رییس مركز ملی خشكسالی خبر داد

افزایش ۱ و سه دهم درجه ای دما در ایران، اهواز گرمترین شهر كشور

افزایش ۱ و سه دهم درجه ای دما در ایران، اهواز گرمترین شهر كشور

لوازم حیوان خانگی: رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار داشت: ایران در ۱۰ ماه گذشته نسبت به شاخص های بلندمدت، بیش از یك درجه افزایش دما داشته است. همینطور در ماه گذشته اهواز با ثبت دمای ۵۳ درجه سانتیگراد بعنوان گرمترین شهر معرفی می گردد.صادق ضیاییان در گفت وگو با ایسنا به وضعیت دمایی كشور طی ۱۰ ماه گذشته اشاره و اظهار نمود: از اول مهرماه سال ۱۳۹۶ (ابتدای سال زراعی) تا آخر تیرماه سال ۱۳۹۷ دمای كشور ۱.۳ درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت افزایش یافته است همینطور با عنایت به بررسی گزارشات دمایی، كلیه استان ها در این بازه زمانی افزایش دما را تجربه كرده اند.

وی تصریح كرد: در بازه ۱۰ ماهه گذشته، بیشترین افزایش دما برای استان های آذربایجان غربی و زنجان بود كه به ترتیب ۲.۲ درجه سلسیوس و ۲ درجه سلسیوس نسبت به میانگین دمای بلندمدت خودگرم تر بودند. افزون براین در همین بازه زمانی ( از اول مهر تا آخر تیرماه) استان تهران ۱.۵ درجه سلسیوس افزایش دما نسبت به بلندمدت داشت.

رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در مورد شرایط دمای كشور در تیرماه سال جاری با اشاره به اینكه ایران در ماه گذشته نسبت به میانگین بلندمدت این ماه، ۱.۲ درجه سلسیوس افزایش دما را تجربه كرد، اظهار داشت: در ماه گذشته در استان های گلستان و البرز به ترتیب با ۳.۷ درجه سلسیوس و ۳.۶ درجه سلسیوس افزایش دما بیشترین نوسان دمایی نسبت به بلندمدت این استان ها ثبت شده است.
افزایش دمای تهران در ماه گذشته
ضیاییان همینطور با اشاره به شرایط دمایی تهران و با اشاره به اینكه دمای پایتخت در تیرماه سال جاری ۲.۲ درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت بیشتر بوده است، اظهاركرد: این میزان افزایش دما حدودا زیاد است. البته باید تصریح كرد كه حدودا همه استان ها در تیرماه سال جاری نسبت به بلندمدت افزایش دما را تجربه كردند به استثنای استان یزد كه نسبت به متوسط بلندمدت خود، یك دهم درجه سلسیوس كاهش دما داشت.
ایران در روند افزایش دما قرار دارد
این كارشناس سازمان هواشناسی در پاسخ به پرسشی در مورد دلایل افزایش دمای تهران و بقیه استان های كشور در نخستین ماه تابستان امسال اظهار نمود: در كشور ما معمولا روند افزایش دما و گرم شدن وجود دارد كه مهم ترین دلیل آن تغییر اقلیم و گرمایش جهانی است، اما عوامل سینوپتیكی همچون تمایل فشارهای جنب حاره ای به عرض های بالاتر جو هم در این مورد اثرگذار است.
دمای بالای ۵۰ درجه ۱۱۱ بار در نقاط مختلف كشور تجربه شد
وی همینطور در مورد بالاترین دمای ثبت شده در كشور از ابتدای سال زراعی جاری تا آخر تیرماه، با تاكید بر اینكه اهواز ركورد گرما را زده است، خاطرنشان كرد: دژگاه دهرم در استان فارس با ۵۲.۶ درجه سانتیگراد و اهواز با ۵۳ درجه سانتیگراد، بالاترین دمای ثبت شده در كشور را از اول سال زراعی تا آخر تیرماه دارند. دمای بالای ۵۰ درجه ۱۱۱ بار در نقاط مختلف كشور بخصوص استان خوزستان تجربه شده است همینطور استان های ایلام، هرمزگان، بوشهر، فارس و سیستان و بلوچستان هم دمای ۵۰ درجه را در نقاط مختلف ثبت كرده اند، اما گرم ترین دمای ثبت شده برای اهواز - مركز استان خوزستان - بوده است.
ایران نسبت به بلندمدت ۲۶ درصد كمبود بارش دارد
رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگر از صحبت های خود با اشاره به اینكه از ابتدای مهر ماه ۹۶ (اول سال زراعی) تا آخر تیرماه سال ۹۷، كل كشور ۱۶۴.۷ میلی متر بارش دریافت كرد، اظهار داشت: از آنجائیكه میانگین بارش بلندمدت كشور در این بازه زمانی ۲۲۵ میلی متر است نسبت به بلندمدت ۲۶.۸ درصد كمبود بارش داریم همینطور با عنایت به میزان بارش سال قبل كه ۲۱۰.۴ میلی متر بوده، امسال نسبت به سال قبل ۲۱.۷ درصد كمبود بارش را تجربه كردیم.

ضیاییان با اشاره به وضعیت بارش های دریافتی استان تهران طی ۱۰ ماه گذشته اظهار نمود: از اول مهرماه ۹۶ تا آخر تیرماه ۹۷، استان تهران ۲۲۰ میلی متر بارش دریافت كرد كه با عنایت به بارش ۲۵۴ میلی متری تهران در مقیاس بلندمدت این استان كمبود بارشی معادل ۱۳ درصد دارد. افزون بر این بارندگی ثبت شده تهران در سال قبل ۲۹۵ میلی متر بود ازاین رو این استان امسال نسبت به سال قبل ۲۵ درصد كمبود بارش داشته است.

وی همینطور با اشاره به وضعیت بارشی كشور در ماه گذشته، خاطرنشان كرد: بارش های تیرماه قابل توجه نبود و میانگین بارش كشور حدود نیم میلی متر ثبت و گزارش شد. باآنكه به صورت معمول بارش های فصل تابستان ناچیز است اما در تیرماه سال قبل متوسط بارش كشور ۲.۶ میلی متر و در بازه بلندمدت ۳.۷ میلی متر بود.

ضیاییان در انتها در مورد وضعیت بارشی استان تهران در ماه گذشته اظهار داشت: تهران در تیرماه سال ۱۳۹۷ هیچ بارشی دریافت نكرد این در حالیست كه بارش سال قبل این استان ۶.۴ میلی متر و بارش بلندمدت ۱۲.۹ میلی متر بود.
1397/05/06
14:43:04
5.0 / 5
4729
تگهای خبر: بارش , شاخص , هوا , هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است