فرار تهران از تركیبات آلی فرّار؛

غلظت آلاینده بنزن پایتخت برای نخستین بار در شرایط مجاز قرار گرفت

غلظت آلاینده بنزن پایتخت برای نخستین بار در شرایط مجاز قرار گرفت

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران اظهار داشت: برای نخستین بار طی سال های اخیر میزان آلاینده بنزن در تهران با عنایت به استاندارد جهانی در هوای محیطی، در شرایط قابل قبول و مجاز قرار گرفته است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر؛ حسین شهیدزاده با اشاره به اینکه یکی از آلاینده های مهم تهران، ترکیبات آلی فرّار است که بر اثر احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه و تبخیر بخارات بنزین بخصوص در پمپ بنزین ها و خودرو ها ایجاد می شود، اضافه کرد: ترکیبات آلی فرّار شامل بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن است و به علت انتشار از خودرو ها و برخی صنایع در هوای آزاد تنفسی تهران و سایر کلان شهرها وجود دارد.
به گفته وی، اثرات تنفس طولانی مدت ترکیبات آلی فرّار، می تواند خطرناک باشد و سبب بیماری های مختلف همچون انواع سرطان ها شود و ازاین رو، بررسی مداوم آنها در هوای محیط های شهری لزوم دارد.
شهیدزاده در ادامه با اشاره به اینکه ترکیبات آلی فرّار، ترکیبات بسیار متنوعی هستند که در همه جا پراکنده شده اند و بعضی از آنها به صورت طبیعی وجود دارند و برخی هم به دست انسان ایجاد می شوند، اظهار نمود: برای مثال، خیلی از رنگ های شیمیایی، عطرها و مواد بودار از ترکیبات آلی فرّار تشکیل شده اند و این ترکیبات در جو هم به صورت بخار هستند و بعنوان آلاینده در نظر گرفته می شوند.
وی با اشاره به اینکه ترکیبات آلی فرّار در تشکیل آلاینده های ثانویه مانند اُزُن سهم زیادی دارد، خاطرنشان کرد: سرچشمه اصلی بنزن و سایر ترکیبات آلی فرٌار در مناطق شهری، منابع آلاینده متحرک مانند خودرو ها هستند و بزرگ ترین منبع این آلاینده ها هم خودرو های بنزینی اند. همینطور تحقیقات سالهای گذشته در شرکت کنترل کیفیت هوا، پمپ بنزین ها را بعنوان منابع ساکن و ثابت تولید و انتشار این آلاینده به صورت محلی معرفی کرده است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر اینکه طی سال های اخیر با سنجش آلاینده بنزن در نقاط مختلف تهران به نتایج قابل توجهی رسیده است، تصریح کرد: آنالیز نتایج غلظت آلاینده ای پایتخت، نشان دهنده تغییرات غلظت آلاینده بنزن متناسب با تغییرات حجم ترافیک، شرایط جوی و موقعیت مکانی است. کارشناس واحد راهبری و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم در اینباره اظهار داشت: بررسی داده های فصلی سال قبل با مدت مشابه در بهار و تابستان سالجاری، گویای کاهش بیشتر از ۳۰ درصدی غلظت ترکیبات آلی فرّار بخصوص بنزن در تهران است و بیشترین میزان غلظت، انتشار و حضور این آلاینده ها در ماه های گرم سال و در مناطق پر تردد شهری نظیر بزرگراه ها و تقاطع های پر رفت و آمد است.
حسین حسن خانی با بیان اینکه کاهش قابل ملاحظه غلظت آلاینده های ترکیبات آلی فرّار بخصوص بنزن در سه ماهه اول سالجاری مشهود بود، اضافه کرد: با استناد به آمار و اطلاعات سازمان هواشناسی در خصوص افزایش بارش ها و کاهش دما در این بازه زمانی، می توان اظهار داشت که این عامل، تاثیر زیادی بر کاهش غلظت این نوع آلاینده ها داشته است.
این کارشناس شرکت کیفیت هوای تهران در انتها درباره آلاینده تولوئن هم تصریح کرد: استاندارد و حد آستانه مجاز برای آلاینده تولوئن در هوای محیطی وجود ندارد، اما مقایسه ای کمیتی از غلظت های این آلاینده نشان دهنده ارتباط افزایش ترکیبات آلی فرار با تغییرات صعودی حجم ترافیک شهری می باشد.


منبع:

1399/07/28
16:32:41
5.0 / 5
1276
تگهای خبر: آلاینده , بارش , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است