تشدید اقدامات حفاظتی در جنگلها و مراتع

تشدید اقدامات حفاظتی در جنگلها و مراتع

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تشدید اقدامات حفاظتی در جنگلها و مراتع اظهار داشت: پوشش حفاظتی سازمان جنگلها حالا به 85 درصد ارتقا یافته و برای تقویت ضریب حفاظتی استفاده از بی سیم، راه اندازی مرکز کنترل و پایش اطفای حریق، نصب جی پی اس در خودرو ها، نصب دوربین در مناطق بحرانی و منتهی به جنگل و غیره در دستور کار قرار گرفته است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا مسعود منصور در مراسم تودیع و معارفه فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور اولین رویکرد این سازمان در امر حفاظت از منابع طبیعی را مشارکت مردم و فرهنگسازی برشمرد و اشاره کرد: نوآوری، خلاقیت و اصلاح فرآیندها از شاخصه های لازم وضروری است که یگان حفاظت می تواند در کنار تامین و تجهیز امکانات با جرایم و تخلفات در منابع طبیعی روبرو شود.

وی اضافه کرد: نظم و ساماندهی نیروهای حفاظتی در ماموریت ها، نظارت و بازدیدهای سرزده و مستمر از پاسگاه ها و کنترل محمولات جنگلی و مرکز پایش حریق می تواند در امر حفاظت بهینه بسیار مثمر ثمر واقع شود.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی را از ماموریت اصلی این سازمان دانست و اظهارکرد: هر کشوری برای دارا بودن استقلال نیازمند اقتصاد درون زا و امنیت غذایی و زیستی مناسب و پایه و اساس این استقلال به منابع طبیعی وابسته است.

وی دایره مدیریت سازمان جنگلها را در ۸۲درصد از مساحت کشور ذکر کرد و اظهار داشت: اثر بخشی و کارکردهای منابع طبیعی در کل متوجه همه کشور است.

رییس سازمان جنگلها در ادامه از زحمات و اقدامات سرهنگ عباس نژاد - فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی - تشکر کرد و اظهار داشت: او با وجود این که به افتخار بازنشستگی نایل شده بود اما کارها و ماموریت ها را تا آخرین روز خدمت خود در منابع طبیعی با جدیت دنبال می کرد.

با مشارکت مردم می توان از دست اندازی به منابع طبیعی جلوگیری کرد

در ادامه این مراسم سردار مهدی معصوم بیگی - رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور- اظهار داشت: نقش مردم درحفاظت از منابع طبیعی بسیار مهمست و با مشارکت و پررنگ کردن نقش مردم می توان از تعرض و دست اندازی به جنگل و مراتع جلوگیری کرد.

رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی اضافه کرد: هیچ عنصری برای پیشرفت و توسعه کشور بالاتر از امنیت نیست و منابع طبیعی خصوصاً جنگلها و مراتع با تولید اکسیژن امنیت زندگی برای بشر را فراهم می کنند.

وی اشاره کرد: جنگلها و مراتع برای انسان ها اهمیت حیاتی دارد و اگر تخریب و نابود شوند زندگی انسان ها با خطر مواجه می شود.

رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور یک دفعه دیگر بر نقش و مشارکت در حفاظت از منابع طبیعی اصرار کرد و اظهار داشت: مردم برای مراقبت از این موهبت و منابع باارزش الهی نیازمند آموزش هستند.

منابع طبیعی سرمایه راهبردی و میراث گرانبهاست

سرهنگ رضا اکبری - فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور- نیز در این مراسم اظهار داشت: منابع طبیعی سرمایه ملی، راهبردی و میراث گرانبهاست و حفاظت از این منابع مستلزم نگاه ملی و فراملی است.

وی اضافه کرد: باید در کنار حفاظت به امر مدیریت در حفاظت توجه بیشتری نماییم و توجه به ظرفیت های مردم و جوامع محلی و سایر دستگاهها و همیاران طبیعت در ادامه این مسیر بسیار مهمست.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها همین طور تصریح کرد: وظیفه سازمان جنگلها سازماندهی، برنامه ریزی و راهبری مجموعه کلان منابع طبیعی است و هیچ توسعه ای در کشور چه عمومی و چه عمرانی نباید بدون پیوست منابع طبیعی صورت گیرد.

وی مردم و جوامع محلی، یگان حفاظت و حاکمیت به مفهوم عام را سه ضلع به هم پیوسته دانست که می توانند در کنار هم و با همکاری هم به حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست کمک کنند.

اکبری دکترین حاکم بر یگان حفاظت را فرهنگسازی در میان اقشار مردم به ویژه کودکان و دانش آموزان در کتاب های درسی برشمرد و اظهار داشت: اگر بتوانیم با روش ها و الگوهای آموزشی و فرهنگی حفاظت از منابع طبیعی را به یک اصل و فرهنگ در جامعه و افکار عمومی تبدیل نماییم دیگر نیازمند تشکیل پرونده تخلف، جریمه یا زندان برخی افراد متخلف در منابع طبیعی نخواهیم بود.

کار در منابع طبیعی از ناجا دشوارتر است

سرهنگ علی عباس نژاد - فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی - که حالا به بازنشستگی رسیده و جای خودرا به فرماندهی دیگر سپرده است در مراسم تودیع خود اظهار داشت: فکر می کردم کار در منابع طبیعی از ناجا آسان تر است اما اینطور نبود برای اینکه مدیریت حریق جنگلها و مراتع فقط یکی از دلمشغولی های ما در منابع طبیعی بود که باید هم پیشگیری می شد و هم اطفا.

عباس نژاد اضافه کرد: در سه ماهه ابتدای سال جاری ۵۳۰ فقره حریق در وسعت ۹۱۸۳هکتار در جنگلها و مراتع کشور صورت گرفت و با همکاری نیروهای یگان، مردم و همیاران طبیعت مدیریت و اطفا شده است.

فرمانده سابق در ادامه به تشکیل ۸۸۵۸ فقره پرونده تخلف در منابع طبیعی در سه ماهه ابتدایی سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: از این مقدار ۱۲۰۸فقره در حوزه قاچاق چوب، ۳۹۰۵ پرونده در حوزه تخریب و تصرف اراضی، ۱۷۷۰پرونده در بخش پیش گیری از جرم و ۱۱۴۴فقره پرونده در حوزه اجرای احکام قضایی تشکیل شده است که قابل مقایسه با دیگر یگان های حفاظت نیست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگلها، سردار معصوم بیگی حکم انتصاب فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها را با امضای سردار حسین اشتری - فرمانده نیروی انتظامی کشور - تسلیم سرهنگ رضا اکبری کرد.

منبع:

1400/03/24
09:28:31
5.0 / 5
737
تگهای خبر: آب , آموزش , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است