افزایش تلفات جاده ای گونه های حیات وحش

افزایش تلفات جاده ای گونه های حیات وحش

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیركل حفاظت محیط زیست البرز اظهار داشت: ما مخالف توسعه استان به واسطه اجرای پروژه های راه و جاده سازی نیستیم ولی این توسعه نباید به قیمت تخریب محیط زیست تمام شود.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، فردین حكیمی در حاشیه بازدید از اجرای طرح آموزش محیط زیست، ویژه مربیان پیش دبستانی كه امروز دوشنبه 11 شهریور در دبستان نرجس ناحیه 1 برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: طی چند روز گذشته شاهد مرگ برخی از قزل آلاهای خال قرمز رودخانه كرج به سبب آلودگی آب بودیم.
وی افزود: قسمتی از این آلودگی به واسطه ورود سیمان مورد استفاده برای مقاوم سازی پایه پلی كه در راه این بزرگراه قرار دارد، به آب بوده است.
وی ادامه داد: برای یافتن علت دقیق مرگ قزل آلاهای این رودخانه در حال بررسی هستیم تا مشخص شود آیا این مرگ به واسطه آلودگی ناشی از ورود سیمان به آب بوده یا خیر.
این مسئول توضیح داد: تعداد دقیق تلفات معین نمی باشد ولی هم در بالا دست رودخانه و هم پایین دست شاهد مرگ برخی از قزل آلاهای خال قرمز بوده ایم.
حكیمی اشاره كرد: یكی از اشكالات مهم ما همین پروژه های عمرانی شامل جاده سازی و... است كه در پروسه اجرای آنها الزامات محیط زیستی رعایت نمی گردد.
وی با اشاره به تدوین اصول 40 گانه محیط زیست اظهار داشت: این اصول سال قبل از طرف سازمان محیط زیست به وزارت راه ابلاغ گردید كه طبق این اصول پیمانكاران در پروسه اجرای پروژه های عمرانی موظف به رعایت اصول زیست محیطی شده اند.
حكیمی اظهار داشت: متاسفانه خیلی از پروژه های عمرانی طی سال های گذشته شروع شده اند و زیرساخت های زیست محیطی لازم برای آنها لحاظ نشده است.
مدیركل محیط زیست البرز اضافه كرد: پروژه های عمرانی در حال انجام مدام پایش می شوند و گاها برخی پیمانكاران خاطی به مراجع قضایی معرفی می گردند.
وی افزود: ما مخالف توسعه استان به واسطه اجرای پروژه های راه و جاده سازی نیستیم ولی این توسعه نباید به قیمت تخریب محیط زیست تمام شود.
این مسئول با اشاره به اینكه خیلی از پروژه های عمرانی همچون بزرگراه ها موجب به هم خوردن زیست بوم منطقه می شود، اظهار داشت: متاسفانه مطالعات زیست محیطی برای خیلی از این پروژه ها انجام نشده كه دود آن به چشم حیات وحش و طبیعت می رود.
وی ادامه داد: وقتی پروژه ها از داخل زیستگاه های حیات وحش عبور می كنند، حتما باید زیرگذر و روگذری برای عبور حیات وحش داشته باشند و در راه هم تابلوها و علائم هشداردهنده درباب تردد حیوانات نصب شده باشد.
حكیمی اشاره كرد: متاسفانه این اصول در خیلی از پروژه ها نادیده گرفته می شود و همین امر سبب شده هر سال تعداد تلفات گونه های جانوری استان كه برخی از آنها جزو گونه های نادر به شمار می آیند، افزایش یابد.
وی افزود: وقتی علائم هشداری نباشد و وقتی به واسطه پروژه ها جلوی مسیر عادی تردد حیات وحش را می گیریم، حیوانات ناچارند از وسط جاده عبور كنند كه این موجب برخورد خودرو ها با آنها می شود.
وی افزود: آمار تلفات جاده ای گونه های حیات وحش بر اثر تصادف با خودرو ها در حال افزایش می باشد، بنا بر این از پیمانكاران درخواست می شود نسبت به نصب علائم آگهی دهنده درباب عبور حیات وحش از دل پروژه هایی كه راه اندازی می كنند، بی تفاوت نباشند. 


منبع:

1398/06/11
19:28:21
5.0 / 5
4414
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است