احتمال بارش های رگباری در بهار و تابستان

احتمال بارش های رگباری در بهار و تابستان

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه احتمال وقوع بارش های رگباری در فصل های بهار و تابستان افزوده می شود، اظهار داشت: در چنین شرایطی اگر سدها ظرفیت کافی نداشته باشند حتما سرریز می شوند.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که آیا بارش های رگباری برای بهار و تابستان سال ۱۴۰۰ پش بینی می شود؟ ضمن بیان اینکه همزمان با عبور از فصل زمستان و گرم شدن تدریجی هوا، بارش ها عمدتا شکل رگباری به خود می گیرند، اظهار نمود: اقلیم کشور به شکلی است که با گذر از فصل زمستان و ورود به فصل بهار و گرم شدن جو، ساختار جو به شکلی تغییر می کند که احتمال وقوع رگبار یا درصد فراوانی آن بیشتر می شود و علت آن نیز تشدید شرایط همرفت است.

وی افزود: با گرم شدن تدریجی جو، رطوبت نیز افزایش می یابد و در نتیجه بخار آب بیشتر می شود. بدین جهت فراوانی ابرهای جوششی یا همرفتی در سامانه های جوی که شکل می گیرند، بیشتر و در این شرایط وقوع رگبارها محتمل تر می شود و بارش های یکنواخت زمستانی به بارش هایی تبدیل می شود که در بعضی نقاط بارش ملایم است و در بعضی نقاط بسیار شدید و رگباری است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اشاره کرد: بارش های رگباری در زمستان نیز رخ می دهد اما سرعت قائمی که سامانه های جوی در این فصل دارند به حدی نیست که شرایط برای بارش های رگباری فراهم گردد این در حالیست که در فصل بهار و تابستان شدت انرژی گرمایی نهانی که آزاد می شود به حدی است که موجب می شود سرعت قائم به صورت مقطعی در بعضی از مناطق یک سامانه جوی افزایش پیدا کند و در نتیجه سرعت رشد قائم زیاد شود. در این شرایط رشد قائم صورت انفجاری پیدا می کند و موجب می شود نزولات جوی به صورت رگباری باشد.

وظیفه در آخر صحبت های خود با اعلان اینکه طی سالهای ۹۷ و ۹۸ بارش برف خوبی در ارتفاعات حوزه رودخانه های بزرگ جنوب غرب کشور داشتیم، اظهار نمود: طی این سال ها بارندگی های خوب و انتقال رطوبت مناسبی در این مناطق رخ داد و در فصل بهار با گرم شدن تدریجی جو همراه با بارش های رگباری و ذوب برف شاهد سیلاب هایی در رودخانه های بزرگی مانند دز، کرخه و کارون بودیم. در چنین شرایطی اگر سدها ظرفیت کافی نداشته باشند حتما سرریز می شوند و اگر سرریز سدها کنترل نشود دشت های پایین دست مانند دشت خوزستان زیر سیلاب می روند.

منبع:

1399/11/28
20:58:10
0.0 / 5
1051
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است