مرجان های مقاوم در برابر گرما ناجی اكوسیستم دریایی

مرجان های مقاوم در برابر گرما ناجی اكوسیستم دریایی

لوازم حیوان خانگی: مرجان های مقاوم در برابر گرما در خاورمیانه می توانند مرجان های در حال تلف شدن جهان را نجات دهد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، صخره های مرجانی در وضعیت بحرانی قرار دارند. در سراسر جهان، مرجان ها به علت افزایش دمای دریا كه پیامد تغییرات اقلیمی است در حال از بین رفتن هستند. هر چند در یك منطقه بعضی از مرجان ها در برابر گرما مقاومت می كنند.

در آب های شبه جزیره عربستان مرجان های مقاوم در برابر گرما وجود دارند. در نتیجه این منطقه به بستری برای تحقیقات تبدیل گشته چون كه بیولوژیست های دریایی در كوشش برای مشخص كردن این مورد هستند كه چه عاملی سبب می گردد این مرجان ها در دریاهای گرم جان سالم به در ببرند. و آیا تكنولوژی ژنتیك می تواند جهت حفظ صخره های مرجانی كه در حال از بین رفتن هستند كمك كننده باشد؟

مرجان ها نه تنها زیبا هستند بلكه بخش حیاتی اكوسیستم دریایی به حساب می آیند. صخره های مرجانی زیستگاه یك چهارم تمامی گونه های دریایی بوده و به لحاظ اقتصادی و زیست شناختی حائز اهمیت هستند.

اگرچه مرجان ها شبیه به گیاه به نظر می آیند در حقیقت از موجودات ریز و نرمی به نام پولیپ تشكیل شده اند كه در تعداد بسیار بالا به یكدیگر می چسبند و كولونی را شكل می دهند. در بیشتر گونه های مرجانی، پولیپ ها سنگ آهك تولید می كنند كه ساختارهای محكمی تولید می كنند.

مرجان ها مواد مغذی جلبك ها و مكان ایمنی برای زیست آنها را فراهم می كنند در صورتی كه جلبك ها هم ۹۰ درصد غذای مرجان ها را تامین می كنند. اما زمانیكه دمای دریا به نقطه بالایی برسد این رابطه از بین می رود. همینطور زمانیكه حجم جلبك ها كاسته می شود مرجان ها دچار سفیدشدگی می شوند.

بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ مرجان های سراسر جهان به گسترده ترین و بیشترین پدیده سفیدشدگی دچار شدند. در طول این دوران مرجان های خلیج عقبه در دریای سرخ سالم به نظر آمدند.

به گفته محققان باآنكه گرما در این خلیج نسبت به میانگین جهانی سریع تر بالا رفته پدیده سفیدشدگی گسترده ای در آن مشاهده نشده است.

كارشناسان می گویند در خیلی از مناطق زمانیكه دما یك یا دو درجه از حداكثر دمای تابستان بالاتر می رود مرجان ها دچار سفیدشدگی می شوند اما مرجان های این خلیج در شرایط آزمایشگاهی و قرار گرفتن در معرض گرمای فزاینده مقاومت داشته اند.

به گفته آنها مقاومت حائز اهمیت این مرجان ها از عصر یخبندان ناشی می گردد. سطح دریاها به علت اینكه مقدار زیادی آب در یخ به جا مانده و ورودی جنوبی دریای سرخ با یك مانع خشكی مسدود شده بود به شدت كاهش پیدا كرده بود. در این شرایط دریای سرخ به شدت داغ و شور شده كه بیشتر گونه های جاندار از بین رفته اند.

به گزارش شبكه خبری سی ان ان، حدود ۸۰۰۰ سال قبل، پهنه های یخ ذوب شده، سطح دریا افزایش پیدا كرده و سیلی از آب وارد دریای سرخ شده كه موجودات زنده همراه آن بوده است. اما ورودی آن همچون یك تنگنای حرارتی عمل كرده و تنها گونه هایی كه تحمل آب با دمای بسیار بالا را داشته اند جان سالم به در برده اند.
1397/04/07
13:48:58
5.0 / 5
4923
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است