از سوی آیت الله رئیسی صورت گرفت؛

دستور ورود جدی دستگاه قضائی به موضوع شاهوار

دستور ورود جدی دستگاه قضائی به موضوع شاهوار

آیت الله رئیسی در حاشیه سفر خود به شاهرود دستور پیگیری قضایی موضوع تخریب شاهوار توسط معدن بوکسیت را صادر کرد تا بالاخره مردم ناامید، دل هایشان را از نور امید روشن ببینند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، آیت الله رئیسی شامگاه پنج شنبه میهمان مردم شاهرود بود و در نشستی به میزبانی سالن همایش های البرز شرقی، صدای مردم خسته از عدم پیگیری مسئولان در موضوع معدن بوکسیت شاهوار را شنید و دستور اکید رسیدگی به امور این معدن مخرب را صادر کرد، دستوری که سبب امید افزایی در دل های خسته مردمی شد که سال ها است به هر ریسمانی چنگ می زنند تا مطالبه اشان بیان شود.
محسن صنحتی یکی از جوانان دیار شاهوار در جایی که همه مسئولان استانی و شهرستانی به جز امام جمعه شاهرود و بسطام سکوت اختیار کرده اند، موضوع تخریب شاهوار را بعنوان با اهمیت ترین مطالبه آحاد مردم شهرستان شاهرود بیان کرد.
وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره حفظ منابع و محیط زیست و تخریبی که سال ها است گریبان شاهوار شاهرگ حیاتی منطقه را گرفته است، بیان کرد: شاهوار خاک مادری مردم شهرستان شاهرود است که بیش از یک هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند و امروز معدن بوکسیت این کانون آب ساز و حیات بخششان را مورد تخریب قرار داده و نگرانی هایی را از این بابت برای مردم ایجاد کرده است.

تخریب گسترده در شاهوار
این جوان شاهرودی اضافه کرد: امروز در حالی مردم مطالبه شاهوار را دارند که یکسال است استاندار سمنان با علم به این مطالبه حتی پایش را هم در شاهرود نگذاشته و راه برای پیگیری مسائل از درون استان بسته شده است.
این سخنان با حمایت امام جمعه شاهرود همراه شد و وقتی حجت الاسلام عباس امینی پشت تریبون قرار گرفت درباره شاهوار، این مطالبه مردمی، با اعلان اینکه معدن بوکسیت تاش که مورد بهره برداری شرکت آلومینای جاجرم است با اهمیت ترین دغدغه مردم نسبت به محیط زیست و آب و هوا و ذخیره آبی است، اشاره کرد: از رئیس قوه قضائیه درخواست داریم کارشناسان مستقل بی طرف برای حل این مساله اعزام شوند، چنانچه برداشت معدن ضرر نداشت مردم را قانع کنند و چنانچه ضرر داشت اگر طلا هم باشد نمی خواهیم ولی تکلیفش مشخص شود و دغدغه مردم برطرف گردد.
سانسور نام شاهوار توسط دولت مردان استان سمنان
این نشست اما بدون حاشیه هم نبود نکته قابل توجه خبرهای مخابره شده توسط برخی رسانه ها از آن نیز به شکلی بود که مطالبات مردمی درباب شاهوار سانسور شدند.
علیرضا آشناگر استاندار سمنان پس از یک سال پای به شاهرود گذاشته و در قبال مطالبه مردم پیرامون معدن بوکسیت و قله شاهوار حرفی هم برای گفتن ندارد.
با این وجود اما آیت الله رئیسی قاطعانه دستور رسیدگی به وضعیت بوکسیت تاش در قله شاهوار را داد و درباره اعتراض مردم به تخریب شاهوار، اظهار داشت: باید روشن یا معلوم شود که مشکل محیط زیستی دارد یا ندارد اگر دارد باید طبیعتاً عکس العمل نشان داد و پس اگر ندارد باید برای مردم تبیین شود.
دستور قاطع برای رسیدگی
رئیس قوه قضائیه در این راستا مقرر کرد تا کارشناسانی درباره معدن نظر بدهند، آیت الله رئیسی با اعلان اینکه وقتی موضوعی مسئله و مشکل برای مردم شد آن وقت باید پیگیری شود، ابراز کرد: هیچ مسئله حل نشدنی در کشورمان وجود ندارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر این مساله تاکید کرده اند و پس گره گشایی در دست مسئولان و مردم است.
وی با اعلان اینکه مردم شاهرود بیش از یک هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده و حق دارند نسبت به مسئله دغدغه داشته باشند، اظهار داشت: جاهایی که بنا به از خودگذشتگی باشد مردم شاهرود به خوبی حضور یافته اند.

