آماده باش محیط بانان در روز طبیعت

آماده باش محیط بانان در روز طبیعت

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ضمن اشاره به آماده باش محیط بانان در روز طبیعت تصریح کرد که مردم به هیچ عنوان نسبت به رهاسازی ماهی قرمز در محیط های آبی و حتی رها کردن سبزه ها اقدام نکنند.سرهنگ جمشید محبت خانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه محیط بان ها طی روز ۱۳ فروردین (روز طبیعت) درحالت آماده باش هستند تا اگر حادثه ای در مناطق چهارگانه محیط زیستی به وقوع پیوست، در اسرع وقت در محل حادثه حاضر شوند، اظهارکرد: درخواست ما از مردم این است که به هیچ عنوان در مناطق محیط زیستی و حتی جنگل ها مبادرت به روشن کردن آتش نکنند و اگر مجبور به این کار شدند، قبل از ترک محل مطمئن شوند که آتش خاموش شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای اطفای حریق های احتمالی طی این روز با آتش نشانی، شهرداری ها و دهیاری ها هم هماهنگ کرده است، تصریح کرد: بخش عمده ای از حریق هایی که در طبیعت به وقوع می پیوندد در اثر بی توجهی مردم و گردشگران است. ازاین رو نیاز است که مردم نکاتی را در اینباره رعایت نمایند. بعنوان مثال رها کردن پسماندهایی ازجمله شیشه، بطری آب معدنی و... در طبیعت سبب انعکاس نور خورشید و آتش سوزی می شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور افزود: از سویی دیگر پرتاب ته سیگار از درون خودرو در جاده های جنگلی یا رها کردن فیلتر سیگار در مناطق محیط زیستی و جنگلی سبب وقوع آتش می شود. ازاین رو تاکید ما این است که گردشگران یا سایر افراد از این اقدام پرهیز کنند.

به گفته سرهنگ محبت خانی، به طورکلی با عنایت به سفارش های وزارت بهداشت در خصوص عدم حضور در فضاهای شلوغ و حفظ قرنطینه خانگی بهتر است که عموم افراد این موارد را در روز طبیعت مدنظر داشته باشند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به اینکه برخی افراد بعد از تعطیلات نوروز مبادرت به رهاسازی ماهی قرمز خود در محیط های آبی طبیعی می کنند، اظهار نمود: از آنجایی که ماهی قرمز گونه ای مهاجم است می تواند حیات سایر گونه ها را تهدید کند. ازاین رو سفارش ما این است که افراد به هیچ عنوان نسبت به چنین کاری اقدام نکنند.

سرهنگ محبت خانی اضافه کرد: پس از ایام نوروز و در روز طبیعت (سیزده بدر) مردم سبزه ها را در رودخانه ها، دشت ها و حتی خیابان ها رها می کنند که علاوه بر اینکه چهره نازیبایی برای طبیعت بوجود می آورد باعث گرفتگی معابر آب هم می شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با اشاره به اینکه رها کردن سبزه ها در جوی آب و حتی جنگل و پارک و... هم کار درستی نیست و می تواند سبب آبگرفتگی معابر شود، اظهار داشت: بهتر است مردم ماهی قرمز و سبزه ها را به مکان هایی که شهرداری ها و دهیاری ها تعیین می کنند، تحویل دهند.

وی در انتها خاطرنشان کرد: سامانه های ۱۵۴۰ و ۱۱۰ آماده دریافت گزارش های مردمی درمورد تخلفات زیست محیطی و مسائل در رابطه با مناطق حفاظت شده محیط زیستی هستند.


منبع:

1400/01/12
14:59:10
5.0 / 5
583
تگهای خبر: آب , جنگل , حفاظت , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است