شكار پرندگان بومی و مهاجر در فریدونكنار مجوز می گیرد

شكار پرندگان بومی و مهاجر در فریدونكنار مجوز می گیرد

لوازم حیوان خانگی: مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اگر گزارشی از جانب دامپزشكی در خصوص شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نداشته باشیم مجوز صید پرندگان بومی و مهاجر در فریدونكنار صادر می گردد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، علی تیموری در نشست خبری كه امروز در سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به صدور مجوز شكار پرندگان خاطرنشان كرد: هر سال در فریدون كنار مجوز شكار پرندگان بومی و مهاجر صادر می گردد. امسال هم اگر گزارشی در خصوص شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در فریدون كنار از جانب دامپزشكی اعلام نشود مجوز شكار پرنده برای این منطقه صادر خواهد شد.

وی اضافه كرد: هر ساله صدور پروانه شكار پرنده در فریدونكنار به روش دوما در پنج ماهه دوم سال صادر می شود، اظهار داشت: متاسفانه در سه دهه اخیر صیدهای پر خطر مثل شب دام، كرست و گذری صورت می گیرد و سازمان حفاظت محیط زیست این روش های شكار را تایید نمی كند.

مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: سال قبل متخلفان صید پرنده در فریدونكنار به دادگستری شهرستان فریدونكنار عرضه شدند و قضات از این افراد تعهد گرفتند كه حق شكار پرندگان با روش های پر خطر را ندارند. به تازگی هم جلسه ای با حضور عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، نیروی انتظامی، وزارت كشور، استانداری مازندران، وزارت اطلاعات و برخی دستگاه ها در استان مازندران برگزار گردید. جلسه زودهنگام سازمان حفاظت محیط زیست در مورد صید پرنده در فریدونكنار نشانه حساسیت سازمان به این مورد است و تلاش داریم روش های پرخطر صید را در فریدونكنار به حداقل برسانیم.

مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تلاش داریم برای جلوگیری از روش های پر خطر صید تمهیداتی بیندیشیم. افزایش زمان صید از چهار ماه به پنج ماه و هر روزه كردن صید دوما اقداماتی است كه برای جلوگیری از صیدهای پرخطر پیشنهاد كرده ایم.

تیموری با اشاره به اینكه سال قبل به علت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مجوز شكار پرندگان در فریدونكنار صادر نشد، اظهار داشت: در سال ۹۵ پروانه شكار پرندگان را به قیمت ۱۰۰ هزار تومان صادر كردیم. امسال هم قصد افزایش این مبلغ را نداریم.

وی در مورد اظهار نظر سازمان دامپزشكی در مبحث آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار داشت: هر دو هفته یكبار جلسه ای بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشكی درباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برگزار می گردد و ارتباط نزدیكی بین این دو سازمان وجود دارد. توافق كرده ایم كه در صورت بروز این بیماری و اعلام مكتوب سازمان دامپزشكی شكار پرندگان را ممنوع اعلام نماییم.

تیموری در انتها اظهار نمود: هنوز نامه ای از سازمان دامپزشكی در خصوص وجود آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان ها دریافت نكرده ایم.
تمهیدات سازمان حفاظت محیط زیست برای كنترل جمعیت گراز
تیموری در ادامه در مورد شكار گراز و مشكلاتی كه این گونه برای مزارع كشاورزی تولید می كند، اظهار داشت: گراز گونه ای است كه زاد و ولد بسیاری دارد و همه چیز خوار است. متخلفان شكار گراز در ایران بسیار كم هستند و شرایط جمعیتی گرازها در ایران مطلوب است حتی در بعضی مناطق مثل خوزستان، فارس و استان های شمالی ادارات جهاد كشاورزی اعلام می كنند كه گراز به زمین های كشاورزی صدمه وارد می نماید.

وی با اشاره به دستورالعمل های مربوط به شكار گراز اظهار داشت: در بعضی مواقع گراز به مزارع كشاورزان صدمه وارد می نماید بنا به درخواست وزارت جهاد كشاورزی دستورالعمل شكار گراز توسط سازمان حفاظت محیط زیست صادر می گردد البته این شكار بیشتر به معنای تلف كردن این گونه در بعضی مناطق بشمار می رود و دولت هیچ مبلغی بابت آن دریافت نمی كند.

مدیركل حفاظت و مدیریت صید و شكار سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: تلاش می نماییم كه دستورالعمل شكار گراز را برای اقلیت های دینی صادر نماییم. صدور مجوز شكار گراز برای این افراد ۱۰۰ هزار تومان است و شكار گراز باید در استان هایی كه مازاد گراز دارند، صورت بگیرد.

تیموری با اشاره به اینكه شكار گراز توسط اتباع خارجی هم گزینه بعدی ما برای كنترل جمعیت این گونه است، اظهار داشت: داخل ایران حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برای شكار هر گراز قیمت گذاشته شده است. در كشورهای اطراف قیمت شكار هر گراز ۲۰۰ دلار است. به همین علت پیشنهاد داده ایم كه قیمت شكار اینگونه متعادل تر شود. چون قیمت شكار گراز در كشور ما تا حدی بالا است. تا كنون برای شكار گراز ۴۰ تا ۵۰ راس مجوز صادر كردیم.

وی با اشاره به اینكه صدور پروانه انتفاعی به شركت های خصوصی گزینه دیگر سازمان حفاظت محیط زیست برای كنترل جمعیت گرازها در استان های مختلف است، اظهاركرد: متاسفانه هجوم گرازها به مزارع در بعضی مناطق مثل خوزستان بسیار بالاست. دو سال پیش برای شكار ۶۰۰ راس گراز در این استان پروانه انتفاعی صادر كردیم كه به ازای هر گراز ۸۰ هزار تومان به حساب دولت واریز می گردد. پروانه انتفاعی شكار گراز به شكلی است كه گرازهای شكار شده به كشورهای متقاضی صادر می گردد.
1397/06/05
14:42:03
5.0 / 5
4739
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است