جزئیات طرح نذرآب جهت آبرسانی به مناطق دچار خشكسالی، كمك 3میلیاردی دولت به زلزله زدگان كرمانشاه

جزئیات طرح نذرآب جهت آبرسانی به مناطق دچار خشكسالی، كمك 3میلیاردی دولت به زلزله زدگان كرمانشاه

لوازم حیوان خانگی: دبیركل جمعیت هلال احمر با اشاره به كمك دولت برای پرداخت مبلغی به خانواده های زلزله زده در كرمانشاه كه برخی از آنها جان باخته اند، اظهار داشت: جمعیت هلال احمر قبل از این به بازماندگان 620 نفری كه در زلزله كرمانشاه جان خویش را از دست داده بودند پنج میلیون تومان هدیه داده بود و حالا بعد از این اتفاق یك هفته قبل دولت به واسطه استانداری سه میلیارد و 100 میلیون تومان دیگر به جمعیت هلال احمر پرداخت كرد تا پنج میلیون تومان دیگر به حساب این 620 خانواده واریز شود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، محمود محمدی نسب در نشست خبری كه امروز در ساختمان صلح جمعیت هلال احمر برگزار شد، اظهاركرد: هم اكنون ما در جمعیت درگیر چند كار ویژه هستیم. در مبحث حج هم اكنون مركز پزشكی ما در حال خدمت رسانی به زائران است. سازمان جوانان ما هم درگیر اردوهای تابستانی است كه در استان های مختلف برای رده های سنی متفاوت برقرار است. در سازمان امداد و نجات هم به علت اوج سفرهای تابستانی، امداد جاده ای هم با توان بیشتری دنبال می گردد. یكی دیگر از فعالیت های ما هم مربوط به كمپین نذر آب سازمان داوطلبان برای كمك به حل برخی از عوارض مسئله خشكسالی است كه در بعضی مناطق همچون سیستان و بلوچستان بسیار جدی است كه ما در حوزه مشكلات آب شرب ورود كرده ایم.

دبیركل جمعیت هلال احمر با تشریح طرح نذر آب اظهار داشت: این طرح ملی و كشوری است كه در سیستان و بلوچستان شروع شده و به مناطق دیگر همچون استان های كرمان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی ادامه پیدا خواهد نمود. در بخش هایی از این استان ها با مشكلات آب شرب و سایر عوارض خشكسالی مواجه ایم كه تاكید ما بر آب شرب است.

دبیركل جمعیت هلال احمر به تشریح آخرین جزئیات طرح «نذر آب» در استان سیستان و بلوچستان پرداخت و اظهار داشت: استان هایی كه شبكه آبرسانی آنها مختل شده بود شناسایی شده و آبرسانی به این مناطق در حال انجام می باشد.

وی افزود: مناطق شناسایی شده استان سیستان و بلوچستان را به 19 بخش تقسیم كردیم و هر بخش به یكی از استان های كشور سپرده شده است تا بتواند ورود كند. در واقع دو سوم از جمعیت های استان های كشور در طرح مشاركت دارند و كمك می كنند كه این مسئله حل شود. اگر كمك های مردمی هم بیشتر بشود با تامین منابع مالی بیشتر می توانیم بستر مناسبی را تولید نماییم و در سایر استان ها هم خدمت رسانی نماییم.

محمدی نسب در مورد فعالیت هایی كه در ارتباط با طرح نذر آب در استان سیستان و بلوچستان انجام شده اظهار داشت: ما 521 روستا را شناسایی كردیم كه یا شبكه آبرسانی در این روستاها وجود نداشت یا اگر بود در این شبكه آبرسانی نمی شد و این افراد برای تامین آب باید كیلومترها را طی می كردند. ما روی راه اندازی شبكه آب تمركز كردیم و این شبكه متناسب با جمعیت هر روستا در نظر گرفته شد و مخازنی تهیه شد و این مخازن به صورت متناوب آبرسانی می شوند و بر مبنای میزان نیاز هر منطقه پر می شوند. بعنوان مثال اگر منطقه ای 100 نفر جمعیت داشته باشد هر پنج روز یكبار مخازن 10 هزار لیتری پر می گردد.
