از اعلام حدود مجاز انتشار آلاینده ها تا تعیین حقابه رودخانه ها

وظایف سازمان محیط زیست در قانون هوای پاك

وظایف سازمان محیط زیست در قانون هوای پاك

لوازم حیوان خانگی: سازمان محیط زیست برمبنای قانون هوای پاك وظایف متنوعی را برعهده دارد كه تهیه بخشنامه اجرایی مدیریت شرایط اضطرار، اعلام رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده ها، پاسخ به استعلام درخواست جواز، مشخص كردن مراكز و واحدهای آلوده، جلوگیری از فعالیت واحدهای آلاینده و تعیین حقابه رودخانه ها همچون این وظایف هستند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا «قانون هوای پاك» بعد از تصویب مجلس در ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ در ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ از طرف شورای نگهبان تایید و ۲۳ مردادماه همان سال از طرف رئیس جمهوری برای اجرا ابلاغ گردید. سازمان محیط زیست علاوه بر نظارت بر اجرای قانون هوای پاك وظایف مختلفی را بر عهده دارد كه آنها باید با همكاری وزارتخانه های دیگر انجام دهد كه عبارتند از:
تهیه بخشنامه اجرایی مدیریت شرایط اضطرار
- برمبنای تبصره ۳ماده ۳ سازمان موظف است بخشنامه اجرائی مدیریت شرایط اضطرار و به روزرسانی آنرا با همكاری وزارتخانه های «بهداشت، درمان و آموزش پزشكی»، «كشور» و «صنعت، معدن و تجارت» و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تهیه نماید و حداكثر شش ماه بعد از ابلاغ این قانون به تصویب هیأت وزیران برساند.
اعلام رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده ها
- طبق ماده ۴ تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده های سوژه این قانون، اعلامی از طرف سازمان است.

- برمبنای ماده ۴ شماره گذاری انواع وسایل نقلیه موتوری شامل داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده های سوژه این قانون و ستاندن تأییدیه سازمان است. سازمان موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه ای كه حدود مجاز انتشار آلاینده های تعریف شده سوژه این قانون را رعایت نمی نمایند، جلوگیری كند. پیش فروش یا فروش این گونه وسایل نقلیه موتوری ممنوعست.

- طبق تبصره ماده ۴ سازمان مكلف است با همكاری سازمان ملی استاندارد ایران طی مدت اجرای قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حدود مجاز انتشار آلاینده ها را به استاندارد روز دنیا ارتقاء دهد.
پاسخ به استعلام درخواست جواز
- برمبنای ماده۱۱ هرگونه راه اندازی، توسعه، تغییر خط تولید و تغییر محل واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مستلزم رعایت مقررات ابلاغی از طرف سازمان است. سازمان موظف است حداكثر ظرف مدت یك ماه به استعلام های درخواست جواز تأسیس و بهره برداری را پاسخ دهد و درصورت عدم موافقت آن سازمان، دلیلهای آنرا به استعلام كننده به صورت كتبی ارائه نماید. عدم پاسخ در مدت مورد اشاره، به منزله تأیید است.

- طبق ماده ۱۱ در هر استان كمیسیونی با عضویت یكی از معاونان استاندار با تعیین استاندار (رئیس)، مدیركل محیط زیست استان(دبیر)، مدیركل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان، مدیركل صنعت، معدن و تجارت استان، رئیس سازمان جهادكشاورزی استان، مدیركل سازمان بازرسی استان و فرماندار مربوطه تشكیل می شود.

- برمبنای تبصره۱ این ماده كمیسیون مكلف است مبنای نظرات خودرا در مورد سوژه این ماده همچون درباب محدوده، حریم و فاصله با شهر و روستا را صرفاً با عنایت به آلایندگی آنها تعیین كند.

بر اساس تبصره۲ متخلفان از مصوبات و تصمیمات سازمان و كمیسیون (در صورت بررسی در كمیسیون) ضمن پرداخت جریمه رفع آلایندگی، مكلف به جبران خسارت وارده هستند.
مشخص كردن مراكز و واحدهای آلوده
- طبق ماده ۱۲ سازمان محیط زیست مكلف است كه تمامی مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی، عملیات معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی را كه آلودگی آنها بیشتر از حدمجاز مصوب است، مشخص نماید و مراتب را با تعیین نوع، میزان آلودگی، وسعت منطقه تحت تأثیر و حساسیت منطقه به مالكان یا مسؤولان یا مدیران عامل و یا بالاترین مقام تصمیم گیر واحد ابلاغ كند تا در مهلت معینی كه توسط سازمان تعیین می شود نسبت به رفع آلودگی یا تغییر تولید یا تغییر پروسه تولید یا تعطیلی كار و فعالیت خود (براساس نوع آلودگی و ماهیت پروسه كنترلی) اقدام نمایند. درطی مدت تعیین تكلیف این واحدها، طبق مفاد این قانون، به واحدهای مذكور، جریمه ایجاد و انتشار آلودگی تعلق می گیرد.
جلوگیری از فعالیت واحدهای آلاینده
- برمبنای تبصره۲ ماده ۱۲ در صورت عدم اجرای مفاد این ماده درانتها مهلت مقرر، سازمان از ادامه فعالیت آنها جلوگیری و متخلف را جهت پیگرد قضائی، طبق مفاد این قانون به مرجع صالح قضائی معرفی می كند.
تهیه بخشنامه با همكاری سه دستگاه
- برمبنای تبصره۳ ماده ۱۶ بازرسی سازمان از مراكز طبقه بندی شده، مطابق بخشنامه ای است كه به پیشنهاد مشترك سازمان، وزارتخانه های «دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» و «اطلاعات» و سازمان انرژی اتمی حداكثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
تعیین حقابه رودخانه ها
- طبق ماده۲۵ سازمان محیط زیست مكلف است با همكاری وزارت نیرو نیاز آبی زیست محیطی رودخانه ها، تالابها، خورها، دریاچه ها و زیست بومها را تعیین و وزارت نیرو متناسب با شرایط ترسالی، عادی و خشكسالی سالانه نسبت به تخصیص حقآبه موارد فوق اقدام نماید.

جلوگیری از انتشار خارج از حدود تعیین شده كلیه امواج رادیویی، الكترومغناطیسی، پرتوهای یون ساز و غیریون ساز

- برمبنای ماده۳۰ سازمان مكلف است با همكاری سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به جلوگیری از انتشار خارج از حدود تعیین شده كلیه امواج رادیویی، الكترومغناطیسی، پرتوهای یون ساز و غیریون ساز اقدام و به منظور حصول اطمینان از عدم افزایش میزان و شدت امواج و پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز از حدود تعیین شده در هوای آزاد، شبكه پایش مربوطه را راه اندازی كند.
تعیین كاركنان دوره دیده بعنوان ضابط دادگستری
- برمبنای تبصره۱ ماده ۳۲ آن دسته از كاركنان سازمان كه دوره آموزش ضابط دادگستری را زیر نظر دادستان مربوط طی كرده باشند، برای اجرای مفاد این قانون بعنوان ضابط دادگستری تعیین می شوند.

تعدیل میزان جریمه خسارت های وارده به محیط زیست مندرج در این قانون هر دوسال یكبار توسط سازمان با همكاری دستگاههای ذی ربط تهیه و در لایحه بودجه به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد.

منبع:

1398/10/11
23:42:41
5.0 / 5
4347
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است