خوزستان آماده مهار سیلاب

ورود ۳ میلیارد مترمكعب آب به مخازن سدهای خوزستان طی پنج روز آتی

ورود ۳ میلیارد مترمكعب آب به مخازن سدهای خوزستان طی پنج روز آتی

به گزارش لوازم حیوان خانگی وزیر نیرو اظهار داشت: بر مبنای پیش بینی هایی كه با هماهنگی هواشناسی انجام شد، آخرین برآوردها حاكی می باشد كه طی پنج روز آتی (یازدهم تا شانزدهم فروردین ماه) در اثر بارش هایی كه خواهیم داشت، حدود سه میلیارد متر مكعب وارد مخازن سدهای خوزستان می شود.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان اظهار نمود: بر مبنای برنامه ریزی ها حدود ۱.۲ میلیارد متر مكعب آن ظرفیت خالی سدها را پر خواهد نمود و مابقی یعنی یك میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مكعب آن تخلیه خواهد شد؛ این تخلیه به آن معناست كه طبیعتاً در پایین دست سدها خروجی قابل ملاحظه ای خواهیم داشت.
وی افزود: پیش بینی ها این است كه از سد دز حدود ۲۰۰۰ متر مكعب در ثانیه و از سد كرخه احتمال خروج ۱۰۰۰ مترمكعب در ثانیه وجود خواهد داشت، طبیعتاً در پایین دست یعنی در مقطع اهواز جریان عبوری تا دبی حدود ۳۰۰۰ متر مكعب بر ثانیه خواهد رسید.
اردكانیان با بیان این كه باید با آمادگی كامل با این شرایط مواجه شویم اضافه كرد: خوشبختانه ستاد مدیریت بحران استان خوزستان تحت مسئولیت استاندار كار و فعالیت شبانه روزی خودش را از مدت ها قبل شروع كرده و در ارتباط نزدیك با همه شهرستان ها بخش ها و روستاها در حال كاهش اثرات سیلاب است.
وزیر نیرو با بیان این كه سازمان آب و برق خوزستان از قدیمی ترین و مجهزترین شركت های تابعه وزارت نیروست و قدمت این سازمان از قدمت خود وزارت نیرو و حتی وزارت آب و برق كه ۱۰ سال پیش از وزارت نیرو تأسیس شده بود بیش تر است، افزود: هم اكنون رصد سیل به صورت لحظه ای در سازمان آب و برق خوزستان و از آن طریق در خود مركز ستاد در استانداری مشغول به كار است. نقشه های پهنه بندی سیل ها، اسامی شهرها و روستاهایی كه احیاناً تحت تأثیر سیل قرار می گیرند مشخص شده است، آمادگی لازم وجود دارد و هر زمان لازم باشد اطلاع رسانی مناسب صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به بارش های وسیع صورت گرفته در سطح ایران اظهار داشت: در كشور نسبت به متوسط ۵۰ ساله بیشتر از ۳۰ درصد افزایش بارش و نسبت به سال قبل بیشتر از ۱۴۵ درصد افزایش داشته ایم كه نتیجه این بارش ها رواناب قابل ملاحظه ای را به وجود آورده است. مخازن سدها چیزی حدود ۵۰ میلیارد متر مكعب گنجایش دارد و كل حجم آب ورودی امسال آبی یعنی از مهرماه سال قبل تابحال نزدیك به ۳۵ میلیارد متر مكعب است.
وزیر نیرو افزود: این میزان ورودی به مخازن سدها در مقایسه با سال قبل كه حدود ۱۲ میلیارد متر مكعب بوده ۲۳ میلیارد متر مكعب افزایش داشته است.
اردكانیان با بیان این كه از این میزان افزایش، حدود ۱۸ میلیارد متر مكعب سهم استان خوزستان است، افزود: استان خوزستان دارای ۱۰ سد بزرگ است و استان با اهمیتی است. ۸۰ درصد این سدها به لحاظ ارتفاع و حجم مخزن پس از انقلاب اسلامی ساخته شده و ظرفیتی نزدیك به ۲۳.۵ میلیارد متر مكعب دارد، یعنی حدود نیمی از مخازن سدهای كشور در این استان است و نقش بسیار مهمی در كنترل سیلاب دارند، در عین حال كه تولید برق، مصارف شرب، كشاورزی، صنعت و همینطور حقابه های زیست محیطی را از راه همین مخازن و مدیریت آنها تأمین می نماییم.