دبیركل جمعیت هلال احمر افزود: این شبكه مستقر شده و برای تداوم این كار نیازمند تامین منابع مالی هستیم. 70 تانكر در طول پنج ماه از سال باید این كار را انجام دهند و برای تامین منابع مالی آن نیازمند كمك مردم هستیم و در صورتیكه مردم كمك بیشتری داشته باشند می توانیم این كار را به سایر استان ها كه گسترش دهیم.
محمدی نسب در مورد نحوه كمك های مردمی اظهار داشت: منظور ما كمك های مالی است چونكه بطری ها و یا ظرف های آب توزیع نمی نماییم و با این كمك ها این شبكه می تواند راه بیفتد و سرپا نگهداشته شود.
دبیركل جمعیت هلال احمر در بخش دیگری از نشست خبری در مورد امداد ساحلی و حضور امدادگران جمعیت در سواحل هم اظهار داشت: در استان های شمالی كشور متولی ساماندهی سواحل خود شهرداری ها هستند و آنجا كاری كه انجام می دهیم در دو بخش است. یكی اینكه در برخی از استان ها مانند مازندران شهرداری ها سراغ جمعیت هلال احمر آمدند و تفاهم نامه ای امضاء شده و به نیابت شهرداری ها كار ایمن سازی را انجام می دهند. بخش های دیگری هم وجود دارد كه بیشتر شامل مناطق بیرون شهرهاست كه در آن نقاط هم امدادگران حضور دارند؛ البته حجم كار آنجا كمتر است. همینطور در استان های جنوبی هم چندین مركز امداد دریایی داریم كه به همین صورت فعالیت می نمایند و متولی كار شهرداری ها هستند كه در برخی از بخش ها در برخی از شهرها به آنها كمك می نماییم و در برخی از مناطق هم مستقیما خودشان ورود می كنند.
محمدی نسب در مورد اینكه آیا هلال احمر در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان و خوزستان كه درگیر گرد و غبارند فعالیتی انجام می دهد یا خیر؟ اظهار داشت: در مورد ریزگردها هلال احمر ورود مستقیم ندارد و زمانی كه اوضاع حاد می گردد كارهای مختصری همچون توزیع ماسك میان مردم انجام می گردد. در مجموع این مطالب دغدغه مستقیم ما هست ولی ورود مستقیم نداریم.
او همینطور در مورد اقدامات جمعیت هلال احمر در حج امسال هم اظهار داشت: در مكه و مدینه پزشكان در درمانگاه ها و بیمارستان خدمات لازم را به زائران عرضه می دهند و اگر نیاز به خدمات جراحی باشد به بیمارستان ارجاع می گردد. در روزهای تشریق در مناسك حج هم مراكز درمانی ما مستقر هستند و به هموطنان عرضه خدمت می كنند.
دبیركل جمعیت هلال احمر همینطور اظهار داشت: تا 48 ساعت گذشته 8000 ویزیت تخصصی در مكه انجام شده است و مجموعا در این مدت 25 هزار و 600 خدمات عرضه شده است و 9 نفر هم به بیمارستان های سعودی ارجاع داده شده است. همینطور یك نفر از زائران هم فوت كرده است.
محمدی نصب افزود: امسال تیم درمانی ما متشكل از 200 نفر است كه خدمات درمانی را عرضه می كند.
وی در مورد نحوه مشاركت مردم در طرح نذر آب هم اظهار داشت: چند روش برای جمع آوری كمك های مردمی وجود دارد كه یكی از آنها شماره حساب جمعیت به شماره 66666 است. همینطور با ارسال عدد 4 به سامانه 2099999 می توانند روزانه تا هر زمانی كه خواستند 500 تومان به كمپین كمك كنند. همینطور كد USSD برای این كار در نظر گرفته شده است كه در آینده در این زمینه اطلاع رسانی بیشتری خواهد شد.
دبیركل جمعیت هلال احمر در بخش دیگری از صحبت هایش در مورد این كمپین اظهار داشت: در جهت طرح نذر آب مخازن آب را در 521 روستا نصب كرده ایم كه این مخازن با آب شرب مناسب پر می گردد تا پس از آن مردم بتوانند با گالن ها و یا ظرف ها آب را برای مصرف به خانه ببرند.
