چرا میش مرغ از استان همدان كوچ كرده بود؟

چرا میش مرغ از استان همدان كوچ كرده بود؟

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد اظهار داشت: آزمایشات ارسالی DNA به خارج از كشور كوچ و بازگشت باردیگر میش مرغ ها به دشت اسدآباد را تأیید كرد.


روح الله زال پور در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اوایل زمستان سال 95 چندین مورد گزارش مردمی در خصوص مشاهده میش مرغ در دشت اسدآباد اعلام گردید و این درحالیست كه بیشتر از 8 سال بود هیچ موردی از میش مرغ در دشت اسدآباد گزارش نشده بود.

وی تصریح كرد: بدین منظور شواهد و مدارك لازم چون آثاری از پر و مدفوع این پرنده كمیاب در محل زیستگاه و محل خواب این پرنده نمونه برداری شد تا با این آزمایشات و بررسی ها زمان حضور این پرنده نادر در دشت اسدآباد مشخص شود.

زال پور اضافه كرد: آزمایشات داخل و خارج كشور كوچ و بازگشت باردیگر میش مرغ به اسدآباد را تأیید كرده و در صورت مشاهده عینی خود گونه میش مرغ در دشت این منطقه با برنامه های حفاظتی لازم توسط اداره كل حفاظت محیط زیست استان همدان نسبت به احیای زیستگاه این پرنده نادر در دشت اسدآباد اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه قبل از این در دشت اسدآباد بین روستاهای مزرعه بید و سیف آباد و زمین های شهرك صنعتی بیشترین نقطه ای بود كه میش مرغ مشاهده می شد، خاطرنشان كرد: هم اكنون برپایه یك دستورالعمل سازمانی شهرستان اسدآباد هم جزء مناطقی معرفی شده كه در صورت وجود هر گونه آثار قطعی در ارتباط با میش مرغ برای احیای زیستگاه این پرنده نادر باید برنامه ریزی و اقدام گردد.

زال پور با اشاره به اینكه سال هاست میش مرغ به دلیل عدم امنیت از دشت اسدآباد كوچ كرده بود، عنوان كرد: طی سال های اخیر استفاده از سموم، وجود شهرك صنعتی در نزدیكی دشت اسدآباد، توسعه كشاورزی و صنعتی، ورود عشایر به دشت و زیستگاه میش مرغ، تردد مختلف افراد در دشت، خشكسالی و كمبود بارندگی و شكار غیرمجاز از مهمترین علل كوچ و انقراض این پرنده كمیاب در دشت اسدآباد بوده است.

وی با اشاره به اینكه میش مرغ در هر منطقه ای وجود ندارد، خاطرنشان كرد: این پرنده زیبا تنها در سه منطقه دشت اسدآباد و بوكان و دشت كردستان دیده شده كه از 8 سال پیش تا كنون هم منطقه اسدآباد را ترك كرده و بازنگشته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد در انتها اظهار داشت: آزمایشات داخل كشور كوچ و بازگشت باردیگر میش مرغ به دشت اسدآباد را تأیید كرده بود اما برای قطعیت این امر، باردیگر نمونه برداری ها و آزمایشات بیشتر به مراكز دیگر در خارج از كشور ارسال شد كه آزمایشات ارسالی DNA به خارج از كشور هم كوچ و بازگشت باردیگر میش مرغ ها به دشت اسدآباد را مورد تأیید قرار داد.
1398/06/23
15:09:28
5.0 / 5
4962
تگهای خبر: آب , بارندگی , حفاظت , زیستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است