مهاجرانی كه تا نوروز میهمان بوشهری ها هستند

مهاجرانی كه تا نوروز میهمان بوشهری ها هستند

به گزارش لوازم حیوان خانگی بوشهر شالوها از جاذبه های زیبا و چشم نواز گردشگری بندر بوشهر هستند؛ پرندگان مهاجری که در نیمه دوم سال و برای گذراندن فصل پاییز و زمستان به این بندر آمده و میهمان ساحل نشینان خونگرم می شوند.


هر سال با سرد شدن هوا، هزاران قطعه پرنده از گونه های مختلف آبزی و کنارآبزی برای گذران زمستان وارد استان بوشهر می شوند و بوشهری ها هم با روی باز از پرواز شالوها -مرغ های دریایی که در گویش بوشهری شالو خوانده می شوند- بر فراز ساحل بی نظیر و زیبای خلیج فارس استقبال می کنند.
مرغ های مهاجر دریایی یا کاکایی ها در هوای دلپذیر و پاییزی بر بلندای آسمان سواحل بندر بوشهر پرواز می کنند و مردم هم به تماشای آنها نشسته و یا به آنها غذا می دهند.
خسرو درویشی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در اینباره می گوید: همه ساله در نیمه دوم سال و از اوایل آبان ماه، مهاجرت و زمستان گذرانی پرندگان آبزی و کنار آبزی از عرض های شمالی تر (به خصوص کشورهای شمالی ایران و منطقه سیبری) به مناطق جنوبی تر و تالاب های کشور صورت می گیرد که استان بوشهر هم یکی از مهم ترین زیستگاه های زمستانی این پرندگان است.
وی اضافه کرد: مهم ترین و بیشترین تعداد پرندگان مهاجر زمستان گذران در استان بوشهر شامل باکلان، کاکایی ها، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، انواع اردک ها، درنا، سلیم، آبچلیک، غاز، لک لک، حواصیل و پرستوهای دریایی بوده اند.

به قول رئیس نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست بوشهر در حد فاصل نیمه دوم دیماه تا اواسط بهمن ماه ۱۳۹۹ عملیات آماربرداری از جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی استان بوشهر به انجام رسیده و به موازات این عملیات در دو سایت از تالاب های استان با همراهی کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان، پایش سلامت و وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هم رصد گردید.
درویشی اظهار نمود: سایت های آماربرداری در کشور با عنایت به سوابق حضور پرندگان مشخص شده که در استان بوشهر چهار سایت شامل محلهای تالابی پارک ملی دریایی نای بند، پارک ملی دیّر- نخیلو و منطقه حفاظت شده مند، منطقه حفاظت شده حله و مناطق ساحلی و تالابی شهرستان بوشهر، مورد توجه سازمان بین المللی پرندگان (IBA) است.
گفتنی است استان بوشهر با عنایت به دارا بودن حدود ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی با تنوع بافت و شکل زیاد و جزایر بکر و غیر مسکونی، تنوع گیاهان آبزی و وفور مواد غذایی، زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبچر است و حدود ۱۲۰ گونه از بیشتر از ۲۰ خانواده پرندگان زمستان گذران در استان بوشهر شناسایی و مشاهده شده اند و جمعیت عمده مهاجر آبزی را می سازند.

این مسئول بیان نمود: با همکاری نزدیک بین دو مجموعه اداره کل محیط زیست و اداره کل دامپزشکی و با عنایت به اهمیت پیشگیری و رصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، طی گشت مشترک دریایی وضعیت سلامت پرندگان مهاجر هم مورد پایش قرار گرفته و هماهنگی های لازم جهت پیشگیری بهینه از بروز این بیماری صورت گرفت.
درویشی ضمن اشاره به اهمیت حضور و تنوع پرندگان در جلب اکوتوریسم، خواهان توجه و رونق بخشی فیلم و عکاسی در حوزه طبیعی و توسعه زیبایی شناختی، استمرار همراهی و مشارکت اجرای عموم مردم و طبیعت دوستان در میزبانی بهینه از این میهمانان گرانقدر در طول مدت حضورشان در مناطق تالابی استان شد.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، استان بوشهر هشت منطقه شکار ممنوع و حفاظت شده دارد و هر سال هم پرندگان مهاجر تا آخر فصل سرما در تالاب حله، مناطق حفاظت شده مند و پارک دریایی نای بند، و سواحل و جزایر استان بوشهر زمستان گذرانی می کنند.
حضور این گونه ها و به خصوص مرغ های دریایی در سواحل بوشهر، توجه مردم محلی و گردشگران را به خود جلب کرده و تماشای این پرندگان جز تفریحات روزمره آنان می شود.

1399/11/14
12:01:07
0.0 / 5
675
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است