شاهوار کانون آب ساز
شاهوار این کانون آب ساز و حیات بخش و بلندترین قله البرز شرقی که در سال ۸۷ مجوز اکتشاف معدن بوکسیت در آن داده شد و تا سال ۹۷ این معدن بدون ملاحظات محیط زیستی نسبت به پاک تراشی کوه و همین طور قطع درختان ممنوع القطع اورس مبادرت ورزید تا اینکه در نهایت با دخالت گروه های مردمی و اعتراض به صورت موقتی بسته شد اما مردم نگران هستند که این معدن باردیگر بازگشایی شود پس پیام واضح آیت الله رئیسی به شاهرودی ها یک نور امید را در دل هایشان روشن کرد.
اشاره مردم شاهرود در اعتراض به تخریب شاهوار به قانونی می باشد که معدن ادعا دارد آنرا انجام داده اما شواهد و اسناد همچون پروانه بهره برداری معدن نشان میدهد تخلف گسترده ای در این مورد رخ داده است. معدن به قانونی استناد می کند که می گوید معدن کاری در مناطق چهارگانه نیاز به استعلام از محیط زیست ندارد اما آن چیزی که معدن آنرا مخفی کرده این است که این قانون مصوب ۹۲ است در صورتیکه معدن چهار سال پیش از آن پروانه اکتشاف و پس از دو سال پروانه بهره برداری را می گیرد یعنی در آن زمان اصلاً چنین قانونی وجود نداشته و معدن بوکسیت تاش می بایست از محیط زیست استعلام می گرفته که نکرده است پس در اصل فعالیت ۹ ساله معدن در شاهوار به کل غیر قانونی می باشد.
در روزهای اخیر از طرف شورای شهر شاهرود و شورای شهر بسطام و سازمان های مردم نهاد نامه های مختلفی درباره شاهوار به صورت سرگشاده و خطاب به آیت الله رئیسی نگارش شده که در فضای مجازی نیز بازتاب خوبی داشته است.
نامه هایی از جنس مطالبات مردمی
این نامه ها در حالی مطالبات مردم را بیان می کنند که استاندار سمنان هیچ اشاره ای به آنها ندارد تا این شائبه پدید آید که اگر شاهوار مطالبه است چرا مطرح نمی گردد اگر نیست چرا درباره آن دغدغه های زیادی وجود دارد؟
برای مثال در متن نامه شورای شهر شاهرود درباره شاهوار آمده است: شاهوار ذخیره گاه آبی کل شهرستان شاهرود بوده و بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حجم آب برآورد شده در این منطقه معادل سد کرج یعنی ۲۱۰ میلیون متر مکعب بوده که متأسفانه بدون هیچ بهایی در حال نابودی می باشد. بهره بردار محترم می بایست پیش از بهره برداری، ارزیابی زیست محیطی تهیه، اما با گذشت بیش از هشت سال از تاریخ بهره برداری هنوز این مهم انجام نشده است.