محمدی نصب با اشاره به اینكه جمعیت هلال احمر علاوه بر انجام این فعالیت ها باید مطالبه گری را هم لحاظ كند، اظهار داشت: این مطالبه گری یكی از وظایف ذاتی هلال احمر است و طبق اسناد بالادستی نهضت صلیب سرخ و هلال احمر یكی از وظایف ما این است كه كنار محرومان قرار بگیریم و صدای آنها باشیم و در این كمپین بر نقش مطالبه گری خود تاكید زیادی داریم. ما به سراغ شبكه آب و فاضلاب، شبكه بهداشت و استاندار سیستان و بلوچستان رفتیم كه الحق تا كنون همكاری بسیار خوبی داشتند اما با این وجود در اجرا و تداوم كار و نقش مطالبه گری خود پافشاری داریم و كار آبرسانی به روستاها به عهده سازمان آب و فاضلاب است و این مطالبه ای است كه ما از این سازمان داریم.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش در مورد ورود جمعیت به این كار در زمان فعلی اظهار نمود: ساختار جمعیت هلال احمر داوطلبانه است و در مقوله آب و خشكسالی هم می توانید داوطلبانه ورود داشته باشید و اگر این كار را انجام نمی دادیم كسی سراغ ما نمی آمد كه بگوید چرا در این منطقه مشكل آب شرب وجود دارد. ما امسال در این كار ورود كردیم و آمدیم تا به مدیران و حاكمیت و مردم بگوییم كه این مشكل وجود دارد و باید كمك كنید. اگر سوال پرسیده شود كه چرا سال های گذشته این اتفاق نیفتاده است من می گویم كه ای كاش این اتفاق زودتر رخ می داد. در هر حال امسال با عنایت به گزارش هایی كه داشتیم و بسیار هم دردناك بودند سعی كردیم كه به این مورد ورود نماییم و در این راه نیاز به مشاركت مردم داریم. آن هم نه تنها در بخش مالی بلكه باید حساسیت و مطالبه كافی داشته باشد.
دبیركل جمعیت هلال احمر در بخش دیگری از صحبت هایش كه مربوط به پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با اینكه بعضی از مردم منطقه با ورود جمعیت هلال احمر فعالیت های جمعیت را بعنوان نماینده دولت می انگارند، اظهار داشت: اینكه بگوییم نگاه مردم به جمعیت هلال احمر دولتی است گزاره درستی است و خیلی ها فكر می كنند ما بخشی از دولت هستیم ولی واقعیت اینگونه نیست و ما یك نهاد عمومی غیر دولتی هستیم و این نگاه باید اصلاح گردد. در این شهرستان هایی كه حضور پیدا كردیم هم هر گاه فرصت ارتباط رو در رو با مردم پیش آمد تاكید كردیم كه ما بخشی از خود شما هستیم و افرادی كه در اینجا فعالیت می نمایند هم افرادی مانند بچه های خود شما هستند كه داوطلبانه كمك می كنند. به هر حال این نگاه باید اصلاح گردد و ما بخشی از دولت نیستیم.
محمدی نسب در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا در مورد هزینه هایی كه برای حضور در مناطق سیستان و بلوچستان شد اظهار داشت: ما در سه بخش هزینه كردیم كه یكی راه اندازی شبكه آب در 521 روستا و تامین 1271 تانكر بود كه البته تعدادی تانكر از قبل داشتیم و آنها را تعمیر و به روز رسانی كردیم كه در این زمینه تا به امروز نزدیك به پنج میلیارد تومان هزینه شده است. كار دیگری كه انجام دادیم حضور تیم های داوطلبانه درمانی از 19 استان بود كه پزشكان فوق تخصص، متخصص، پرستاران و... به صورت داوطلبانه به منطقه اعزام شدند و در زمان حضور آنها در 19 نقطه استان سیستان و بلوچستان با برآورد دارو و تجهیزات و هزینه هایی مانند ایاب و ذهاب نزدیك چهار میلیارد تومان هزینه شد. خدمت سومی كه در كنار طرح نذر آب عرضه كردیم توزیع بسته های غذایی بود كه میان 50 هزار خانوار توزیع شد و ارزش هر كدام از آنها حدود 400 هزار تومان بود كه مجموعا 20 میلیارد تومان می گردد. در مجموع برای طرح نذر آب و خدمات دیگری كه در كنار آن عرضه شد مجموعا نزدیك به 29 میلیارد تومان هزینه شده است.
