در گفت وگو با لوازم حیوان خانگی اعلام شد

استقرار صنایع با برنامه آمایش سرزمینی بدون آب

استقرار صنایع با برنامه آمایش سرزمینی بدون آب

لوازم حیوان خانگی: بگفته دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های توسعه آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست در بین كشورهای خاورمیانه، ایران حدودا كمتر از ده درصد از آب های شور را برای تصفیه استفاده می نماید كه دلیل آن وجود دو رشته كوه البرز و زاگرس است كه باعث شده ایران نسبت به سایر كشورهای اطراف از بارندگی نسبتا خوبی برخوردار باشد؛ ضمن آنكه استقرار صنعت در مناطق بدون آب همچون معضلات كشور است و این امر باعث شده كه از خلیج فارس و یا دریای خزر آب را به ایران مركزی منتقل نماییم تا آب را به صنعتی كه قبلا بدون توجه به ˮآمایش بدون آبˮ به وجود آمده بود، برسانیم.


دكتر جهانگیر پرهمت، دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه در حوزه آب كشور ۳ محور اصلی مطرح است، یكی از این محورها را "حفاظت از منابع آب موجود"، دانست و اضافه كرد: كشور منابع آب محدودی دارد و لازم است هم از نظر كیفی و هم از نظر كمی حفاظت شود. از نظر كمی ما یكسری مخازن آب داریم كه میلیاردها سال طول كشیده است تا آبخوانی در دل زمین ایجاد شود و میلیون ها سال نیز طول كشیده تا بر اثر بارندگی، آبخوان ها پر شوند و حفاظت از این منابع یكی از وظایف ما است.
وی با اشاره به اینكه كشور در زمینه حفاظت از آب با كمبودهایی مواجه می باشد، یكی از وظایف ستاد توسعه فناوری آب و خشكسالی معاونت را توسعه فناوری ها دراین زمینه دانست و اظهار نمود: محور دوم "تامین آب" است؛ چونكه زنده ماندن و امنیت غذایی هر جمعیتی به آب وابسته است.پرهمت افزود: قسمتی از آب مورد نیاز كشور از بارندگی تامین می شود و كمبودهای آن نیز باید برطرف شود؛ بدین جهت با استفاده از روش های مختلف باید استحصال آب صورت گیرد و استحصال آب می تواند بوسیله منابع مختلف مانند "آب های غیر متعارف" باشد؛ یعنی آب هایی كه آلوده شدند و با استفاده از روش هایی آنها را تصفیه و قابل شرب نماییم.
وی آب دریا و آب های شور را از دیگر منابع آب غیر متعارف نام برد و تصریح كرد: استحصال آب از این منابع بازار كسب و كار وسیعی در دنیا دارد و در همه كشورهای دنیا (به غیر از كشورهایی با بارندگی زیاد) برای تامین آب مورد نیاز خود به این روش ها روی آورده اند.
دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی افزود: در بین كشورهای خاورمیانه، ایران حدودا كمتر از ۵ تا ۱۰ درصد از آب های شور برای تصفیه استفاده می نماید، دلیل آن وجود دو رشته كوه عظیم "البرز" و "زاگرس" است كه باعث شده ایران نسبت به سایر كشورهای اطراف از بارندگی نسبتا خوبی برخوردار باشد و اگر این دو رشته كوه نبودند، ایران هم مانند كشور عربستان، منطقه ای خشك و كویری بود.
توسعه صنعت بدون تامین آب مورد نیاز
وی با تاكید براینكه وجود این دو رشته كوه باعث شده است كه مقداری از آب مورد نیاز بوسیله بارندگی مرتفع شود، اظهار داشت: مابقی نیازهای آبی كشور می تواند از تصفیه آب دریا تامین شود، ضمن آنكه قرار است از این به بعد صنعت كشور متناسب با منابع آب در كشور توزیع شود و این همان كاری است كه باید در گذشته انجام می شد، ولی اقدامی در جهت آن صورت نگرفت.
پرهمت، استقرار صنعت در مناطق بدون آب را یكی از معضلات كشور نام برد و افزود: این امر باعث شده كه از خلیج فارس و یا دریای خزر آب را به ایران مركزی منتقل نماییم تا آب را به صنعتی كه قبلا بدون توجه به "آمایش بدون آب" به وجود آمده بود، برسانیم. الان نمی توانیم این صنعت را بجای دیگری منتقل نماییم.
بگفته وی، زمانی كه ما سرمایه گذاری و جمعیت را از آب دور كردیم، باید آب را به سمت سرمایه گذاری و جمعیت سوق دهیم كه این تصور در دنیا مردود است.


