زابل در تاریكی طوفان ناپدید شد!

زابل در تاریكی طوفان ناپدید شد!

لوازم حیوان خانگی: رئیس شبكه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته سرعت وزش باد در زابل به 112 كیلومتر بر ساعت رسید و گردوخاك حاصل كیفیت هوای این شهر را تا 16.5 برابر حد مجاز كاهش داد.


محمود دیانتی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: در شبانه روز گذشته سرعت وزش بادهای 120 روزه در زابل به 112 كیلومتر بر ساعت رسید و گرد و خاك حاصل غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به 2486 میكروگرم بر مترمكعب معادل 16.5 برابر حد مجاز رساند.
رئیس شبكه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه كرد: حدود 30 روز متوالی است كه وزش بادهای 120 روزه در شمال استان سبب كاهش دید افقی می گردد به طوریكه كمینه دید طی این مدت در زابل به 700 متر و در زهك به كمتر از 50 متر رسیده و بیشینه سرعت وزش باد هم بین 72 تا 112 كیلومتر بر ساعت شده است.
وی با اشاره به اینكه باد و گرد و خاك علاوه بر زابل، كیفیت هوا در چهار شهرستان شمالی زهك، هیرمند، هامون و نیمروز را هم به شدت كاهش داده است، اظهار داشت: وزش طوفان گرد و خاك روز گذشته در زهك دید را به 200 متر كاهش داد.
دیانتی افزود: سرعت باد در شهرستان هیرمند هم در 24 ساعت گذشته به مرز 100 كیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار ناشی از خیزش گرد و خاك از چشمه های تولید گرد و غبار كیفیت هوای این شهر را از حالت عادی خارج كرد.
رئیس شبكه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینكه بادهای 120 روزه و گرد و غبار برخاسته از چشمه های تولید گردوغبار علاوه بر پنج شهرستان شمال استان، شهرهای واقع در امتداد نوار شرق تا جنوب شرق كشور و ولایات همجوار دو كشوار افغانستان و پاكستان را هم تحت تأثیر قرار داده است، افزود: در دو روز گذشته اغلب این نواحی همراه با یكی از پدیده های خاكدار نظیر باد و گرد و خاك و انواع گردوغبار بوده اند.
وی با اشاره به اینكه روز گذشته دید افقی در شهرهای سراوان، زهك، خاش، نصرت آباد، مهرستان و زابل بین 2 تا 3 كیلومتر رسیده است، اضافه كرد: این در شرایطی است كه علاوه بر این شهرها، از شهرهای پنجگور و نوكندی در پاكستان هم پدیده گردوغبار و كاهش دید تا 2 كیلومتر گزارش شده است.
دیانتی تصریح كرد: تصاویر دریافتی از ماهواره های هواشناسی هم نشان داده است كه گردوغبار به بخش های غربی افغانستان و بخش قابل توجهی از پاكستان نفوذ پیدا كرده است.
رئیس شبكه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: الگوهای پیش یابی نشان داده است كه فردا سرعت وزش باد در نواحی شمال استان كاسته می شود اما مجدد از روز شنبه هفته آینده بر شدت وزش این بادها افزوده می گردد.
ایشان در ادامه به دامنه فعالیت زمانی بادهای 120 روزه در سیستان و بلوچستان اشاره نمود و اظهار داشت: بادهای 120 روزه همه ساله از نیمه اردیبهشت آغاز و تا اوایل مهرماه ادامه می یابد. در این مدت به جهت شدت وزش باد، گاهی غلظت ذرات معلق در هوا به بیش از 50 تا 100 برابر حد مجاز می رسد. برای نمونه امسال غلظت این ذرات تا 38 برابر حد مجاز هم افزایش یافته است.
رئیس شبكه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح كرد: اداره كل هواشناسی استان به واسطه وزش بادهای 120 از ابتدای امسال تا كنون چندین اخطاریه و اطلاعیه جوی صادره كرده كه آخرین اخطاریه 14 مرداد با عنایت به تشدید سرعت وزش بادهای 120 روزه صادر شد.1397/05/19
00:01:49
5.0 / 5
5372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است