محمدی نسب در مورد حادثه ای كه خبر آن بعنوان ریزش تونل در كاشمر مطرح شده بود و به دنبال آن انتقادهایی به نحوه كار امدادگران هلال احمر شده بود، اظهار داشت: این حادثه در 17 كیلومتری پایگاه ما رخ داد و پنج نفر از اهالی محلی برای برداشتن خاك مخصوصی كه در زمینه تولید شیره انگور استفاده می گردد به یك نقطه خاص مراجعه نموده بودند كه خاكش مناسب این كار است و به مرور این برداشت ها چیزی شبیه تونل را بوجود آورده بود و ریزش تونل به معنای ریزش یك سازه شهری نیست.
وی افزود: ریزش این تونل در ساعت 11: 43 به آتش نشانی اطلاع داده شد و در ساعت 12 هم آنها به هلال احمر اعلام نمودند زمانی كه بچه های هلال احمر به محل حادثه رسیدند از پنج نفری كه زیر آوار بودند یك نفر توانسته بود خودش را رها كند و خبر بدهد و یك نفر هم زنده بیرون آمده بود. سه نفر دیگر هم فوت كردند و زمانی كه نیروهای هلال احمر رسیدند این سه نفر را هم از آوار بیرون كشیدند و آتش نشانی كارش به اتمام رسیده بود. تنها كاری كه امدادگران ما انجام دادند این بود كه به جهت اینكه منطقه ریزش دیگری نداشته باشد ایمن سازی كردند و بیشتر كار نظارتی كردند و فعالیت عملیاتی خاصی نداشتند.
دبیركل جمعیت هلال احمر افزود: به دنبال این اتفاق یكی از آقایان كه می دانم شخصی متدین است نسبت به این مورد در توئیتر واكنش نشان داد كه این مسئله حواشی را به دنبال داشت و تصور من این است كه ایشان در نتیجه آن خبر تلخ یك واكنش احساسی داشتند كه به تجهیزات آواربرداری هلال احمر انتقاد كرده بودند. در این رابطه دو نكته قابل ذكر است. اول اینكه خود آوار متنوع بود و تجهیزات خاصی لازم دارد و هلال احمر از نظر تجهیزات مشخص و تیم های جستجو مشكلی ندارد. از سوی دیگر هم در حادثه ای كه احتمال بودن فردی زیر آوار باشد به هیچ وجه از ماشین های سنگین استفاده نمی گردد.
وی اظهار داشت: از آن ماشین سنگین برای خاكبرداری بهره برداری شده بود. ازاین رو باید تاكید كنم كه از نظر تجهیزات امداد و نجات و جستجو ما نسبتا تجهیزات كاملی داریم كما اینكه در كرمانشاه هم دیدیم كه كسی در این زمینه به ما انتقادی نداشت. در حادثه كاشمر نیازی به دستگاه های ما نبود. ضمن اینكه در ستاد بحران 27 دستگاه كشور عضو هستند و یكی از اعضا بنیاد مسكن می باشد كه تجهیزات سنگین آواربرداری را آنها در اختیار دارند كه در حوادث مورد استفاده قرار می گیرد. ازاین رو آن حادثه به گونه ای نبوده است كه تصور شود از آن خودروی سنگین برای بیرون آوردن كسی از زیر آوار بهره برده شده باشد.
دبیركل جمعیت هلال احمر در مورد مشكلات آبی در سیستان و بلوچستان و اینكه آیا این مسئله به سدهای افغانستان ارتباط دارد یا خیر و آیا جمعیت هلال احمر به واسطه همكاری با جمعیت افغانستان می تواند در این زمینه كاری انجام دهد؟ اظهار داشت: بخشی از بحران سیستان و بلوچستان به علت تغییرات اقلیمی است اما بخشی از آن هم با سدهایی كه در افغانستان زده شده و از ورود آب به سیستان جلوگیری می كند هم مربوط است كه البته مسئله كشورهای همجوار و رفت و آمد آب میان این كشورها یك مبحث سیاسی است و دولت ها در این زمینه با هم كار می كنند.
