پیام كلانتری به گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست

پیام كلانتری به گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست

لوازم حیوان خانگی: عیسی كلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیامی به گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست جهاد دانشگاهی كشور ارسال كرد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر در پیام عیسی كلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: قرن ها پیش بشر یكی از موجودات تابع طبیعت و برای گذران زندگی، با سخاوتمندی طبیعت همزیستی داشته است. به تدریج در سایه دانش و فناوری ناشی از تفكرش، طبیعت و محیط زیست را برای آسان تر شدن زندگی به محیط مصنوع تغییر داد. با زیاده طلبی و استفاده هر چه بیشتر از فناوری ها، نه تنها محیط زیست را برای اعتلای زندگی ساماندهی نكرد، بلكه طبیعت و بستر محیط زیست خویش را با سرعتی خارج از قدرت ترمیم تخریب كرده و حتی حقوق نسل های آینده را نادیده گرفته است و غافل از این بود؛ روزی زباله های حاصل از پیشرفت فناوری ها تاحد بحران و مسموم كننده ای می تواند افزایش یابد، به علاوه عدم حكمرانی و مدیریت اصولی از مصرف آب، باعث خشكانیدن تالاب ها، دریاچه ها، رودخانه ها و نهایتاً به سونامی گردوغبار تبدیل گردد و آلودگی هوا در شهرها نفس گیر و هوای شهرها غیرقابل استنشاق شود و...
دهه های ۶۰-۷۰ میلادی با هوشیاری گروهی از اندیشمندان محیط زیست، زنگ خطر مخاطرات زیست محیطی به صدا درآمد؛ و دوره بیداری (مراقبت از زمین و محیط زیست انسانی) در سال ۱۹۷۲ میلادی با برگزاری اجلاس جهانی استكهلم كلید خورد و مقوله حفظ محیط زیست ابعاد جهانی یافت و از اجلاس مذكور تابحال كه صدها اجلاس بین المللی و منطقه ای در مسائل زیست محیطی برگزارشده است، در تمامی قطعنامه ها و دستور كار به مراقبت از زمین و محیط زیست تاكید گردید؛ و تحقق این مهم را درگرو آموزش پایدار محیط زیست، آگاهی و تعلیم برای ارتقاء درك همگانی آن بیان داشته اند.
باوجود تمامی این هشدارها، بشر امروزی وارد عرصه جدیدی از مخاطرات زیست محیطی شده است. عرصه ای كه تصویرگر تابلویی تاریك از سرنوشت مشترك نسل كنونی و آتی هست. درد محیط زیست، درد مشترك همه بشریت هست. برای دستیابی به محیط زیست سالم و نگهداشت آن، تلاش و عزمی مشترك و هماهنگی گسترده ای می طلبد.
كشور ایران بخصوص در دهه های اخیر، از روند تخریب مصون نبوده و متأسفانه با عدم مدیریت و درك نادرست از فناوری ها؛ هم اینك، با معضلات زیست محیطی جدی درزمینه های: توسعه بی رویه و نامتعادل شهرها، رشد سرسام آور جمعیت و توزیع پراكندگی نامتعادل آن، تخلیه و تخریب روستاها و مهاجرت روزافزون روستائیان به شهرها، آلودگی های میكروبی و شیمیایی آب های داخلی و دریای خزر، آلودگی های نفتی خلیج فارس، آلودگی شدید هوا در كلان شهرها، انهدام جنگل ها و مراتع، خشكیدن دریاچه ها، تالاب ها و رودخانه ها، بروز ریز گردها و سونامی شدن آن در كشور، بحران زباله و پسماند، بحران كمبود آب، فرسایش شدید خاك و از بین رفتن اراضی مرغوب كشاورزی و... روبروست.
