مهر از زیبایی های اردبیل گزارش می دهد؛

لبخند طبیعت تالاب توپراق كندی به گردشگران زمستانی اردبیل

لبخند طبیعت تالاب توپراق كندی به گردشگران زمستانی اردبیل

به گزارش لوازم حیوان خانگی تالاب توپراق كندی از خاص ترین تالاب های كشور با برخورداری از طبیعتی غیرقابل وصف لبخند زیبای خویش را به مهمانان و گردشگران حاضر در استان اردبیل هدیه می دهد.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها - بابك آدیگوزلی: شهرستان پارس آباد مغان در شمالی ترین نقطه استان اردبیل و در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. این شهرستان در حدود ۶۰ كیلومتر مرز آبی و ۲۵ كیلومتر مرز زمینی با كشور جمهوری آذربایجان داشته و به لحاظ برخورداری از طبیعت بكر، خاك حاصلخیز و قرار گرفتن در كنار رود زیبای ارس از جاذبه های شاخص گردشگری شمال غرب كشور محسوب شده و هر ساله پذیرای طبیعت گردان بسیاری می شود. تالاب «توپراق كندی» هم كه بعنوان یكی از زیباترین جلوه های طبیعت شناخته می شود در این شهرستان مرزی قرار دارد. زیبایی ها و خصوصیت های پارس آباد زمانی مضاعف می شود كه اغلب نقاط استان اردبیل در فصل زمستان با هوای سرد و برفی همراه می شود اما شهرستان پارس آباد به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی، در فصل زمستان از آب و هوای بهاری برخوردار شده و به منطقه ای بكر برای حضور گردشگران تبدیل می شود. تالاب «توپراق كندی» از لحاظ تنوع گونه های گیاهی و جانوری و زیبایی های بكر زبانزد عام و خاص بوده و سالیانه میزبان هزاران پرنده مهاجر از شمال كشور روسیه است. تالاب «توپراق كندی» یكی از خاص ترین تالاب های كشور لبخند زیبای خویش را برای استقبال از مهمانان و گردشگران حاضر در استان اردبیل و شهرستان پارس آباد دریغ نمی كند؛ تالابی كه از لحاظ تنوع گونه های گیاهی و جانوری و زیبایی های بكر زبانزد عام و خاص بوده و سالیانه میزبان هزاران پرنده مهاجر از شمال كشور روسیه هم است. این تالاب به عمق ۸ متر و مساحت ۱۵ هكتار در ضلع جنوبی روستای «توپراق كندی» از توابع بخش اسلام آباد شهرستان پارس آباد قرار داشته و فاصله این روستا با تالاب در حدود یك كیلومتر است؛ همینطور به صورت عمده آب تالاب «توپراق كندی» از رود همیشه خروشان ارس تأمین می شود. تالاب «توپراق كندی» همینطور در ۲۰ كیلومتری پارس آباد و در كنار رود پر آب ارس واقع شده و یكی از جاذبه های گردشگری استان اردبیل به حساب می آید.
احداث سایت پرنده نگری در حاشیه تالاب «توپراق كندی» هاشم میرزا نژاد رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان پارس آباد به خبرنگار مهر می گوید: تالاب «توپراق كندی» از تالاب های مهم استان اردبیل و شهرستان پارس آباد محسوب شده و پذیرایی هر ساله خود از مهمانان و توریستهای داخلی و خارجی را وامدار طبیعت بكر و دیدنی منطقه است. وی از میزبانی این تالاب از میلیون ها قطعه پرنده كمیاب مهاجر اطلاع داد و اضافه كرد: مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان پارس آباد با گشت های مداوم به صورت شبانه روزی از تالاب «توپراق كندی» محافظت می كنند. میرزا نژاد افزود: از آنجائیكه این تالاب مورد توجه علاقه مندان به طبیعت و پرندگان است، تعداد زیادی از دوستداران حیات وحش همه روزه از این تالاب بازدید می كنند و در این راستا راه اندازی سایت پرنده نگری در حاشیه تالاب از برنامه های مدنظر سازمان حفاظت محیط زیست است. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پارس آباد اضافه كرد: طی سرشماری انجام یافته از تالاب «توپراق كندی» امسال بیشتر از ۱۰ گونه پرنده به تعداد هزار و ۵۰۰ قطعه در تالاب سرشماری شد. وی افزود: چنگر، خوتكا، اردك سر سبز، اردك ارده ای، اردك سر حنایی، كفچه نوك، طاووسك، باكلان كوچك، باكلان بزرگ از پرندگانی هستند كه در تالاب «توپراق كندی» زیست می كنند.
استقبال از جذب سرمایه گذاران در تالاب «توپراق كندی» فریده سرودی سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان پارس آباد به خبرنگار مهر اظهار داشت: تالاب «توپراق كندی» بعنوان منطقه نمونه گردشگری در سال ۸۸ با درجه استانی مورد تصویب دولت قرار گرفته است. وی با اشاره به اینكه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در تالاب «توپراق كندی» در سال ۸۰ مورد تصویب هیئت وزیران قرار گرفته است، اضافه كرد: از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در منطقه گردشگری تالاب «توپراق كندی» جهت سرمایه گذاری استقبال می نماییم.
تالاب «توپراق كندی» بهشتی بر روی زمین زیبایی های سحر انگیز این تالاب بگونه ای است كه اغلب مهمانان حاضر، این منطقه را بهشتی بر روی زمین می دانند؛ هنرمندی از شهرستان تبریز كه به صورت تخصصی مشغول عكسبرداری از تالاب توپراق كندی بود، در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان كرد: زیبایی های این منطقه تا حدی بالا بوده كه از هر قسمت آن می توان بهترین آثار زیبای هنری را ثبت نمود. زیبایی هایی كه نمونه آنرا در كمتر جایی از كشور می توان یافت.
محمدزاده با اشاره به اینكه تنوع رنگ های طبیعت از لحاظ پوشش گیاهی، درختان سر به فلك كشیده، آسمان نیلگون، طراوت خاص تالاب و پرندگان مهاجر در كنار داشتن مردمانی خونگرم و میهمان نوازی كه در روستای توپراق كندی ساكن هستند، هر عاشق طبیعتی را برای سفر به این منطقه ترغیب خواهد نمود.

1398/11/14
13:36:11
5.0 / 5
4826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است