وی محور سوم حوزه آب را "نحوه مصرف آب" ذكر كرد و افزود: آب محدود است و باید در نحوه مصرف آن صرفه جویی شود؛ ضمن آنكه باید دقت كنیم كه آب آلوده نشود. این در حالیست كه برمبنای آمارهای وزارت نیرو سالانه حدود ۹۰ میلیارد متر مكعب آب تجدیدپذیر در كشور مصرف می شود كه قسمتی از آن به مصارف شرب می رسد و بخش دیگر آن در حوزه های كشاورزی، صنعت و بخش دیگر به صورت پنهان برای محیط زیست در رودها رهاسازی می شود كه بنظر می رسد این میزان جزو ۹۰ میلیارد متر مكعب مصرف آب در كشور است.
این محقق حوزه آب با اشاره به سدسازی و اختصاص هزینه های بالا جهت تصفیه آب برای شرب، اظهار نمود: آبی كه با بالاترین استانداردها تصفیه می شود و قابل شرب است، در خانه ها یا به مصارف آبیاری باغچه ها می رسد و یا در فلاش تانك ها به هدر می رود! به عبارت دیگر بهترین آب های كشور صرف پایین ترین كاركردها می شود.
پرهمت با تاكید بر اینكه ستاد توسعه فناوری های آب و خشكسالی معاونت علمی ریاست جمهوری در زمینه توسعه فناوری های در رابطه با این سه محور برنامه هایی را در دستور كار دارد، اشاره كرد: در تلاش هستیم تا فناوری هایی را كه به صورت هوشمند مصرف آب را كنترل می كنند، توسعه دهیم.
وی در عین حال با تاكید بر اینكه ما اساسا نیازمند شناسایی و استفاده از منابع جدید آب هستیم، اظهار داشت: ما اساسا منابع دیگری به غیر از منابع آبی موجود نیاز داریم كه یكی از منابعی كه می تواند در اختیار ما قرار گیرد، چشمه های آب شیرین كف دریاها است.
راهكارهایی برای تامین آب
دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های توسعه آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اینكه برای تامین كمبودهای آبی كشور چندین منبع را در اختیار داریم، اشاره كرد: هر كدام از این منابع فناوری های خاصی را می طلبد كه از آن جمله می توان به روش های تصفیه آب های لب شور اشاره نمود. عمده فناوری هایی كه برای این منظور در كشور وجود داشته، وارداتی است. به شكلی كه بیشتر از ۷۰ درصد فناوری هایی كه برای تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد، وارداتی است؛ بدین جهت ستاد برنامه مفصل و جامعی را دراین زمینه تهیه كرده است و با اجرایی كردن این برنامه ها امیدواریم بیشتر از ۷۰ درصد از این فنآوری ها در داخل تولید شود و كمتر از ۳۰ درصد آن وارداتی باشد. به زودی خبرهای خوشی از طرف معاونت علمی در زمینه بومی سازی بخشی از این فنآوری ها توسط پژوهشگران و صنعتگران كشور اعلام خواهد شد.
پرهمت، استحصال آب از رطوبت هوا در مناطق ساحلی و مناطقی كه رطوبت هوا بالا است را از دیگر منابع تامین آب در كشور دانست و با اشاره به اینكه برای این امر نیازمند فناوری های پیشرفته هستیم، اظهار داشت: برنامه هایی از طرف ستاد در زمینه مردمی كردن كسب و كارهای این فناوری ها در حال اجراست. هم اكنون فناوری هایی برای استحصال آب از رطوبت در كشور وجود دارد، ولی اقتصادی بودن آن بسیار مهمست.
دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب و خشكسالی با تاكید بر ضرورت اجرای روش های مدیریت مصرف آب، اظهار داشت: مسائلی چون میزان مصرف آب در بخش كشاورزی، انتقال آب، كاهش تبخیر و كاهش هدر رفت آب همچون مسایلی است كه در مدیریت آب مطرح است، ولی از طرف دیگر سالانه حدود سه میلیارد متر مكعب آب پشت سدها تبخیر مستقیم می شود كه این میزان معادل ظرفیت ۱۵ سد "امیركبیر" است.
تهران؛ غول عظیم تخریب آب و خاك
پرهمت، شهر بزرگ تهران را یكی از منابع آلوده كننده و تخریب كننده خاك در پایین دست توصیف كرد و در این زمینه توضیح داد: با هر بار بارندگی، آلودگی های نفتی، آسفالت و سایر آلاینده ها از سطح شهر شسته شده و با جریان آب برده می شوند و این آلاینده ها سبب می شوند لایه های خاك پایین دست تخریب شده و از بین بروند. تخریب لایه های خاك تنها چالش دراین زمینه نیست، بلكه كیفیت خاك نیز از بین خواهد رفت؛ بدین جهت شهر بزرگ تهران بعنوان غول عظیم تخریب آب و خاك در پایین دست بشمار می رود.
وی با اشاره به اینكه همه آلاینده های كره زمین، به سبب سیال بودن آب در حركت است، اظهار داشت: متاسفانه شهرهای كشور در بالادست آبخوان ها و سفره های آب های زیر زمینی ایجاد شده، ضمن آنكه زباله ها نیز در بالادست آبخوان هایی است كه آب آنها را مستقیما مصرف می نماییم و این در حالیست كه حفاظت از منابع آبی بسیار مهمست و لازم است روش هایی را به كار گیریم كه قابلیت كنترل آلاینده ها را داشته باشد.
دبیر كارگروه آب ستاد توسعه فناوری های آب و خشكسالی، میزان فاضلاب شهر تهران را سالانه حدود ۲۰۰ میلیون متر مكعب دانست كه این میزان معادل مخازن سد امیركبیر می شود و اضافه كرد: این فاضلاب از بالادست شهر تهران به پایین دست می رود و لازم است این آب ها تصفیه شوند تا آلاینده های آن در آبخوان ها و سفره های آب های زیر زمینی پایین دست وارد نشوند. بر این اساس دراین زمینه مطالعاتی را در دست اجرا داریم. در این طرح در صدد هستیم كه یا منابع آلوده كننده آب را در بالادست كنترل نماییم و به پایین دست نرود و یا این منابع تصفیه شود. تصفیه این منابع یكی از ماموریت های اصلی ستاد بشمار می رود.
منبع:

1398/10/28
14:44:08
5.0 / 5
4294
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است