در نامه به رئیس جمهور عنوان شد؛

آشوراده را پایگاه ملی و بین المللی مطالعات زیست محیطی كنید

آشوراده را پایگاه ملی و بین المللی مطالعات زیست محیطی كنید

لوازم حیوان خانگی: ستاد مردمی نجات آشوراده با انتشار یك نامه سرگشاده در آستانه سفر رئییس جمهور به استان گلستان پیشنهاد داد جزیره آشوراده به یك پایگاه ملی و بین المللی مطالعاتی تبدیل گردد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، ستاد مردمی نجات آشوراده با انتشار یك نامه سرگشاده در آستانه سفر رئییس جمهور به استان گلستان پیشنهاد داد جزیره آشوراده، تبدیل آن به یك پایگاه ملی و بین المللی مطالعاتی شود كه در نتیجه آن محققان ایرانی و غیر ایرانی بتوانند در حوزه هایی مانند گیاه شناسی، پرنده شناسی، علوم دریایی، تالاب شناسی، زمین شناسی، حشره شناسی و اكولوژی با بالاترین سطح حفاظتی به مطالعه و تحقیق میدانی بپردازند.
متن این نامه به شرح زیر است:
«جناب آقای روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران
با سلام و احترام
این نامه به مناسبت سفر قریب الوقوع جنابعالی به استان گلستان و بعنوان فرصتی مغتنم برای اطلاع رسانی و طرح مساله ای بسیار مهم خدمتتان تقدیم می گردد.
بر شما پوشیده نیست كه آگاهی و حفاظت از ذخایر طبیعی و فرهنگی كشور، از اصلی ترین وظایف دولت ها است.
یكی از این ذخایر، تنها جزیره ایرانی دریای خزر یعنی جزیره آشوراده بوده كه به همراه شبه جزیره میانكاله و خلیج گرگان ـ كه مجموعا پناهگاه حیات وحش میانكاله را می سازند ـ نخستین سایت تالابی جهان است كه در كنوانسیون بین المللی تالاب ها(كنوانسیون رامسر) ثبت شده است.
متاسفانه، طبیعت بكر این منطقه منحصر به فرد، سبب شده كه همواره در معرض دست اندازی قدرتمندان مالی و سیاسی قرار گیرد. حدود دو دهه است كه فعالان محیط زیست ایران در مقابل این تخلف آشكار ایستاده اند. جدی ترین تلاش در این راستا تشكیل ستاد مردمی نجات آشوراده است كه در پنج سال قبل با تصمیمات غیر كارشناسی مخالفت كرده و قاطعانه به دفاع از حفظ جزیر ه آشوراده پرداخته است.
این ستاد از بدو تشكیل كوشیده است اهمیت و حساسیت اكولوژیكی جزیره آشوراده و منطقه میانكاله را به مسئولان ارشد كشور و متولیان اجرای طرح های گردشگری در این جزیره گوشزد كند.
اكنون این ستاد متشكل از بیشتر از ۳۰۰ سازمان مردم نهاد ایران، و تعدادی از متخصصان ارشد و و حقوق دانان زبده می باشد كه همگی در حفاظت از جزیره آشوراده هم داستان هستند. تابحال اكثریت قریب به اتفاق شبكه های تشكل های محیط زیستی استان های ایران از اقدامات این ستاد حمایت كرده اند. تشكیل چنین ستاد گسترده ای در سطح ملی، نشان از اهمیت مبحث و عزم جدی اعضای آن دارد كه در این كشور كم نظیر است.
جناب آقای رئیس جمهور! جنابعالی بعنوان یك حقوق دان باید در نظر داشته باشید كه در پناهگاه های حیات وحش هیچ زون تفرج وجود ندارد و بنابر این ساخت تاسیسات گردشگری در این مكان ها غیر فنی و غیر قانونی می باشد. این مقررات و ضوابطی است كه در سطوح ملی و جهانی پذیرفته شده و همه ما ـ شامل مردم و دولت ـ موظف به رعایت آن هستیم.