وزیر نیرو مبحث پر بارشی و ترسالی را تنها مختص به استان خوزستان ندانست و اضافه كرد: بعنوان مثال رودخانه هیرمند در استان سیستان و بلوچستان توانسته از سیلاب های حوزه میانی هیرمند در كشور همسایه "افغانستان" بهره مند شود.
وی افزود: از راه سیلاب هایی كه از افغانستان جاری شده اندكی ورودی به سد دوستی هم داشته ایم. در جای جای كشورمان سدهایی داشته ایم كه سال های بسیار خشكی را تجربه كرده اند اما امسال از این نعمت بهره مند شدند.
اردكانیان افزود: در استان گلستان سیل سنگینی داشتیم و هموطنان عزیز ما در این استان در ابتدای سال در معرض شرایط سختی قرار گرفتند و هنوز هم تا حدودی این سختی برقرار است ولی به هر صورت بهبود شرایط اراضی استان، شستشوی خاك و غیره از بركات این سیل به حساب می آید.
وزیر نیرو اضافه كرد: سیل همه جای دنیا خرابی های خودش را دارد و اختصاص به كشورهای خشك یا غیرخشك، كشورهای پیشرفته یا در حال توسعه ندارد. چه بسا باعث خرابی های وسیع در كشورهای پیشرفته و دارای امكانات بالا شده است. همچون بارش و سیلاب شدید ۱۰ روزه در كشور ژاپن سال ۱۳۹۶ كه حدود ۲۲۵ نفر كشته، تعدادی مفقود و خساراتی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار به همراه داشت.
اردكانیان لایروبی رودخانه ها و مخازن سدها را فرایندی مستمر دانست و اضافه كرد: در كشور حدود ۷۵۰۰ كیلومتر رودخانه مهم داریم، رودخانه هایی كه نیازمند سرمایه گذاری برای ساماندهی و مهندسی است كه همچون فعالیت های آنها لایروبی است.
بنا بر اعلام وزارت نیرو اردكانیان كه در یك برنامه تلویزیونی صحبت می كرد، با بیان این كه برای مواجهه با پدیده تغییر اقلیم و افزایش احتمال بروز سیلاب، مبحث لایروبی رودخانه ها از اولویت بیشتری برخوردار است، تصریح كرد: محاسبات ما نشان داده است چیزی حدود ۸ هزار میلیارد تومان به قیمت های امروز، منابع مالی نیاز است تا این پروژه ظرف سه سال بتواند صورت گیرد.
او همینطور عدم تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها در توانایی آبگذری رودخانه ها را بسیار مهم ارزیابی كرد و اظهار داشت: در شهر بزرگی مثل تهران مسیل های متعددی داریم كه سالیان سال خشك مانده كه نباید باعث غفلت شهروندان عزیز را فراهم آورد تا در آن حریم، ساخت و سازی را انجام دهند كه در صورت بروز سیل ناگهانی با خسارت روبه رو شویم.
او خاطرنشان كرد: مطابق قانون، هرگونه تغییر كاربری یا تصرف در بستر و حریم رودخانه ها ممنوع می باشد و در صورت نیاز باید با مجوز وزارت نیرو و توجیه فنی لازم صورت گیرد.
وی تصریح كرد: نتایج سیلاب های اخیر آمادگی بیشتر افكار عمومی را فراهم نمود تا بتوانیم نسبت به آزادسازی بستر و حریم رودخانه ها با كمك خود مردم و دستگاه های مسئول اقدام نماییم.1398/01/10
23:21:10
5.0 / 5
4357
تگهای خبر: آب , ارزیابی , اقلیم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است