عوامل انسانی اصلی ترین عامل تهدید خزندگان و دوزیستان است

عوامل انسانی اصلی ترین عامل تهدید خزندگان و دوزیستان است

به گزارش لوازم حیوان خانگی یك عضو هیئت علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه كردستان با اشاره به اینكه علل در معرض خطر انقراض بودن گونه های مختلف خزندگان و دوزیستان متفاوت می باشد، اظهار داشت: با این وجود تخریب زیستگاه های طبیعی و دخالت عوامل انسانی بیشترین عامل تهدید این گونه ها به حساب می آید.


هانیه غفاری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینكه «خزندگان» و «دوزیستان» دو گروه مختلف از مهره داران هستند كه معمولا در علم «هرپِتالوژی» (Herpetology) یا همان «مطالعه توام خزندگان و دوزیستان» با هم مطالعه می شوند و در مطالعات علمی با همدیگر از آنها صحبت می شود، تصریح كرد: در واقع این دو گروه تفاوت های بسیاری با یكدیگر دارند.
ایشان در ادامه به برخی تفاوت های بین خزندگان و دوزیستان اشاره نمود و اظهار داشت: دوزیستان یك مرحله «دگردیسی» دارند یعنی در مرحله لاروی دارای آبشُش هستند كه پس از دگردیسی تبدیل به شش می شود اما خزندگان از زمانی كه از تخم بیرون می آیند دارای شُش هستند و نوزادان خزندگان از زمانی كه متولد می شوند شبیه به والدین شان هستند اما دوزیستان اینگونه نیستند.
غفاری همینطور با اشاره به اینكه جنس پوست و تخم های دو گونه خزندگان و دوزیستان هم متفاوت است، اظهار نمود: دوزیستان پوست لطیف تر و فاقد پولك دارند اما خزندگان پوست شان زمخت تر و پولك دار است همینطور ساختار تخم آنها متفاوت می باشد. به این صورت كه اطراف تخم دوزیستان ساختاری ژله ای دارد اما خزندگان با تخمگذاری در محیط های خشكی سازگاری پیدا كردند ازاین رو روی تخم شان پوسته آهكی دارند كه با محیط های خشك سازگار است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: در خزندگان هم گونه های شاخص و اندمیك زیادی وجود دارد كه می توان به برخی از آنها اشاره نمود مانند «افعی شاخدار دم عنكبوتی» كه پراكنش جهانی آن به بخش های كوچكی از استان های ایلام و كرمانشاه و «افعی كوهستانی لطیفی» كه پراكنش جهانی آن به بخش كوچكی از كشور یعنی «پارك ملی لار» واقع بین استان های تهران و مازندران محدود می شود.
او همینطور با اشاره به «گِكو پارسی» اظهار داشت: گكو پارسی گونه ای است كه من و همكارانم آنرا كشف كردیم و گونه اندمیكی است كه طی چند سال قبل بعنوان گونه ای جدید به خزندگان كشور معرفی شده است.

غفاری با اشاره به اینكه خیلی از گونه های خزندگان و دوزیستان كشور در معرض خطر انقراض هستند، اظهار نمود: تخریب زیستگاه های طبیعی و ایجاد آلودگی در آنها از مهم ترین علل این مسئله است همینطور به صورت مشخص آن گونه هایی كه در شب عید بعنوان حیوان خانگی به فروش می رسند بیشتر در معرض تهدید هستند مانند «سمندر كوهستانی كایزر» یا همان «سمندر كوهستانی لرستانی».
وی تاكیدكرد: در ارتباط با گونه هایی كه در زیستگاه های طبیعی خود هستند سفارش می كنم اگر مردم به یك منطقه طبیعی می روند پوشش گیاهی و محیط های طبیعی آنرا دستكاری و تخریب نكنند چون كه پوشش گیاهی پناه خیلی از گونه هاست و اگر تخریب شود آن گونه پناه خویش را از دست می دهد.
این عضو هیئت علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه كردستان درباره «گاندو» (تمساح پوزه كوتاه ایرانی) اظهار داشت: پراكنش این گونه در ایران در قسمت جنوب استان سیستان و بلوچستان است و تعارض آن با انسان به خصوص در سال 98 همزمان با وقوع سیل در این استان پررنگ و حمله آن به انسان هم گزارش شد.
وی افزود: به صورت كلی مهم ترین عامل تهدید گاندو در كشور كمبود یكی از منابع حیاتی این گونه یعنی آب است كه در آن منطقه هم برای انسان و هم گونه گاندو كم و بنابراین این گونه در معرض خطر انقراض است.
این عضو هیئت علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه كردستان با اشاره به اینكه به علت كمبود آب در روستاهایی كه گونه گاندو در آن پراكنش دارد، مردم آن منطقه هم از همان بركه هایی كه زیستگاه گاندو است آب خویش را تأمین می كنند، اظهار نمود: اگر آب آشامیدنی مردم این مناطق تامین گردد تا حدی تعارض بین انسان و گاندو كاسته می شود همینطور میزان بارندگی سالانه این مناطق هم در حفظ این گونه از خطر انقراض نقش مهمی دارد و مشكل آبی در چند سال گذشته سبب شده است زیستگاه گاندو با مشكلاتی مواجه شود.
غفاری در انتها با اشاره به اینكه تعداد كل دوزیستان كشور 22 گونه است، اظهار داشت: شش گونه از آنها اندمیك (بوم زاد) كشور هستند و بیشتر سمندرهایی كه داریم اندمیك ایران و بخصوص اندمیك زیستگاه های زاگرس هستند.
1399/01/15
21:50:19
5.0 / 5
3550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است