روشی نوین برای حذف فلزات سمی از محیط زیست

روشی نوین برای حذف فلزات سمی از محیط زیست

به گزارش لوازم حیوان خانگی به همت پژوهشگران دانشكده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس، بازیافت پسماند لامپ های ال ای دی و بازیابی فلزات سنگین موجود در آنها محقق و روش نوینی برای حذف فلزات سمی از محیط زیست عرضه شد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، میزان تولید پسماند مربوط به لامپ های ال ای دی همانند دیگر پسماندهای الکترونیکی به علت کاربرد متنوع و گسترده آنها در صنایع گوناگون در حال افزایش می باشد. این لامپ ها بعنوان ضایعات در محیط زیست رها می شود، در حالیکه حاوی فلزاتی مانند رادیوم، مس، طلا و نقره هستند. فلزاتی که از سویی پرارزش و از طرفی رهاسازی آنها در محیط زیست صدمه زاست. با درک اهمیت این موضوع، محققان دانشگاه دست به کار شدند و طرحی را برای بازیابی فلزات سنگین و پرارزش از پسماند لامپ های ال ای دی به روش فروشویی زیستی عرضه دادند.

دکترمحمد موسوی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس درمورد خصوصیت این طرح تحقیقاتی، اظهار داشت: روش های گوناگونی چون فیزیکی، شیمیایی و زیستی برای بازیافت فلزات سنگین از پسماندها وجود دارد. در این میان فروشویی زیستی در مقایسه با روش های رایج ارزان تر بوده و از طرفی دوستدار محیط زیست است.

وی خاطرنشان کرد: در روش فروشویی زیستی از میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و قارچ بازیافت و جداسازی انجام می شود. فروشویی هم روشی است که در آن به کمک یک ماده جامد استخراج انجام می شود. در اینجا باکتری با تولید ماده سبب خروج فلزات پرارزش از پسماند می شود.

دکترموسوی اظهار داشت: در این طرح لامپ های سوخته جمع آوری شده و بعد از خرد و پودر شدن آنها با استفاده از روش مدنظر بازیافت فلزات سنگین سمی انجام می شود و همینطور این روش علاوه بر اقتصادی بودن از نظر محیط زیست هم مناسب می باشد.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، وی با اشاره به اینکه هم اکنون دانش فنی این فناوری را در کشور داریم، اما هنوز صنعتی نشده است، اظهار داشت: تیم تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس پنجمین گروه تحقیقاتی در دنیا است که روی این فناوری کار می کند.
1399/04/15
17:24:35
5.0 / 5
2684
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است