در شورای ترافیك پایتخت مطرح شد؛

اجماع بر سر ناكارآیی محدودیت زوج یا فرد

اجماع بر سر ناكارآیی محدودیت زوج یا فرد

لوازم حیوان خانگی: شورای ترافیك شهر تهران با بررسی میزان كارآیی شیوه فعلی كنترل محدوده زوج یا فرد، به كمیته كارشناسی این شورا ماموریت داد در هفته آینده سناریوهای پیشنهادی جایگزین را به این شورا ارائه نماید.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، عصر روز گذشته دی ماه جلسه شورای ترافیك شهر تهران به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران و با حضور معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری، رئیس پلیس راهور تهران و نمایندگان وزارت كشور و استانداری برگزار گردید.
دستور اصلی این جلسه، بررسی شیوه مدیریت محدوده زوج یا فرد و تأثیر آن بر ترافیك و آلودگی هوای تهران بود. در این نشست، گزارش مطالعات انجام شده توسط گروه برنامه ریزی حمل و نقل دانشگاه تربیت مدرس كه با نظارت مركز مطالعات شهرداری و استادان دانشگاه تهران انجام شده بود، نمایش شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این گزارش، تجارب جهانی در زمینه تردد نوبتی خودروها و نتایج آن در كوتاه مدت و بلندمدت نمایش شد. مطالعات صورت گرفته نشان داده است كه اجرای طرح های تردد نوبتی در كشورهای مختلف صرفا در كوتاه مدت، نتیجه مثبت داشته و در بلندمدت اثر معكوس بر روی آلودگی هوا داشته است.
نتیجه این گزارش مطالعاتی، این بود كه شیوه كنونی اجرای طرح زوج یا فرد كارآیی خودرا از دست داده و نه تنها تأثیری بر حجم ترافیك و آلودگی هوا ندارد، بلكه اثر معكوس هم داشته و نیاز به راهكارهای جایگزین آن وجود دارد.
مشاور طرح از دانشگاه تربیت مدرس در این نشست ضمن نمایش نتایج نظرسنجی های مربوط به طرح ترافیك جدید، اشاره كرد كه میزان موافقت و رضایت شهروندان از طرح ترافیك جدید كه در اسفند ۹۶ كمتر از ۴۰ درصد بود، در دی ماه ۹۷ به بیشتر از ۷۰ درصد رسیده است كه نشان از موفقیت این نوع طرح ها دارد.
اعضای اصلی شورای ترافیك در این نشست با بررسی ابعاد مختلف پیشنهادهایی كه برای جایگزینی نحوه كنترل محدوده زوج و فرد مطرح گردیده است، به ناكارآیی شیوه فعلی و ضرورت تجدیدنظر در آن اذعان داشتند و در عین حال بر لزوم توجه به ابعاد اقتصادی و اجتماعی این پیشنهادها تاكید نمودند.
بر این اساس مقرر شد تغییرات نحوه كنترل این محدوده به شكلی صورت گیرد كه رویكرد اصلی به سمت كنترل آلودگی هوا باشد، عدالت بیشتری بین پلاك های زوج و فرد احداث شود و به مردم و خصوصاً ساكنان محدوده زوج یا فرد، فشار اقتصادی مضاعف وارد نشود.
سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در این نشست اشاره نمود كه برای هماهنگی های بیشتر، در عالی ترین سطوح پلیس درباب بازبینی در محدوده زوج یا فرد جلساتی برگزار شده است. وی با اشاره به اینكه پلیس هم نظرسنجی هایی را در این باره انجام داده و گزارش هایی درباره ابعاد ترافیكی این مساله در دست تهیه دارد، اشاره كرد كه گزارش نهایی پلیس در این زمینه تا اختتام هفته آینده آماده خواهد شد.
پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران هم اصرار كرد كه در شهرهای مختلف جهان، یا از الگوی مدیریت تقاضا استفاده می نمایند و یا محدودیت تردد نوبتی؛ و تلفیق این دو روش به شكلی كه در سال های اخیر در تهران برقرار بوده، یك ابداع غیرقابل توجیه است كه فایده ای بر آن مترتب نیست و مشكلات زیادی هم به وجود آورده است. وی بر این مبنا خواهان تجدیدنظر در این باره شد و اشاره كرد كه باید حقوق شهروندان و ملاحظات اجتماعی در این باره دقیقا در نظر گرفته شود.
حناچی شهردار تهران باز در جمع بندی بحث تاكید كرد كه باید اطلاع رسانی خوبی در این زمینه برای شهروندان صورت گیرد و ابعاد ناكارآمدی طرح زوج یا فرد برای افكار عمومی تبیین شود. وی بر ضرورت مشاركت و همراه سازی شهروندان در تصمیم های مهم شهری اصرار كرد و اظهار داشت: این مساله به قدری بااهمیت هست كه تا جلسه بعد و تكمیل گزارش های كارشناسی درباره جزئیات آن صبر نماییم.
در نهایت اعضای شورای ترافیك شهر تهران با تایید عدم كارآیی شیوه فعلی كنترل محدوده زوج یا فرد، به كمیته كارشناسی این شورا مأموریت دادند در هفته آینده نظرات نهایی خودرا درباره سناریوهای پیشنهادی جایگزین و ابعاد اجتماعی، ترافیكی و زیست محیطی آنها به شورای ترافیك ارائه نمایند.
شورای ترافیك شهر تهران كه مرجع قانونی تصمیم گیری درباره مسائل ترافیكی پایتخت است، در ادامه جلسه با حضور مسئولان برگزاری نمایشگاه كتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوژه برگزاری نمایشگاه كتاب در محل مصلای تهران و نتایج ترافیكی آن پرداخت.
اعضای این شورا تاكید داشتند در صورتیكه برگزاری نمایشگاه در مصلا سبب احداث ترافیك در شهر شود، با برگزاری آن در این مكان مخالف هستند و باید محل برگزاری آن به شهر آفتاب منتقل شود.
در عین حال شورای ترافیك این امكان را باز بررسی كرد كه اگر نمایشگاه كتاب سال ۹۸ بتواند به صورت «نمایشگاه بدون خودرو» برگزار گردد به نحوی كه هیچ پاركینگی برای ناشران و بازدیدكنندگان در محوطه مصلا در نظر گرفته نشود و همه افراد برای تردد از حمل و نقل عمومی استفاده كنند، با برگزاری نمایشگاه در مصلای تهران موافقت میگردد.
در نهایت تصمیم بر این شد كه مسئولان ستاد برگزاری نمایشگاه در این خصوص بررسی لازم را انجام دهند و نتیجه را برای ستاندن تصمیم نهایی به دبیرخانه شورای ترافیك اعلام كنند.

1397/10/27
22:49:51
5.0 / 5
4369
تگهای خبر: آلودگی , زیست محیطی , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است