مرگ نهنگ ها، خودكشی یا پیامد كارهای انسانی در آب های زمین؟

مرگ نهنگ ها، خودكشی یا پیامد كارهای انسانی در آب های زمین؟

لوازم حیوان خانگی: بعد از آن که یک نهنگ بزرگ باله جوان، چند مایل در رود «تیمز» در مرکز لندن شنا و تمام مسیر را تا «تدینگتون لاک» در جنوب غربی لندن طی کرده است، حالا گروه های امداد و نجات در تلاشند تا او را به دریا باز گردانند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اینگونه جانوری، گونه ای مهاجر است و گستره زیست آن در تابستان تا قطب شمال و در زمستان تا مناطق گرمسیری کشیده می شود. اما این نهنگ که حدودا سه تا چهار متر طول دارد از مسیر خود دور مانده است و سرنوشت خوبی در انتظارش نیست. بنظر می رسد این طولانی ترین مسافتی باشد که یک نهنگ بزرگ باله ای کوچک تا حالا در رود تیمز (که هم اکنون بیش از ۸۰ کیلومتر از دریا فاصله دارد) شنا کرده است.
نهنگ ها قبل از نیز به این رودخانه (که بعد از «سورون»، طولانی ترین رود انگلیس محسوب می شود) وارد شده بودند که به نتایج مختلفی ختم شده بود. در سال ۲۰۱۸ یک نهنگ سفید به نام «بنی» طی مدت سه ماه بارها و بارها مشاهده شد. گرچه او چندان از دهانه رودخانه دور نشد و عمدتاً در ماه های نوامبر و دسامبر در حال جست وجو برای طعمه در امتداد رود «کِنت» مشاهده شد. گمان می رود که او احیانا این رودخانه را به میل خودش ترک کرده و به دریا بازگشته است.
در سپتامبر سال ۲۰۰۹ نیز لاشه یک نهنگ گوژپشت جوان در دارتفورد کنت در رود تیمز پیدا شد. در سال ۲۰۰۶، یک نهنگ پوزه بطری شمالی که به نام «ویلی» مشهور شد با شنا در رود تیمز تا مرکز لندن، هزاران نفر را که برای تماشای آن منظره آمده بودند به آنجا کشید. متاسفانه آن نهنگ به رغم تلاش هایی که برای نجات او صورت گرفت، تلف و اسکلت او به موزه تاریخ طبیعی اهدا شد.

