آنفلوآنزا در كمین پرندگان؛

لطفا به میقان نزدیك نشوید

لطفا به میقان نزدیك نشوید

مركزی تالاب میقان اراك هر ساله با سرد شدن هوا از نیمه های آبانماه میزبان پرندگان مهاجر است و البته این میزبانی گهگاه همراه با برخی نگرانی هاست.


تصاویر و ویدئویی از وضعیت پرندگان تالاب میقان به دست خبرگزاری ایسنا رسیده که گویای وجود بیماری در میان پرندگان است و تعدادی لاشه پرنده در سطح تالاب است.


این تالاب تجربه تلخ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در سال 95 دارد که بیش از 2400 لاشه پرنده از سطح تالاب جمع آوری شد، سال 96 نیز این بیماری در کمین تالاب میقان و پرندگان بود که به خیر گذشت و در سال 1397 و 1398 نیز هیچ موردی از وجود این بیماری گزارش نشد، اما ظاهرا سال 1399 می خواهد شاهد شیوع این بیماری باشد.
تصاویر نشان میدهد که تعدادی پرنده در سطح تالاب بی جان افتاده اند و تعدادی نیز جانی در بدنشان باقی نمانده و همین می تواند زنگ خطری برای میقان باشد، تشکیل ستاد استانی پیگیری بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در روز گذشته نشان میدهد که نگرانی های ما چندان هم بیجا نیست.


هرچند که خاوازی وزیر جهاد کشاورزی 27 آبانماه در مراسم رونمایی از بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و آنتی ژن H5بیان کرد: در سال ۹۶، ۲۶ میلیون قطعه طیور را به سبب شیوع آنفلوآنزا معدوم کردیم که این یک فاجعه بزرگ در صنعت طیور به شمار می رفت، اما هم اکنون ۲۳ کشور درگیر آنفلوآنزای پرندگان هستند در صورتیکه ما حتی امسال به ابتلای ۳۰ هزار قطعه از طیور به این بیماری هم نرسیدیم که این نشان میدهد این اپیدمی در کشور کاملا کنترل می شود.
به هرحال تصاویر انتشار یافته از وضعیت پرندگان تالاب میقان حاکی از آنست که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کمین این منطقه است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: باتوجه به گزارشات و پایش های صورت گرفته در تالاب میقان اراک در خصوص تلفات پرندگان، دو سه نمونه موجود در منطقه، نمونه برداری شده است و با تشکیل جلسات هماهنگی، تهمیدات لازم برای پیش بینی شرایط و اقدامات اندیشیده شده است.
رضا میرزایی با تاکید بر اینکه استان با تدابیر لازم از همه استان های کشور جلوتر است، اضافه کرد: تلفات در حدی نیست که مبادرت به جمع آوری در سطح وسیع صورت گیرد، شرایط کاملا تحت کنترل است و به سبب حساسیت بالای موضوع، این بیماری بموقع اطلاع رسانی خواهد شد.
وی از مردم خواست که به هیچ عنوان به تالاب میقان اراک نزدیک نشوند.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، 27 آبانماه، رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام نمود که 23 کشور در جهان درگیر آنفلوآنزای پرندگان هستند و با کمک یکی از محققان ایرانی دانشگاه آدلاید استرالیا موفق به تولید بذر بومی واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدیم. این موفقیت کمک می نماید ایران امن ترین کشور برای مهار این بیماری باشد. در گذشته امکان ۱۰ هزار تست در سال را داشتیم ولی با این موفقیت و تولید آنتی ژن به پایش ۳۰۰ هزار تست در سال رسیده ایم.
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور نیز اظهار داشت: در گذشته تشخیص و معدوم سازی پرندگان بیمار ناشی از این بیماری ۱۰ تا ۱۲ روز زمان نیاز داشت، ولی با قابلیت های به وجود آمده این زمان بین ۱۵تا ۷۲ ساعت کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش، خوشبختانه با پایش های مستمری که در منطقه انجام می شود، می توان به سرعت موارد مبتلاشدن را تشخیص داد و بر طبق آن اقدامات حفاظتی و مقابله ای با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در تالاب میقان به انجام رساند، اما آنچه مهمست این است که به هیچ عنوان ترددی در تالاب میقان انجام نشود.1399/09/02
20:32:47
5.0 / 5
1510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است