انجمن ها و تشكل های دانشجویی استان یزد خواستار شدند؛

تغییرات جدی در مدیریت آبی كشور تولید شود

تغییرات جدی در مدیریت آبی كشور تولید شود

لوازم حیوان خانگی: انجمن های علمی و تشكل های دانشجویی استان یزد در اطلاعیه ای مشترك پیرامون بحران آب، مدیریت آبی كشور را نیازمند تغییرات جدی و اساسی دانستند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هم اكنون به علت مجموعه ای از رویدادها در فرآیند تحولات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی ناشی از رویكرد حاكم بر توسعه ناموزون كشور، مدیریت منابع آبی با مشكلات عمیقی مواجه شده است؛ انجمن های علمی و تشكل های دانشجویی دانشگاه های استان یزد با صدور اطلاعیه ای پیشنهادها و راهكارهای لازم را در جهت شناسایی علل و كاهش آثار مخرب خشكسالی و كم آبی عرضه كردند.
بخشی از متن بیانیه بدین شرح است:
مشكلات عمیق موجود چه در بعد عرضه و تقاضا و چه در بعد كمّی و كیفی به مرحله ی بحرانی و سرنوشت سازی رسیده به گونه ای كه پایداری حیات را در سرتاسر كشور در معرض تهدید جدی قرار داده است. به عبارتی دیگر با عنایت به تشدید بحران آب در بعضی استان های كشور مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان، یزد، اصفهان و غیره و آثار مخرب آن بر زندگی مردم، شرایط اقلیمی كشور و حیات وحش، مدیریت آبی كشور نیازمند تغییراتی جدی و اساسی است.
همچون مهمترین عوامل پیدایش این بحران می توان به موارد زیر اشاره كرد:
*نبود تخصص گرایی در بخش های گوناگون
نخست آنكه كشور ما همواره از نبود تخصص گرایی در بخش های گوناگون ضربه خورده است؛ همچون فقدان ثبت نام و پذیرش متخصصان رشته های اصلی محیط زیست در آزمون استخدامی به گونه ای كه اجازه ی رجوع به اصلی ترین و تخصصی ترین محل جهت اشتغال دانش آموختگان این رشته ها یعنی سازمان حفاظت محیط زیست داده نشده و به علاوه در كارگزینی و استخدام افراد هم ملاك های در رابطه با نیاز سازمان اجرایی نمی گردد كه ناكارآمدی این بخش را تشدید می كند. همینطور شواهد نشان داده است كه متاسفانه هنوز بعضی از مدیران و سیاست گذاران منابع آب از دانش كافی برخوردار نیستند.
*سوء مدیریت و نگرش ناصحیح به منابع آبی
دوم آنكه مسئله آب در كشور بیش از آن كه ناشی از كمبود آب و شرایط اقلیمی باشد، از سوء مدیریت و عدم نگرش صحیح به منابع آبی ناشی شده است. از اصلی ترین دلایل این بحران، نگاه غلط سیاست گذاران و برخی دانشگاهیان داخل كشور به مسئله آب است كه آب را صرفاً یك كالای اقتصادی، آن هم تنها با رویكرد مهندسی می دانند. دیدگاهی كه بیش از یك دهه است در بیشتر نقاط دنیا منسوخ شده و تبعات شدید حاصل از آن بر همگان آشكار شده است. برای مثال قرارگیری صنایع آب بر مانند فولاد و كاشی سازی در مناطقی كه با بحران كم آبی مواجه اند، نشانگر سوء مدیریت در سطح كشور است.
*رشد سریع و الگوی نامناسب استقرار جمعیت
سوم اینكه محصول ساده ی رشد سریع جمعیت، افزایش تقاضای آب و متناسب با آن كاهش سریع آب در دسترس می باشد. توزیع مكانی جمعیت علاوه بر رشد جمعیت از عوامل عدم تطابق بین آب در دسترس و تقاضای آب است. علاوه بر این، گسترش شهرنشینی، مهاجرت به شهرهای بزرگ و توسعه ی اراضی، مستلزم افزایش مداوم تأمین آب دركنار افزایش تقاضای آن با وجود توسعه ی شهرنشینی و صنعت است.
* كشاورزی ناكارآمد
چهارم اینكه بازخورد الگوی رشد سریع جمعیت، توسعه بخش كشاورزی برای تامین نیاز غذایی مردم است. متاسفانه شیوه های كشاورزی در اغلب نقاط ایران هنوز صنعتی و مجهز به تكنولوژی های به روز نشده و كشور از شیوه های منسوخ شده ی كشاورزی و منتهی به بهره وری بسیار كم در آبیاری و تولید رنج می برد.
تنها ۱۲ درصد از مساحت كشور زیر كشت رفته و حدود ۹۳ درصد از مصرف آب در بخش كشاورزی صورت می گیرد​
در حالیكه تنها ۱۲ درصد از مساحت كشور زیر كشت رفته و حدود ۹۳ درصد از مصرف آب در بخش كشاورزی صورت می گیرد. الگوهای كشاورزی در سراسر كشور نامناسب و در خیلی از مناطق كشور همچون استان یزد شرایط دسترسی به آب ناسازگار است.
مدیریت پسآب ها و فاضلاب ها اعم از ملزم كردن همه ی آب بران بزرگ كشور مانند صنعت كاشی سازی و فولاد به تصفیه پساب ها و فاضلاب ها، استفاده از آب چرخانی در صنایع، مشروط كردن تأمین آب واحدهای مختلف به استفاده بهینه از آب، مطالعه و تحقیق در ارتباط با روش های جدید علمی برای تولید و تامین آب شیرین بخصوص استفاده از آب های خلیج فارس و دریای عمان رعایت شود.
بررسی نقاط مناسب سواحل خلیج فارس و دریای عمان برای تولید شهرك های صنعتی و انتقال تدریجی صنایع آب بر به مناطق مذكور، مدیریت آبهای مرزی و تولید كمیته ویژه دیپلماسی فعال آب های مرزی بین وزارت امور خارجه و وزارت نیرو، مدیریت آب های زیرزمینی كشور و پشتیبانی از طرح های احیای قنات، تشكیل كارگروهی علمی شامل اساتید و دانشجویان مرتبط به این حوزه و تیم اجرایی، فرهنگ سازی و آگاهی بخشی و اصلاح الگوی مصرف آب در جامعه (مانند افزودن فصل اهمیت محیط زیست به كتب درسی دانش آموزان) و برگزاری همایش ها و كنگره های تخصصی در دانشگاه ها و همایش های عمومی در سراسر كشور همچون راهكارها برای مدیریت منابع آبی موجود در كشور است.
بنابراین ما فعالین دانشجویی استان با عنایت به وضعیت بحران آب كه ناشی از سوءمدیریت و عدم تخصیص شیوه های صحیح برای عبور از این بحران است، از مسئولین مربوطه خواهشمند اقدامی موثر درجهت برآورده شدن این مطالبه همگانی هستیم.

1397/05/21
14:25:23
5.0 / 5
4690
تگهای خبر: آب , اقلیم , گونه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است