در گفتگو با مهر عنوان شد؛

ادعای كاهش آلودگی با اجرای توافق پاریس آسمان ریسمان موافقان است

ادعای كاهش آلودگی با اجرای توافق پاریس آسمان ریسمان موافقان است

به گزارش لوازم حیوان خانگی ادعای ارتباط كاهش آلودگی هوا با كاهش انتشار گازهای گلخانه ای از دریچه توافق پاریس بی اساس است. این ادعا بیشتر به جهت تأثیرگذاری برنهادهای بررسی كننده و همراه كردن افكار عمومی مطرح می گردد.یك كارشناس محیط زیست در پاسخ به مدعای برخی مدافعان پیوستن به توافق پاریس در خصوص خسارات آلودگی هوا به خبرنگار مهر اظهار داشت: ادعای ارتباط كاهش آلودگی هوا با كاهش انتشار گازهای گلخانه ای از دریچه توافق پاریس كاملاً بی اساس است. این ادعا بیشتر به جهت تأثیرگذاری برنهادهای بررسی كننده این توافق و همینطور همراه كردن افكار عمومی با جریان موافق پیوستن به توافق پاریس، مطرح می گردد.
صمد محمدی اضافه كرد: هرساله با كاهش دما و آغاز فصل سرما، آلودگی هوای كلان شهرها ازجمله تهران مسئولان را برای حل این معضل ملی به تكاپو می اندازد. عده ای نوسازی حمل ونقل عمومی و كاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی را مؤثر می دانند و عده ای هم پیشنهاد تعطیلی زمستانه مدارس را مطرح می كنند. دراین بین اما بعضی از مسئولان كشور، راه چاره در همسویی با تعهدات بین المللی می دانند. در همین راستا این افراد پیوستن به توافق پاریس را چاره كاهش آلودگی هوا می دانند.
وی توضیح داد: توافق تغییر اقلیم پاریس در اجلاس ۲۱ كنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد در پاریس شكل گرفت. هدف این توافق پیشگیری از افزایش ۲ درجه ای دمای زمین تا آخر قرن ۲۱ با تمركز بر كاهش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت به خصوص دی اكسید كربن (CO۲) است. بررسی گازهای گلخانه ای مدنظر توافق پاریس نشان داده است كه این گازها هیچ ارتباطی با گازهای آلاینده هوا ندارند و كاملاً متفاوت از عناصر آلاینده هوا در كلان شهرها هستند.
این كارشناس محیط زیست برای آشكار شدن تفاوت گازهای گلخانه ای و گازهای آلاینده هوا به بررسی گازهای آلاینده هوا و گازهای گلخانه ای پرداخت و اظهار داشت: بر مبنای استاندارد هوای پاك ایران گازهای آلاینده هوا عبارتند از مونوكسید كربن (CO)، دی اكسید نیتروژن (NO۲)، دی اكسید گوگرد (SO۲)، تركیبات آلی فرار (VOCs)و ذرات معلق كوچك تر از ۱۰ و ۲.۵ میكرون (PM۲.۵، PM۱۰). طبق گزارش های شركت كنترل كیفیت هوای تهران، آلاینده ذرات معلق PM۲.۵ هم اكنون بعنوان آلاینده اصلی هوا در ایران است. منبع اصلی انتشار PM۲.۵ بیشتر خودروهای سنگین هستند كه با نصب فیلترهای دوده می توان تولید این ذرات معلق را كم كرد. علاوه بر استاندارد هوای پاك ایران استاندارد هوای پاك سازمان محیط زیست آمریكا هم گازهای فوق را آلاینده هوا می داند. استاندارد هوای پاك سازمان محیط زیست آمریكا (EPA)
ستون اول از سمت راست نشان دهنده آلاینده ها و ستون دوم نشان دهنده سطح استاندارد وجود گازهای آلاینده هوا است.
دی اكسید كربن جزو آلاینده­ های هوا نیست.
محمدی اضافه كرد: گازهای گلخانه ای كه بر مبنای توافق پاریس ادعا می ­شود كه باعث گرمایش كره زمین شده اند شامل بخارآب (H۲O)، دی اكسید كربن (CO۲)، بخار آّب(H۲O)، اكسید نیتروژن (N۲O)، كلروفلوئورو كربن (CFCS) و پروفلوئوروكربن (PFCS) هستند. تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان آمریكایی در دانشگاه هایی مانند اوهایو نشان داده است كه از میان گازها گلخانه ای، بخارآب سهم ۹۵ درصد از میزان گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین را تشكیل می دهد. درصورتی كه دی اكسید كربن فقط ۴ درصد اثر گلخانه ای جو زمین را شكل می دهد كه از این ۴ درصد سهم گازهای گلخانه ای انسان ساخت تنها ۵ درصد است. محاسبات بسیار ساده نشان داده است كه میزان دی اكسید كربن انسان ساخت در میان كل گازهای گلخانه ای تنها ۰.۲ درصد است.
وی خاطرنشان كرد: بیشترین اشتباه در یكی گرفتن این گازها به علت شباهت مونواكسید كربن (CO) و دی اكسید كربن (CO۲) است. در واقع با وجود اینكه این دو گاز نامی مشابه دارند، نقش­های كاملا متفاوتی دارند.
این كارشناس محیط زیست در انتها تصریح كرد: مجموع نكات بیان شده و مقایسه نشان داده است كه هیچ اشتراك و ارتباطی بین گازهای آلاینده هوا و گازهای گلخانه ای وجود ندارد. با عنایت به نكات بیان شده، ادعای ارتباط كاهش آلودگی هوا با كاهش انتشار گازهای گلخانه ای از دریچه توافق پاریس كاملاً بی اساس است. این ادعا بیشتر به جهت تأثیرگذاری برنهادهای بررسی كننده این توافق و همینطور همراه كردن افكار عمومی با جریان موافق پیوستن به توافق پاریس، مطرح می گردد.

1397/10/22
15:56:36
5.0 / 5
4358
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است