معدن فاقد مجوز است
اعضای شورای شهر در این نامه تاکید کرده اند: این معدن فاقد ارزیابی زیست محیطی می باشد استخراج از این ذخیره گاه آبی دارای عوارض ظاهری مانند دپو کردن میلیون ها تن باطله در منطقه و نابودی حیات وحش کم نظیر و قطع صدها اصله درخت ممنوع القطع و… بوده اما مهم تر از عوارض مشهود عوارض نامشهودی بوده که پس از پانزده یا بیست سال بعد به اذعان کارشناسان محترم، مردم گرفتار آن خواهند شد که دیگر کار از کار گذشته و جز حسرت هیچ کار دیگری قابل انجام نخواهد بود که به چند مورد آن بطور خلاصه اشاره خواهد شد.
در این نامه که به امضای شواری شهر شاهرود رسیده با اعلان اینکه انفجارهای گوناگون موجب تغییر مسیر آب و نابودی ذخیره گاه آبی خواهد شد، تاکید می شود: ترکیب آلومینیوم با آب موجب پوکی استخوان، زوال عقل، تولد نوزاد نارس و… خواهد شد با توجه به این که شاهوار تامین کننده کل آب شهرستان می باشد در صورتیکه حتی یک نوزاد نارس متولد شود چه شخصی باید پاسخگو باشد و برای کدام وجدان بیدار قابل تحمل؟
در این نامه می خوانیم: در شش استان دیگر معادن بوکسیت قابل جایگزین وجود داشته که طبق بررسی انجام شده ذخیره گاه آبی نبوده و در صورت استفاده از معادن جایگزین شاهد این فاجعه نخواهیم بود و آثار زیست محیطی آن بمراتب کمتر و اصلاً قابل قیاس با شاهوار نبوده و هیچ ذخیره گاه آبی از بین نمی رود. بدون شک مشی و منش جنابعالی در توجه به مردم تأیید خواهدنمود که؛ باتوجه به مصالح عموم مردم و منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی که جلوگیری از لطمه رسیدن به مردم مظلوم است به همین دلیل بعنوان منتخبین مردم شهر معلمان دین و اخلاق و در راه استیفای حقوق بیش از ۲۰۰ هزار نفر شاهرودی از حضرتعالی تقاضا داریم تا دستور توقف ادامه کارهای شرکت مذکور تا ارزیابی کامل و همه جانبه زیست محیطی منطقه توسط مراجع ذیصلاح را صادر فرمائید. ما مردم شاهرود اطمینان راسخ داریم با تدبیر حضرتعالی نه فقط زمینه های تعطیلی معدن بوکسیت تاش و انجام کارهای شرکت آلومینای جاجرم رقم خواهد خورد، بلکه زمینه احقاق حق پایمال شده این مردم فراهم خواهد شد.
مطالبه عمومی شاهوار
در نامه ای مشابه که به امضای امام جمعه بسطام رسیده، شورای شهر بسطام هم مطالبه تعطیلی دائم شاهوار را دارند و حتی امام جمعه رویان نیز در خطبه های نماز امروز جمعه، معدن بوکسیت را مخرب شاهوار دانست و اظهار داشت: فعالیت این معدن سبب اختلال زیست محیطی در منطقه شده است.
حجت الاسلام عباس معصومی امام جمعه رویان با تاکید بر اینکه اکتشافات معدن بوکسیت شاهوار خطرات زیادی دارد و به محیط زیست لطمه جدی می زند، افزود: فعالیت این معدن سبب مسموم شدن آب و اختلال زیست محیطی در منطقه شاهوار شده است.
تمام اینها نشان میدهد که تعطیلی دائمی معدن بوکسیت شاهوار و جبران خسارات نه فقط یک کار احساسی بلکه یک مطالبه جدی آحاد مردم شهرستان شاهرود است معدنی که تخریبش برای شاهرودی ها است و استفاده اقتصادی آن برای استانی دیگر.

1399/11/05
01:07:47
0.0 / 5
1302
تگهای خبر: آب , ارزیابی , حمایت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است