تصویب برنامه احیای جمعیت میش مرغ آذربایجان غربی

تصویب برنامه احیای جمعیت میش مرغ آذربایجان غربی

به گزارش لوازم حیوان خانگی برنامه احیای جمعیت گونه در خطر انقراض میش مرغ در استان آذربایجان غربی با تخصیص ۵ میلیارد ریال از محل منابع ملی به تصویب رسید.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا حمید ظهرابی - معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست - با اشاره به اینكه برنامه پیشنهادی برای احیای جمعیت میش مرغ توسط اداره كل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی عرضه شده بود، اظهاركرد: مقرر شد علاوه بر تخصیص ۵ میلیارد ریال اعتبارات ملی برای سال نخست، یك دستگاه خودرو، یك دستگاه موتور سیكلت و دو محیط بان هم برای حفاظت زیستگاه های این گونه از محل اعتبارت استانی تخصیص داده شود.

وی با تاكید بر ضرورت تدوین برنامه عملیاتی برای حفاظت از گونه های در معرض خطر انقراض اظهار داشت: گامهای علمی و عملی باید برای بهبود شرایط زیستگاه این گونه ها برداشته شود و معاونت محیط طبیعی و دفاتر زیر مجموعه باید نظارت و همكاری لازم را در استان ها داشته باشند.

ظهرابی اضافه كرد: تولید یك محدوده امن با تحصیل اراضی و خرید محصولات زراعی در زیستگاههای این گونه و خودداری از برداشت محصول در این اراضی در فصل زادآوری گونه به همراه افزایش امكانات و تجهیزات حفاظتی همچون اقدامات برای احیای جمعیت «میش مرغ» است.

وی در ادامه اظهار داشت: فعال سازی مركز تحقیقات میش مرغ، آموزش، فرهنگ سازی و جلب مشاركت جوامع بومی ومحلی و تولید رابطه بین معیشت مردم و حفاظت از این گونه پرارزش از دیگر برنامه های معاونت محیط طبیعی برای گونه میش مرغ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، جلسه بررسی زیستگاه ها و جمعیت پرنده در معرض انقراض میش مرغ هفته گذشته در معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معاون و كارشناسان این معاونت و كارشناسان و مسئولان اداره كل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی برگزار گردید.

میش مرغ (Otis tarda) بزرگترین پرنده با قابلیت پرواز است كه طبق رده بندی حفاظتی IUCN در رده حفاظتی صدمه پذیر (vulnerable) قرار دارد. جمعیت پرنده طی سال های گذشته به علت كاهش شدید فراوانی جمعیت، افزایش فعالیت انسان در زیستگاه های پراكنش گونه، جزیره ای شدن زیستگاه ها، تخریب تخم ها و از بین رفتن جوجه ها در عملیات كشاورزی، از بین رفتن و كاهش ساختار پوشش گیاهی، عدم مدیریت صحیح پسماندها كه منجر به جلب خیلی از طعمه خواران اهلی و وحشی می گردد و برخورد با خطوط انتقال نیرو كاهش یافته است.

میش مرغ در دشت های وسیع بی درخت، زمین های استپی و كشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می كند و گونه ای همه چیزخوار است كه در فصل تابستان گوشتخواری بیشتر و در بقیه فصول رژیم گیاهخواری غالب است.

طبق گزارش های انتشار یافته، میش مرغ در سال های گذشته در استان های همدان، كرمانشاه، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و كردستان و بخشهایی از خراسان شمالی و رضوی پراكندگی داشته است ولی هم اكنون متاسفانه به احتمال زیاد جمعیت این گونه فقط محدود به بخش هایی از استان آذربایجان غربی و كردستان است. 

1397/04/31
23:38:25
5.0 / 5
5277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است