تلاش های ستاد مردمی نجات آشوراده صرفا به مكاتبه، بیانیه، و عرضه مقالات علمی و... محدود نبوده، بلكه طی سالهای اخیر با دعوت از متخصصین زبده در زمینه ی اكولوژی ضمن مطالعات علمی و كارشناسی، ارزیابی و امكان سنجی طرح های گردشگری را تهیه و نظرات نخبگان علمی در زمینه حفاظت از محیط زیست را دریافت نموده است.
حالا نه تنها جامعه مدنی ایران بلكه فعالان آگاه محیط زیست در جهان- همچون در چندین كنوانسیون بین المللی مرتبط – نظاره گر اعمال و رفتار ما با مناطق حفاظتی ایران هستند. عزم جدی فرزندان غیور این كشور در حفاظت از گنجینه های طبیعی و فرهنگی نسل های كنونی و آینده خود، می بایست مایه مباهات هر دولتی باشد كه خویش را مردمی می نامد.
در مقابل اگر هر دولتی در مقابل خواست عمومی و كارشناسی شده فعالان مدنی آن كشور بایستد، خویش را در مقابل خواست ملت قرار داده و باید منتظر از دست دان حمایت عمومی باشد.
جناب آقای روحانی! استان گلستان دارای دومین تنوع اقلیمی در ایران و سرمایه عظیم مردمی با تنوع فرهنگی و معیشتی است. در چنین منطقه ای می توان بهترین برنامه های اقتصادی و در آمد زا را با محوریت و مشاركت جوامع محلی مولد عرضه داد كه به الگویی ملی و جهانی تبدیل گردد. استان گلستان مستعد توسعه پایدار و تولید سطح مطلوب رفاه عمومی است كه متاسفانه تابحال محقق نشده است. در عوض تعابیری مانند "كیش دریای خزر"، "گردشگری در آشوراده"، "سكوی توسعه ی گلستان" برای جزیره آشوراده كه از جانب بعضی افراد شنیده می شود، نشان از برنامه ریزی های دراز مدت برای بهره كشی از آن منطقه به بهانه اشتغالزایی دارد كه البته بر فعالان مدنی ایران پوشیده نیست.
طرح گردشگری جدیدی به تازگی در محل اسكله بندر تركمن با آئین كلنگ زنی مطرح گردیده است كه از هیچ شفافیتی برخوردار نیست. عدم شفافیت و امتناع از اعلام رسمی جزئیات این پروژه همینطور مغایر با بیان نظر رهبری است كه فرموده اند "به جز اسناد و مدارك مربوط به جنگ و امنیت ملی در كشور هیچ امر محرمانه ای وجود ندارد"؛ مقام معظم رهبری در ضمن این فرمایشات تاكید نمودند كه كلیه امور عمرانی و اجرایی كشور باید كاملا شفاف باشد.
اكنون بهترین پیشنهاد برای جزیره آشوراده، تبدیل آن به یك پایگاه ملی و بین المللی مطالعاتی است كه در نتیجه آن محققان ایرانی و غیر ایرانی بتوانند در حوزه هایی مانند گیاه شناسی، پرنده شناسی، علوم دریایی، تالاب شناسی، زمین شناسی، حشره شناسی و اكولوژی با بالاترین سطح حفاظتی به مطالعه و تحقیق میدانی بپردازند. بدین سان به عوض نابودی آن جزیره در اثر ساخت و سازهای بی هویت و مخرب، تعدادی از متخصصان و كارشناسان حقیقی به آن رفت و آمد خواهند كرد تا برای نخستین بار در نوع خود منطقه ای با شهرت جهانی در این زمینه داشته باشیم.
در آخر به صورت مشخص از شما تقاضا داریم دستور دهید طرح اخیر پروژه گردشگری جزیره آشوراده كه در تاریخ ۵شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ در بندر تركمن كلنگ زنی آن اجرا شده است، به فوریت متوقف گردد، و هر گونه عرضه طرح گردشگری دراین پناهگاه نادر حیات وحش برای همیشه ممنوع اعلام گردد.

1397/10/24
20:49:19
5.0 / 5
4434
تگهای خبر: ارزیابی , اقلیم , تالاب , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است