در روزهای محرم چه نكات محیط زیستی را رعایت كنیم؟

در روزهای محرم چه نكات محیط زیستی را رعایت كنیم؟

به گزارش لوازم حیوان خانگی عدم استفاده از ظروف یك بار مصرف پلاستیكی، مدیریت پسماندها و تعبیه سطل زباله در محل پخش نذری ها، دور نریختن نذری ها به صورت نیمه مصرف شده و... همچون نكات زیست محیطی است كه لازم است در روزهای سوگواری امام حسین (ع) به آنها توجه كرد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ایام عزاداری امام حسین (ع) همیشه جایگاه ویژه ای نزد شیعیان دارد؛ ازاین رو افراد تلاش می كنند تا در این ایام با پخش نذری و همینطور عزاداری، ارادت خویش را به اباعبدالله الحسین (ع) و یاران ایشان نشان دهند.

در ادامه به چند نكته محیط زیستی اشاره شده است كه با رعایت آنها می توان مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) را باشكوه هر چه بیشتر انجام داد.

- میزان بازیافت ظروف یك بار مصرف پلاستیكی كمتر از یك درصد و حداقل زمان تجزیه آنها در محیط بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است. ازاین رو به مساجد، تكایا و افرادی كه قصد پخش نذری در روزهای عزاداری را دارند، سفارش می شود تا جایی كه امكان دارد ظروف یك بار مصرف پلاستیكی را حذف و از ظروف خانگی و... برای این كار استفاده كنند.

- اگر افراد، مساجد و تكایا مجبور به استفاده از ظروف یك بار مصرف برای پخش نذری ها هستند، می توانند ظروف گیاهی را كه شكل و ظاهری مشابه ظروف پلاستیكی دارند، جایگزین ظروف یك بار مصرف پلاستیكی كنند. زمان تجزیه پذیری ظروف گیاهی یك بار مصرف در محیط بین پنج تا شش ماه است.

- هر چند ظروف یك بار مصرف با پایه گیاهی به نسبت ظروف یك بار مصرف پلاستیكی گران تر هستند، اما افراد می توانند بخشی از نذر خویش را صرف خرید ظروف گیاهی و از این طریق به محیط زیست خود هم صدمه كمتری وارد كنند.

- متاسفانه گاهی اوقات دیده می شود افراد زباله غذاها را در محیط رها می كنند. این اقدام نه تنها برای ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) پسندیده نیست، بلكه دردسری برای پاكبانان است؛ ازاین رو لازم است مردم از سطل زباله های شهرداری برای پسماندهای خود استفاده كنند.

- ایستگاه های صلواتی با تعبیه سطل زباله در محل پخش نذری می توانند جلوی رها شدن پسماند در محیط را بگیرند.

- متاسفانه گاهی بر خلاف تعالیم مذهبی و دینی، اسراف كرده و نذری ها به صورت نیمه مصرف شده دور ریخته می شوند. این در حالیست كه اگر نذری ها به دست نیازمندان واقعی برسد این اتفاق پیش نمی آید. علاوه بر آن منطق ایجاب می كند كه از تمام منابع و مواد مصرف بهینه داشته باشیم و جلوی تولید پسماند را بگیریم.

منبع:

1398/06/18
13:04:45
5.0 / 5
4618
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است