شایان ذكر است، با عنایت به مفاد اصل پنجاهم قانون اساسی (در جمهوری اسلامی، حفاظت از محیط زیست كه نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد. ازاین رو، فعالیت های اقتصادی و غیر آن كه با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا كند ممنوع است) كه به شكل بسیار شیوایی تدوین و حفظ محیط زیست را وظیفه عمومی تلقی و ملزم به همكاری آحاد جامعه اشاره دارد و همینطور با توجه به اینكه مقام معظم رهبری در سیاست های كلی ابلاغی در حوزه محیط زیست به این رویكرد (درك عمیق آحاد جامعه به حفظ محیط زیست – ارتقاء فرهنگ زیست محیطی در كشور) تاكید فرمودند و به علاوه در خیلی از سخنرانی ها سفارش فرمودند: مسئله محیط زیست یك مسئله اساسی است، به این دولت و آن دولت نباید ارتباط داده شود، متأسفانه، متولیان محیط زیست كشور درگذشته و حتی در دهه های اخیر، آن طور بایدوشاید به این پدیده حیاتی مهم اهمیت نداده اند. چراكه به علت خلأهای آموزشی و آگاهی های زیست محیطی و فقر فرهنگی ناشی از آن، آلودگی های زیست محیطی كشور را به مرز بحرانی سوق داده است.
باآنكه پس از پیروزی انقلاب، به صورت جسته وگریخته پیشنهادهایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم با استفاده از سازمان حفاظت محیط زیست، برخی رسانه ها و در متون تحقیق دانشجویان رشته محیط زیست و مقالات علمی محققین و اندیشمندان محیط زیست، میان رشته ای شدن دروس عمومی محیط زیست (مثل شناخت و اهمیت حفظ محیط زیست) در كلیه رشته های غیر مرتبط دانشگاهی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عرضه طریق شده است، لیكن به علت نامعلومی مؤثر واقع نشده است، ولی كلیه دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی، تنها به تولید و تأسیس انبوه دانشكده های محیط زیست پرداختند و به تبع آن، درصد بیكاران رشته های محیط زیست در صدر دیگر رشته های بیكار كشور قرارگرفته، انتظار و توقع همه بر این روال است كه در سازمان حفاظت محیط زیست استخدام و به كار گرفته شوند.
مع هذا، از آنجائی كه سازمان دانشجویی جهاد دانشگاهی و باشگاه دانشجویی حامی محیط زیست و منابع طبیعی كه علاقه مندی وافر، خلاقیت، نوخواهی و روح پیشرفت و جهادگری در حفاظت از محیط زیست دارند، بدون شك تولید چنین هسته های فعال زیست محیطی دانشجویی خودجوش، بازوی پرتوان در فرهنگ سازی محیط زیست برای سازمان حفاظت محیط زیست خواهد بود؛ و از جهتی اینكه، قشر جوان و دانشجو، نزدیك ترین قشر به جبهه كار و مسئولیت پذیر در آینده كشورند و در آغاز اندیشیدن و اندیشه سازان جامعه فردا هستند، به یقین برای جهاد فرهنگی (ارتقاء فرهنگ زیست محیطی در تمامی دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی) آمادگی، شرایط مستعد و فراگیری بیشتری خواهند داشت.
انتظار دارد، در عصر انقلاب دانائی كه كشور عزیزمان در چنبره معضلات زیست محیطی اشاره شده در بالا گرفتارشده است، در این نشست، با همكاری و هم اندیشی، راهكار مناسبی اتخاذ شود.
بر مبنای مطالعات تطبیقی و الگوبرداری از برخی كشورهای پیشرفته و موفق (نظیر فنلاند، ژاپن، سوئد و كانادا و...)، در خصوص اینكه، حفظ محیط زیست بایستی از مهارت های اجتماعی آحاد جامعه در خیابان زندگی قرار گیرد، ضروری می باشد دروس عمومی محیط زیست (شناخت و اهمیت محیط زیست) به صورت میان رشته ای در تمام رشته های غیر مرتبط در دانشگاه ها و سایر مراكز آموزشی (حتی نظامی و انتظامی) در حد شناخت و اهمیت محیط زیست بعنوان دروس عمومی الزامی گنجانیده شود.
لذا، پیشنهاد می گردد این مهم با استفاده از سازمان دانشجویی جهاد دانشگاهی در حوزه آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نحو مقتضی و جهادگرانِ اعلام و محقق شود. ناگفته نماند، باوجود انجام اقدام یاد شده، در این مقطع زمانی نباید از كار بنیادی غافل بود. آموزش پایدار محیط زیست بایستی به فراخور سن و سال از مهدكودك، كودكستان، دبستان و دبیرستان به صورت فعالانه شروع شود تا این تبلور فرهنگ زیست محیطی در كشور ارتقاء و عجین شود.

1397/07/25
17:22:23
5.0 / 5
4519
تگهای خبر: آب , آلودگی , تالاب , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است