آخرین وضعیت خشكسالی در ایران

آخرین وضعیت خشكسالی در ایران

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت خشكسالی در ایران بر مبنای مدلهای خشكسالی اظهار داشت: تابستان سال جاری دمای هوا در كشور حدود یك درجه بیشتر از نرمال خواهد بود.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه از آغاز سال آبی تابحال ۲۸۲ میلیمتر بارش در کشور داشتیم، اظهار نمود: این میزان حدود ۳۰ درصد بیشتر از میانگین دراز مدت در ایران است همینطور سه استان گیلان، مازندران و لرستان بیشترین بارش ها طی سال آبی جاری را دریافت کرده اند، به صورتی که در گیلان حدود ۸۱۱ میلیمتر، در مازندران ۶۶۳ میلیمتر و در لرستان ۵۸۲ میلیمتر بارش داشتیم.
استان هرمزگان بیشترین درصد افزایش بارش را دارد
وی افزود: استان هرمزگان از آغاز سال آبی جاری تابحال بیشترین درصد افزایش بارش نسبت به میانگین دراز مدت خویش را داشته و در این استان بارش ها نسبت به نرمال ۲۳۱ میلیمتر بیشتر شده است ازاین رو حدود ۱۴۰ درصد افزایش بارش در استان هرمزگان رخ داده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه خاطرنشان کرد: در سایر مناطق کشور همچون جنوب و جنوب شرق مانند کرمان و سیستان و بلوچستان و مناطق مرکزی مانند قم، تهران، البرز و استان مرکزی بارندگی ها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد نسبت به نرمال بیشتر شده است به صورتی که در استان سیستان و بلوچستان بارش ها ۷۵ درصد بیشتر میانگین دراز مدت و در استان های قم و کرمان به ترتیب ۷۳ و ۶۳ درصد افزایش بارش گزارش شده است.
بارش ها در غرب کشور کمتر از نرمال است
وظیفه با اشاره به اینکه می توان در بیشتر مناطق کشور بخصوص جنوب شرق و شرق بارش ها بیشتر از نرمال می باشد، اظهار داشت: علیرغم این در حوزه زاگرس مرکزی و غرب کشور، بارش ها طی سال آبی جاری کمتر از نرمال و در شمال غرب کشور در حد نرمال می باشد. ازاین رو بارش در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل نسبت به میانگین بلندمدت نرمال و در استان های کرمانشاه (حدود ۷ درصد)، کهگیلویه و بویر احمد (حدود ۹ درصد) و چهار محال و بختیاری (حدود ۱۲ درصد) کمتر از نرمال می باشد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش های خوبی در شمال کشور هم طی سال آبی جاری داشتیم، اظهارکرد: برای مثال بارش در استان مازندران حدود ۳۱ درصد بیشتر از میانگین دراز مدت بوده است البته باید این نکته را در نظر گرفت که مازندران سالانه بارش های قابل توجهی دارد و ۳۲ درصد افزایش بارش حدودا معادل ۱۶۰ میلیمتر و حدودا برابر با بارش سالانه استانی مانند هرمزگان است.
وضعیت خشکسالی در کشور بر مبنای شاخص ها SPI
وی در ادامه درباره وضعیت بارش ها در کشور با عنایت به شاخصهای خشکسالی توضیح داد: بر مبنای شاخص SPI که معرف بارش و دما به صورت توامان است، می توان اظهار داشت که طی یک ماه گذشته تا آخر فروردین ماه غرب کشور شامل استان های ایلام، کرمانشاه و جنوب خوزستان در شرایط خشکسالی متوسط تا خفیف و استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل در شرایط نرمال تا خشکسالی خفیف بودند. سایر استان های کشور همچون خراسان رضوی، سمنان، قم و تهران و... در شرایط ترسالی در بازه ضعیف تا شدید قرار داشتند.

به گفته وظیفه همینطور طی دوره سه ماهه تا آخر فروردین نیمه شمالی کشور از نظر بارش در شرایط ترسالی متوسط تا شدید بود و نیمه جنوبی ایران ترسالی و خشکسالی را در کنار یکدیگر داشت.
شاخص یکساله خشکسالی کشور چه می گوید؟
وی در ادامه اظهار نمود: بر مبنای شاخص یکساله خشکسالی از اردیبهشت سال قبل تا فروردین ماه سال جاری در بعضی مناطق غربی کشور مانند غرب کردستان، ایلام، خوزستان، غرب کرمانشاه، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی خشکسالی های شدید تا متوسط گزارش شده است اما در بقیه نقاط کشور همچون مناطق مرکزی، سواحل شمالی، شمال شرق، مناطق جنوبی استان فارس، کرمان، هرمزگان و بخش های سیستان و بلوچستان ترسالی حاکم بوده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بررسی شاخص ۱۰ ساله خشکسالی در کشور نشان داده است که ما با خشکسالی انباشته مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: این مورد بیشتر نقاط کشور همچون سیستان و بلوچستان، خوزستان، فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری، ایلام، اردبیل، آذربایجان شرقی، جنوب تهران و قم را شامل می شود و در دسته خشکسالی های متوسط تا شدید حتی بسیار شدید قرار می گیرد.

وظیفه اضافه کرد: برآیند بارش های ۱۰ سال قبل نشان داده است که ما در ایران دو سال ترسالی و ۸ سال خشکسالی داشتیم که در نتیجه آن با خشکسالی انباشته مواجه شدیم اما طی دو سال گذشته در بیشتر نقاط کشور به جز نوار غربی و شمال غربی با ترسالی مواجه بودیم.
آغاز بارش های موسمی در کشور از اواخر خرداد
وی با اشاره به اینکه سال آبی زراعی جاری حدودا در نیمه جنوبی و مرکزی کشور به پایان رسیده و هم اکنون تنها در بعضی استان ها همچون نوار شمالی کشور فرصت برای دریافت بارش باقی مانده است، اظهار داشت: پیشبینی می شود که طی اواخر خرداد ماه بارش های موسمی در ایران آغاز شود و جنوب شرق را دربرگیرد. ازاین رو در جنوب فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان ابرهای جوششی در بعد ازظهر رگبار و رعد و برق هایی را به صورت محلی باعث می شوند که البته بارش های زیادی به همراه نخواهند داشت و انتظار می رود که تنها در جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان منجر به سیلاب های محلی شود.
آغاز دیرهنگام بارش های پاییزه در ایران
وظیفه افزود: مدلهای اقلیمی نشان داده است که تابستان سال جاری فعالیت بارش های موسمی در محدوده نرمال و بالای نرمال باشد و این مورد بارش های بیشتر از نرمال در جنوب شرق ایران را به دنبال دارد همینطور بر مبنای مدلهای عددی در نتیجه فعالیت موسمی در ایران سیستم های بارشی غربی در فصل پاییز سال جاری دیرتر به کشور خواهند رسید و می توان اظهار داشت که بارش های پاییزه در ایران دیرتر از حد حد معمول آغاز می شوند و شاید حتی تا آبان ماه بارش ها کمتر از نرمال باشد.

به گفته رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی طی خرداد ماه و تابستان سال جاری دمای هوا در کشور حدود یک درجه بیشتر از نرمال خواهد بود و باتوجه به اینکه تابستان به نسبت گرمی در پیش داریم انتظار می رود که گرمای هوا تا ماه های ابتدایی پاییز و بیش از اندازه معمول در کشور ادامه داشته باشد.
1399/02/28
14:37:57
5.0 / 5
2773
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است