كاهش ۷۰ درصدی بوی نامطبوع در آراد كوه ظرف ۲ سال آینده

كاهش ۷۰ درصدی بوی نامطبوع در آراد كوه ظرف ۲ سال آینده

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از كاهش ۷۰ درصدی بوی مجموعه آراد كوه ظرف دو سال آینده اطلاع داد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، صدرالدین علیپور در نشست خبری امروز (چهارشنبه) در تشریح آخرین جزئیات اقدامات سازمان مدیریت پسماند تهران اظهار داشت: مبحث نظافت شهر و رفت و روب یكی از شاخصهای توسعه به حساب می آید و از موضوعات اساسی است كه شهرداری ها در دنیا با آن سنجیده می شوند. در حقیقت میزان موفقیت شهرداری ها با تمیزی شهر برآورد می شود و در حقیقت نگاه به مدیریت شهری با الگوی رفت و روب شهری سنجیده می شود.
وی ادامه داد: در حوزه مدیریت پسماند در شهر تهران مشكلاتی همچون پدیده زباله گردی، تفكیك از مخازن، ذخیره سازی نامطلوب مخازن مكانیزه و... وجود دارد. بر همین مبنا سازمان مدیریت پسماند طرحی تحت عنوان «كاپ» كاهش آلودگی پسماند را در دستور كار خود قرار داده كه در جهت اجرای این طرح در درجه اول كاهش تولید پسماند مد نظر قرار گرفته است.
علیپور افزود: مخازن زباله در مقطعی برای شهر تهران خوب بودند اما امروزه با ایجاد موضوعاتی همچون زباله گردی و قرار دادن پسماند در تمام طول روز در این مخازن و موضوعات دیگری همچون رفت و روب و ماشین آلات مورد نیاز برای آنها ضرورت بكارگیری روش های دیگر را بیشتر از پیش فراهم نموده است.
وی تاكید كرد: هم اكنون ذخیره سازی نامطلوب در این مخازن انجام می شود و به علت باز بودن سطح آنها شاهد بوی نامطلوب و تولید شیرابه در این مخازن هستیم. مخاطره در بزرگراه ها به دلیل توقف خودرو های جمع آوری و عدم رعایت بهداشت، ایمنی، نیروی انسانی و تفكیك از مخازن و ایجاد پدیده زباله گردی از دیگر مشكلات این مخازن در سطح شهر تهران است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد برخی اظهارنظرها در انتقال مجموعه آرادكوه از محل فعلی به محل جدید اظهار داشت: 50 سال پیش تیمی آمریكایی مكان یابی آرادكوه را بر عهده گرفتند كه موارد خیلی از جمله شرایط باد غالب منطقه و... در این مكان یابی مد نظر قرار گرفت كه نهایتا این كار دو سال به طول انجامید. بطور قطع در توسعه شهری و فراهم شدن زیرساخت هایی همچون فرودگاه باید فاصله خویش را با مركز دفن رعایت می كردند. تصور نمی كنم مكان دیگری در تهران وجود داشته باشد كه بتوان این مجموعه را به آن منتقل كرد. بطور قطع در استان دیگری هم نمی توان این مجموعه را برد. اگر هم زمینی بتوان پیدا كرد بطور قطع این انتقال زمان بسیاری طول می كشد و هزینه بسیاری در بر خواهد داشت.
علیپور در تشریح طرح كاپ (كاهش آلودگی پسماند) اظهار داشت: در این طرح برنامه های بسیاری در حوزه های مختلف مدیریت پسماند شامل برگزاری دوره آموزش ویژه برای اصناف و مشاغل در نظر گرفته شده است. همینطور برگزاری دوره آموزش مجازی ویژه كاركنان مجموعه شهرداری و تداوم كمپین آموزشی اطلاع رسانی مد نظر قرار گرفته است. در این طرح آموزش مفاهیم مدیریت پسماند در مدارس پیشبینی شده و بطور قطع باید رسانه ها در این امر خویش را در كنار مجموعه مدیریت پسماند ببینند و در این راه با اطلاع رسانی و آموزش نقش بسزای خویش را ایفا كنند.
وی تاكید كرد: برنامه ها و راهكارهای كوتاه و میان مدت توسعه تفكیك از مبدأ در این برنامه پیشبینی شده و ایجاد سامانه مستقل جمع آوری از مجمع های مسكونی بزرگ و شهرك ها و همینطور سامانه مستقل جمع آوری از مراكز آموزشی همچون مدارس بطور قطع در جهت اجرای این طرح اجرا می گردد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تاكید كرد: هم اكنون در 950 ساختمان شهرداری در مناطق 22 گانه سیستم تفكیك پسماند اجرایی شده به شكلی كه مشمولین این سیستم در هر یك از این ساختمان ها به میزان تفكیكی كه انجام می شود از راه كارت بانك شهر، كارت آنها شارژ می شود. همین سیستم به استانداری برده شد و امروز ابلاغ گردیده كه تمام ساختمان های اداری به این سیستم مجهز شوند.
علیپور تاكید كرد: اپلیكیشن جامعی طراحی خواهد شد كه مدیریت پسماند به صورت واحد میان شهروندان از راه این اپلیكیشن محقق شود. این طرح در مرحله فراخوان است.
وی با اشاره به بهره گیری از مكانیزم مخازن چندگانه در دنیا و ضرورت استفاده از آن در كلانشهر تهران هم اظهار داشت: هم اكنون در دنیا مكانیزم مخازن چندگانه مورد بهره برداری قرار گرفته است. برای شهری چون تهران هم می توانیم در مقابل فروشگاه ها مخازن چندگانه تفكیك شیشه، پلاستیك و... را قرار دهیم. همینطور در ساختمان های جدید باید اتاقك های پسماند طراحی شوند كه در این رابطه با حوزه شهرسازی گفت وگوهایی را شروع كرده ایم.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند افزود: بطور قطع در آینده باید بهره گیری از مخازن ذخیره سازی هوشمند هم مورد بهره برداری قرار گیرد. سیستم MRF می تواند در نقاط اقماری شهر به همراه خط پردازش مستقر شود تا زباله یك تا سه منطقه را در این مراكز جمع آوری كرد و كارگران مورد تأیید در آنجا تفكیك حداكثری را انجام دهند تا بدین سان از پدیده زباله گردی هم جلوگیری شود.
علیپور تصریح كرد: ظرف برنامه ای دو ساله تلاش خواهیم كرد تا حدود ۷۰ درصد از بوی نامطبوع مجموعه آراد كو را كاهش دهیم.
وی افزود: البته بر مبنای آنچه كه مطالعه شد، در مبحث بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام نقش آراد كوه بسیار ناچیز است اما به هر ترتیب ما این برنامه را برای كاهش بوی نامطبوع این مجموعه در دستور كار قرار دادیم.1398/08/02
00:53:58
5.0 / 5
4755
تگهای خبر: آلودگی , شاخص , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است