رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور مطرح كرد

نیاز 70 تنی كشور به تخم آرتمیا

نیاز 70 تنی كشور به تخم آرتمیا

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور اظهار داشت: كشور نیازمند تامین ۷۰ تن سیست(تخم) آرتمیا است.


علی نكویی فر در گفتگو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: به جهت اینكه در تولید آرتمیا به خودكفایی برسیم احتیاج به ۷۰ تن تخم آرتمیا داریم كه هم اكنون تنها مقدار ناچیزی از این احتیاج به میزان كمتر از یك تن در داخل كشور تولید می شود و مابقی از خارج كشور وارد می شود.
نكویی فر بااشاره به آخرین سرشماری از 4 ایستگاه در انتها فصل تابستان سال جاری، میزان سیست آرتمیا در این ایستگاههای مستقر در دریاچه ارومیه را ۱۳ هزار و ۱۳۰ عدد در هر متر مكعب اعلام نمود و اظهار داشت: در این سرشماری میزان نوزاد آرتمیا ۱۸ عدد در هر متر مكعب، آرتمیای جوان ۱۷ عدد در هر متر كمعب و آرتمیای بالغ نر ۴۸ عدد در هر متر مكعب و آرتمیای بالغ ماده ۴۵ عدد در متر مكعب است.
رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور اظهار نمود: باتوجه به افزایش تراز آب دریاچه نسبت به سال قبل، هم اكنون میزان شوری آب ۳۰۰گرم در لیتر و تراكم جلبك در دریاچه ۵۲ هزار و ۲۴۴ عدد در هر میلی متر است.
وی بااشاره به اینكه دریاچه ارومیه پارك ملی بوده و هیچ فردی بدون داشتن مجوز محیط زیست حق برداشت آرتمیا از دریاچه را ندارد و تابحال هیچ گونه مجوزی دراین خصوص صادر نشده است یاد آور شد: اگر وضعیت دریاچه به ثبات برسد آرتمیای موجود در دریاچه ارومیه توانایی تامین نیاز كشور را بدون اینكه ذخیره آرتمیای دریاچه از بین برود را دارد.
نكویی فر افزود: درحال حاضر تنها یك استخر ۱۰ هكتاری در دشت فسندوز میاندوآب برای تولید آرتمیا درحال فعالیت است كه تا آخر سال برنامه ریزی شده پرورش تخم آرتمیا هم در این مركز انجام دهند.
رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور با اشاره به اینكه امسال ۶۰نفر از متقاضیان پرورش آرتمیا توسط این مركز آموزش مجانی دریافت كرده اند، اضافه كرد: آموزش روشهای نوین تولید و پرورش سیست آرتمیا، شناسایی آبهای نامتعارف كشور بخصوص در قزوین، گلستان و خوزستان و كمك در راه اندازی استخرها همچون اقدامات مركز تحقیقات برای جذب سرمایه گذاران در این بخش است.
وی یاد آور شد: برای توسعه پرورش سیست آرتمیا در دریاچه ارومیه اعتباراتی درنظر گرفته شده ولی تابحال مبلغی تخصیص نیافته است.1398/07/22
18:37:43
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: آب , گونه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است