تدوین برنامه برای مقابله با گرد و غبار در منطقه خاورمیانه

تدوین برنامه برای مقابله با گرد و غبار در منطقه خاورمیانه

مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار ضمن اشاره به اینكه فردا (۱۴ مهرماه) جلسه ای با حضور نمایندگان كشورهای همسایه برای تدوین برنامه ای به منظور مقابله با گرد و غبار برگزار می شود، اظهار داشت: وسعت كانون های خارجی گرد و غبار ۳۳۰ میلیون هكتار است كه سالانه به صورت میانگین ۱۵۰ میلیون تن غبارخیزی دارند.علی محمد طهماسبی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه طی سه سال گذشته بودجه ای حدود ۳۷۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با گرد و غبار اختصاص یافته است، اظهار نمود: ازاین رو سازمان حفاظت محیط زیست طی این مدت تجربه خوبی در زمینه مدیریت کانون های گرد و غبار داخلی کسب کرده و بر این اساس پیگیری هایی در زمینه مدیریت کانون های گرد و غبار در خارج از کشور هم انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه وسعت کانون های داخلی گرد و غبار در کشور حدود ۳۴.۶ میلیون هکتار است، خاطرنشان کرد: ما مطالعه ای روی کانون های گرد و غبار در خارج از کشور که غبار آنها به سمت ایران حرکت می کند هم انجام داده ایم و بر مبنای آن وسعت این کانون ها ۳۳۰ میلیون هکتار برآورد شده است. این کانون های گرد و غبار خارجی به صورت میانگین سالانه ۱۵۰ میلیون تن غبارخیزی دارند که بخش هایی از آن هم وارد کشور ما می شود.

مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار ضمن اشاره به اینکه قصدداریم برنامه ای برای مقابله با گرد و غبار با مشارکت کشورهای همسایه ایران تدوین نماییم، اظهار داشت: بنابراین فردا (۱۴ مهر) جلسه ای در وزارت خارجه با سفیران کشورهای اطراف ایران برگزار می گردد. نمایندگان کشورهایی همچون عراق، سوریه، اردن، کویت، عمان، افغانستان، پاکستان و... در این نشست حضور خواهند داشت علاوه بر این از نمایندگان سازمان های بین المللی مستقر در ایران هم دعوت شده است.

به گفته طهماسبی برای پیشبرد اهداف در زمینه کنترل و مدیریت کانون های گرد و غبار در منطقه، از کشورهایی که تجربه های موفقی در این حوزه داشتند همچون چین، هند و... هم دعوت شده است تا در جلسه فردا حضور داشته باشند.

وی افزود: ما به دنبال آن هستیم که علاوه بر تدوین برنامه عمل منطقه ای برای مقابله با گرد و غبار، پیشنهاد ایجاد مرکزی برای مقابله با گرد و غبار منطقه خاورمیانه در کشور ایران را هم بدهیم.

مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار در ادامه در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا ما تابحال در مدیریت کانون های گرد و غبار داخلی در کشور موفق بوده ایم؟ توضیح داد: از دیدگاه من هیچگاه نمی توان یک کانون و منشا گرد و غبار را به صورت کامل از بین برد. ازاین رو باید اقداماتی انجام دهیم که میزان گرد و غبار به حد مجاز یا قابل قبول برسد.

طهماسبی در ادامه ضمن اشاره به اینکه از نظر من طی سه سال قبل ما در مدیریت کانون های گرد و غبار در داخل کشور موفق بوده ایم، خاطرنشان کرد: برای مثال شدت و تکرار روزهای غبارناکی در استان خوزستان بسیار کمتر از قبل شده است. درحال حاضر پوشش گیاهی در جنوب شرق اهواز در بیشتر از ۲۰۰ هزار هکتار بیشتر از ۴۰ درصد است.

مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار در انتها اظهار داشت: اگر اقدامات ما صرفاً برای مهار کانون های گرد و غبار در داخل کشور باشد و کانون های خارجی را رها نماییم در کنترل و مدیریت گرد و غبار در کشور موفق نخواهیم بود.
1399/07/13
20:58:59
5.0 / 5
1878
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است