محمدی نسب اضافه كرد: در مورد جمعیت هلال احمر افغانستان هم باید اشاره كنم كه چهار ماه قبل با دبیركل و رئیس امداد و نجات آنها دیدار داشتیم و در زمینه كمك هایی كه می توانیم به یكدیگر انجام دهیم صحبت شد؛ اما هلال احمر در افغانستان بسیار جمع و جور است و بیشتر فعالیت هایش متمركز بر اتفاقات ناشی از جنگ داخلی در افغانستان است. ازاین رو این مسئله توسط جمعیت ها قابل حل نیست بلكه دولت ها با ابزارهای خاص خود باید آن را مدیریت كنند.
وی در مورد اینكه آب انتقالی به روستاهای سیستان و بلوچستان چگونه تامین می گردد هم اظهار داشت: خیلی از نقاط سیستان و بلوچستان از نظر تامین آب شرب محدودیتی ندارند و در بخش های دیگر وضعیت خوب است. ازاین رو آب 521 روستا از همین مناطق استان تامین می گردد.
دبیركل جمعیت هلال احمر همینطور در مورد تامین هزینه های ادامه طرح اظهار داشت: بخشی از اعتبارات در توان ما هست و می توانیم تامین نماییم. بخش دیگری از اعتبارات هم مربوط به محل های دیگری است كه از قبل برای چنین كارهایی پیش بینی شده است. ازاین رو راه دریافت كمك از دولت برای ما وجود دارد و یك بخش دیگر هم مبتنی بر مشاركت مردم است.
محمدی نسب در مورد استقبال چهره های مشهور از این طرح هم اظهار داشت: افراد زیادی نزدیك به 40 نفر در زمینه همكاری برای معرفی كمپین اعلام آمادگی كردند كه در بین آنها چهره های سینمایی و ورزشی هم حضور دارند.
او همینطور در مورد كمك های مالی به زلزله زدگان كرمانشاه و آنهایی كه این كمك ها را دریافت نكرده اند، اظهار داشت: ما تمام كمك هایی كه مردم به ما دادند را كه 65 میلیارد تومان بود مستقیما به دست مردم مناطق زلزله زده رساندیم اما در مورد لكه گیری در زمینه پرداخت هایی كه تا كنون انجام شده و عده ای هم معترض هستند كه چرا این مبالغ را دریافت نكردند باید توضیحاتی بدهم.
وی افزود: ما برای شناسایی افرد از آمارهای بنیاد مسكن استفاده كردیم و خانواده هایی كه خانه های آنها از نوع تخریبی یك و دو بود را در نظر گرفتیم و هدف اصلی ما این گروه ها بودند. در ادامه این اطلاعات را با اطلاعات سازمان هدفمندی یارانه هم تطبیق دادیم و مبالغ را به شماره حساب سرپرست خانوارها واریز كردیم كه حدود 30 هزار نفر بودند. از این میان اطلاعات حساب 2000 نفر در دسترس نبود و هر فردی كه جزو این تعداد قرار دارد می تواند به جمعیت هلال احمر رجوع كند و اطلاعات حسابش را بدهد كه دوباره چك خواهد شد و اگر جزو 2000 نفر باشد این مبلغ واریز می گردد. اگر خارج آن باشد جزو افرادی كه ما باید به آنها این مبالغ را پرداخت نماییم نیست.
دبیركل جمعیت هلال احمر همینطور در مورد اینكه آیا حمایت های روحی و روانی از زلزله زدگان در مناطق زلزله زده كرمانشاه صورت می گیرد یا خیر؟ اظهار داشت: تیم های سحر جمعیت هلال احمر تا فروردین ماه در منطقه حضور داشتند و اینجا یكی از بخش های دیگری است كه ما باید از این به بعد نقش مطالبه گری خویش را انجام دهیم. با عنایت به اینكه این فعالیت ها به عهده دانشگاه علوم پزشكی استان كرمانشاه به نمایندگی از وزارت بهداشت است. درخواست ما و مطالبه ما از آنها این است كه این فعالیت ها را ادامه دهند. چونكه در مناطقی كه حادثه ای به این گستردگی رخ می دهد بروز اپیدمی در حوزه سلامت روحی روانی وجود دارد و اتفاقاتی همچون مبادرت به خودكشی و مشكلات روحی و روانی افزوده می شود كه باید به آن توجه كرد.1397/05/28
00:05:30
5.0 / 5
4628
تگهای خبر: آب , خدمات , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است