چرا نباید به سگ های بلاصاحب غذا داد؟

چرا نباید به سگ های بلاصاحب غذا داد؟

به گزارش لوازم حیوان خانگی مبحث غذارسانی به سگ ها و گربه های بلاصاحب این روزها به محل اختلاف نظر برخی دوستداران حیوانات و کارشناسان حیات وحش تبدیل گشته است. طی سالهای اخیر جمعیت گربه ها و سگ های بلاصاحب در حاشیه و داخل شهرها همینطور مناطق چهارگانه که هدف از تعیین آنها حفاظت از گونه های شاخص حیات وحش است، افزایش قابل توجهی داشته است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، غذارسانی به سگ های بلاصاحب ارتباط مستقیمی با افزایش جمعیت آنها دارد. در این گزارش به ۱۰ نکته درباره نتایج غذارسانی به سگ های بلاصاحب که عبدالله سالاری - متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش - به آنها اشاره نموده است، می پردازیم:

* غذارسانی به سگ های بلاصاحب سبب افزایش مدیریت نشده جمعیت آنها و ایجاد معضلات گوناگونی برای حیات وحش و جامعه می شود.

* سگ موجودی است که توسط بشر اصلاح نژاد و اهلی شده است. ازاین رو کارشناسان معتقدند که سگ جزو چرخه طبیعی اکوسیستم نیست و جایی در طبیعت ندارد و باید در کنار انسان زندگی کنند. ازاین رو نمی توان جایگاهی برای این موجود در طبیعت متصور شد.

* سگ های بلاصاحب در محیط های طبیعی دشمن زنده ای برای گونه های جانوری بومی یک منطقه هستند. از یک سو با گوشتخواران منطقه مانند گرگ، روباه، شغال و.... تعارض دارند. از سویی دیگر علاوه بر اینکه دشمن زنده ای برای سایر حیوانات مانند پرندگان و علفخواران به حساب می آیند و از آنها تغذیه می کنند، با سایر گوشتخواران بر سر این منابع غذایی رقابت می کنند.

* وجود سگ های بلاصاحب در مناطق حفاظت شده یکی از بزرگ ترین معضلاتی است که سبب کاهش غیرطبیعی جمعیت حیات وحش می شود چونکه سگ های بلاصاحب در فصل زادآوری به بره های تازه متولد شده علفخواران بزرگ جثه همچون قوچ و میش و کل و بز حمله و از آنها تغذیه می کنند و سبب کاهش منابع غذایی سایر گوشتخواران می شوند.

* یکی از موضوعات مهم و خطرناک در ارتباط با حضور سگ های بلاصاحب در محیط های انسانی، انتقال بیماری از راه این حیوان به دام، انسان و سایر گونه های جانوری است علاوه بر این به دلیل تراکم جمعیتی بالایی که سگ های بلاصاحب در محیط های شهری پیدا کرده اند می توانند در صورت مبتلا شدن به بیماری هاری خطر زیادی برای انسان ها بخصوص کودکان و گروه های ضعیف تر داشته باشند.

* سگ های بلاصاحب می توانند تهدیدی برای برخی گونه های حیات وحش موجود در شهرها همچون انواع پرندگان و روباه به حساب آیند.

* غذارسانی سازمان یافته به سگ های بلاصاحب یکی از علل اصلی افزایش مدیریت نشده جمعیت آنها است چونکه سبب تأمین منابع غذایی آنها و در نتیجه افزایش مدیریت نشده جمعیت آنها می شود.

* در حالیکه وضعیت حیات وحش در بعضی مناطق کشور بسیار شکننده است، نباید تنش مضاعفی با غذارسانی و در نتیجه افزایش سگ های بلاصاحب برای حیات وحش ایجاد نماییم. ازاین رو لازم است هرچه سریعتر برای کنترل و مدیریت جمعیت سگ های بلاصاحب چاره اندیشی شود.

* راهکارها و دستورالعمل های مدیریت جمعیت و پراکنش سگ های بلاصاحب وجود دارد که در سطح بین المللی پذیرفته و در خیلی از کشورهای دنیا اجرا شده است و نتیجه داده اند. سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) دستورالعملی را در زمینه مدیریت سگ های بلاصاحب در محیط های شهری دارد و در این دستورالعمل به روش های جمع آوری، عقیم سازی و نگهداری این سگ ها اشاره شده که در ایران هم می توان از آنها بهره برد.

* کارشناسان معتقدند که تصور اینکه با غذارسانی به سگ ها کمکی به آنها یا حیات وحش کرده ایم نه تنها نادرست است بلکه با این کار خسارت های جبران ناپذیری به حیات وحش و محیط زیست جانوری کشور وارد می نماییم.

منبع:

1399/10/19
22:44:36
0.0 / 5
1236
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است