چرا نهنگ ها که در اقیانوس های آزاد می چرخند، وارد رودخانه ها می شوند؟
دکتر پیتر ایونز، مدیر بنیاد خیریه دیده بان دریا و محیط زیست دریایی، در گفت و گو با روزنامه ایندپندنت می گوید که این مساله تا حدودی رازآلود است.
وی اشاره کرد: دقیقا نمی دانیم چرا نهنگ ها گاهی این کار را می کنند. احیانا در حالت های مختلف، دلیلهای گوناگونی برای این قضیه وجود دارد. نهنگ ها و دلفین ها وقتی به دنبال شکارند، معمولا برای شکارِ دسته هایی از ماهی های کوچک ممکنست گاهی در صورت بروز مشکل به آب های کم عمق تر نیز وارد شوند. بر فرض بر اثر بروز مشکلاتی از قبیل مشکلات سلامتی که آنها را مجبور می کند نزدیک به سطح آب بمانند یا مشکلاتی مانند خطا در مسیریابی.
او می گوید: این رفتار متداول نیست، اما گاه رخ می دهد.
ایونز به این نکته اشاره می کند که لاشه یک نهنگ بزرگ باله ای کوچک دیگر هم چند هفته پیش در رود ترنت پیدا شد که به رود هامبر می ریزد.
او می گوید: مواردی بوده که نهنگ گوژپشت و نهنگ سفید به دهانه رود تیمز وارد شده اند. در چنین مواردی، نهنگ های گوژپشت معمولا جان خودرا از دست می دهند، اما تا جایی که می دانیم، نهنگ سفید بعد از گذراندن هفته ها در سطح منطقه، بسادگی از آن خارج می شوند.
او می افزاید: تعدادی از گونه ها به وضوح از زیستگاه طبیعی و دامنه سکونت خود فاصله می گیرند. این وضعیت اغلب درباره نهنگ های سفید پیش می آید، اما برای نهنگ های پوزه بطری شمالی و نهنگ عنبری که در سواحل جنوبی دریای شمال به گل نشسته اند نیز صادق است.
این دو گونه اخیر معمولا در آب های عمیق و دور از ساحل زندگی می کنند، در صورتیکه نهنگ های سفید معمولا ساکن آب های پیرامون قطب شمال هستند. چند سال پیش، یک شبه نهنگ تک شاخ (یک گونه ساکن آب های سرد قطبی) در رودخانه اسخلده (Scheldt) در بلژیک پیدا شد. بگفته ایونز در این موارد، این پستانداران احیانا در ابتدا به دنبال شکار وارد دریای شمال می شوند، اما در ادامه مسیر به سمت جنوب، راه خودرا گم می کنند.
او می افزاید که یکی از مشکلاتی که اینگونه ها در این منطقه با آن روبه رو می شوند این است که این منطقه نه فقط خیلی کم عمق است، بلکه علامت ها و نشانه های مسیریابی چندان خوبی هم ندارد. بدین جهت آنها ممکنست در این ناحیه گرفتار شوند و احیانا در کوشش برای یافتن راهی به بیرون، به سمت روخانه شنا کنند.
دنی گراوز، از مرکز حفاظت دلفین ها و نهنگ ها نیز به ایندپندنت می گوید با آن که این رفتار طبیعی نیست اما در سراسر جهان چندان هم نامعمول نیست.
او می گوید: متاسفانه، هزاران نهنگ و دلفین و گرازماهی هر سال در سراسر جهان، برخی بعد از شنا کردن به داخل دهانه رودخانه ها و برخی بر خلاف جهت رودخانه، گرفتار مشکل می شوند. خیلی از آنها سپس در نوار ساحلی و کرانه ای تلف می شوند. دلیلهای آن هم مختلف است. برای برخی این اتفاق به دلیلهای طبیعی رخ می دهد و برخی هم آنرا بدون شک ناشی از کارهای انسانی می دانند.
به گفته ی ایشان، خیلی از نهنگ ها و دلفین ها گرفتار دردسر می شوند چون ممکنست یک کشتی در دریا به آنها لطمه رسانده باشد یا با تورهای ماهیگیری مجروح شده باشند یا با صداهای بلند زیر آب ناشی از عملیات لرزه نگاری مربوط به نفت و گاز یا صداهای بلند ناشی از تمرینات و آزمایش های نظامی، مسیر خودرا گم کرده باشند.
او درباره نهنگ بزرگ باله ای کوچک در رود تیمز می گوید: بسیار نادر و البته نگران کننده است که یک نهنگ بزرگ باله ای کوچک مانند این را می بینیم که در رودخانه به دردسر افتاده است. این نهنگ ممکنست در صورتیکه به دنبال شکار بوده، گم شده باشد یا شاید بیمار و مجروح باشد. این نهنگ بیچاره از مسیر خود منحرف شده است و همچنان برای بازگشت از رودخانه و بازگشت به دریا در کشمکش و تلاش خواهد بود. شوخی تلخ روزگار این است که در صورتیکه ما برای نجات این نهنگ بزرگ باله ای کوچک تلاش می نماییم، چند روز پیش قایق های صید نهنگ نروژی اعلام نمودند که با شروع شکار سالانه در حدود ۵۰ قطعه نهنگ بزرگ باله ای کوچک را تنها طی ۱۳ روز کشته اند.
بنابر گزارش ایندیپندنت، گراوز در پاسخ به این پرسش که آیا کارهای انسانی ممکنست دلیل ورود نهنگ ها به رودخانه ها باشد، می گوید: نهنگ ها در جهانی از صداها، مسیریابی ها، ارتباطات و یافتن طعمه با پژواک صدا زندگی می کنند. دخالت هر انسان در این جهان، ممکنست نتایج وحشتناکی برای آنها داشته باشد و در صورتیکه به گل بنشینند، ممکنست بسیار سریع جان خودرا از دست بدهند، مگر آن که به آنها کمک گردد تا به دریا بازگردند.
او می افزاید: نکته قطعی آنست که نهنگ ها نقش مهمی در حفظ سلامت اقیانوس ها و نیز در کاهش اثرات تغییرات اقلیمی دارند. بعنوان دوستانی متحد در مقابله با تغییرات اقلیمی، لازم است که تک تک آنها را نجات دهیم.
منبع:

1400/02/30
13:09:06
5.0 / 5
547
تگهای خبر: آب , اقلیم , پستانداران , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است