آمارهایی نگران كننده از حال ناخوش كره زمین

كاهش ۵۰ درصد آب های شیرین جهان

كاهش ۵۰ درصد آب های شیرین جهان

لوازم حیوان خانگی: كارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نتایج آخرین گزارش صندوق حیات وحش، از كاهش ۶۰ درصدی شاخص كره حیات، نابودی ۵۰ درصد آب های شیرین كره زمین، برداشت ۱۱۰ میلیون تنی غیر مجاز از دریاها و ورود ۱۲ میلیون تن پلاستیك به اقیانوس ها اطلاع داد.اصغر مباركی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت تنوع زیستی جهان با عنایت به گزارش های بین المللی، اظهار نمود: صندوق جهانی حیات وحش ( wildlife fund world)، هر دو سال یك بار گزارشی تحت عنوان «گزارش كره حیات» ( Living Planet Report) منتشر می كند، این گزارش، ارزیابی از وضعیت كره زمین و تنوع زیستی جهانی است كه از سال ۱۹۹۸ این گزارش تهیه می گردد.

وی با اشاره به اینكه مهمترین شاخص مورد بررسی در گزارش حیات كره، شاخص كره حیات Living Planet Index) ) است كه انواع گونه ها را به لحاظ فراوانی رصد می كند، اظهار داشت: در گزارش ۲۰۱۸، بیشتر از ۱۶ هزار جمعیت از ۴۰۰۰ گونه گیاهی و جانوری بررسی و كاهش ۶۰ درصدی شاخص كره حیات برآورد شده است كه نشانگر وضعیت نزولی جمعیت گونه های گیاهی و جانوری جهان است.
ارزش افزوده ۵۰۰ میلیارد دلاری گرده افشان ها
این كارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست همینطور افزود: در این گزارش به كاهش چشمگیر جمعیت گونه های گرده افشان مثل حشرات، خفاشان و پرندگان اشاره شده است. بیشتر از ۲۰ هزار گونه گرده افشان در جهان وجود دارد كه متاسفانه خیلی از جمعیت این گونه ها در حال ازبین رفتن است. نكته حائز اهمیت آن است كه ۲۳۵ تا ۵۵۷ میلیارد دلار ارزش افزوده سالانه این گونه های گرده افشان است كه برای تولیدات كشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و از بین رفتن این گونه ها، بطور قطع خسارت اقتصادی بسیاری تولید خواهد نمود. برای همین است كه در بعضی كشورها تولید و فروش زنبورهای گرده افشان رایج شده است.
۱۲.۵ میلیون تن پلاستیك وارد شده به دریاها
به گفته مباركی، در گزارش كره حیات سال جاری كه توسط صندوق جهانی حیات وحش منتشر شده؛ به مبحث برداشت بیش از اندازه از انواع گونه های دریایی پرداخته و عنوان شده كه در سال ۲۰۱۴، بیشتر از ۱۱۰ میلیون تن برداشت از دریاها و اقیانوس های دنیا صورت گرفته و بر طبق این گزارش، اوج برداشت در سال ۱۹۹۶ و به میزان ۱۳۰ میلیون تن بوده است. افزون بر برداشت بیش از اندازه از منابع دریاها و اقیانوس ها، پلاستیك ها هم عامل مهمی در به مخاطره افتادن كاركرد اكولوژیك این منابع آبی است چون آمارها نشان داده است كه در سال ۲۰۱۰ میزان پلاستیك وارد شده به دریاها و اقیانوس ها ۴.۵ تا ۱۲.۷ میلیون تن بوده است.

این كارشناس حوزه تنوع زیستی در ادامه اظهار نمود: وضعیت نامناسب آب های شیرین شامل رودخانه ها، دریاچه ها و تالاب ها مبحث مهم دیگری است كه در گزارش كره حیات سال ۲۰۱۸ مورد توجه قرار گرفته و نسبت به نابودی آن اخطار داده شده است. بر طبق این گزارش با اینكه آب های شیرین تنها یك درصد از مساحت كل زمین را تشكیل می دهد اما در همین یك درصد، ۱۰ درصد از كل گونه های جهان وجود دارد كه از این ۱۰ درصد، یك سوم آن مهره داران شناخته شده جهان هستند.
نابودی ۵۰ درصد آب های شیرین جهان از ۱۹۰۰
وی با اشاره به اینكه متأسفانه در قرن ۲۰ بیشترین مقدار انقراض گونه های گیاهی و جانوری در آب های شیرین ثبت شده است، در این باره بیان كرد كه از سال ۱۹۰۰، بیشتر از ۵۰ درصد آب های شیرین كاهش یافته كه مهمترین دلیل آن، ساخت سدها روی رودخانه ها است كه سبب تغییر در رژیم هیدرولوژیك رودخانه ها و قطع ارتباط رودخانه ها شده است، نكته قابل توجه در مورد آب های شیرین آن است كه ۷۰ درصد برداشت آب شیرین برای كشاورزی استفاده می گردد.

این كارشناس سازمان محیط زیست همینطور با اشاره به محتوای گزارش كره حیات ۲۰۱۸ اظهار نمود: در بخشی از گزارش ۲۰۱۸ كره حیات به نقل از پنل علمی كنوانسیون تنوع زیستی اشاره شده كه تابحال تنها ۱۵ درصد از كره زمین دست نخورده باقی مانده است كه تا سال ۲۰۵۰ این رقم به ۱۰ درصد كاسته می شود.

مباركی با اشاره به اینكه در گزارش كره حیات ۲۰۱۸، برداشت بیش از اندازه از منابع طبیعی و فعالیت های كشاورزی بعنوان عوامل اصلی كاهش تنوع زیستی مطرح گردیده است، اظهار نمود: ورود گونه های مهاجم به زیستگاه های طبیعی عامل موثر دیگر در كاهش جمعیت گونه های گیاهی و جانوری پرارزش است كه در ابتدا با اهداف تجاری وارد كشورها می گردد و به تدریج با ورود به عرصه های طبیعی به گونه مهاجم تبدیل می گردد. برای مثال در ایران سنبل آبی و لاك پشت گوش قرمز گونه های تجاری وارداتی هستند كه طی سال های اخیر بعنوان گونه های مهاجم حیات گونه های پرارزش را در معرض خطر قرار داده است.

وی در مورد عوامل كاهش جمعیت تنوع زیستی جهان اظهار داشت كه آلودگی زیستگاه ها با استفاده از كودها و سموم، فعالیت های معدن كاوی، آتش سوزی ها و ساخت سدها عاملی است كه در گزارش كره حیات یاد شده قرار گرفته است، همینطور در كنار این عوامل، به پدیده تغییر اقلیم اشاره شده كه بعنوان یكی از محركان اصلی از بین رفتن تنوع زیستی جهان مطرح گردیده است.

این كارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در انتها تصریح كرد كه بر مبنای آخرین گزارش های لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت، بیشتر از ۲۶ هزار گونه گیاهی و جانوری جهان در معرض تهدید انقراض هستند.
1397/08/20
15:16:59
5.0 / 5
5096
تگهای خبر: آب , آلودگی , ارزیابی , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است