سرنوشت ۲۰۰ خزنده كشف شده در فرودگاه امام خمینی چه شد؟

سرنوشت ۲۰۰ خزنده كشف شده در فرودگاه امام خمینی چه شد؟

ماه گذشته یک محموله شامل 200 خزنده در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) کشف شد و بنا بود بعد از بررسی های اداره حفاظت محیط زیست استان تهران درصورتی که این محموله بدون مجوز وارد کشور شده باشد به کشور مبدا بازگردانده شود اما رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران می گوید این خزندگان به محیط زیست تحویل داده نشده اند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اوایل خرداد ماه سال جاری خبر توقیف محموله ای شامل ۲۰۰ خزنده در فرودگاه امام خمینی در بار یک مسافر رسانه ای شد. یک مسافر که از مبدأ اولیه تایلند و از مسیر امارات وارد کشور شده بود همراه خود سه چمدان حاوی ۳۵ بسته شامل تعداد زیادی مار، مارمولک، لاک پشت، عقرب و رتیل آورده بود که توسط گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) کشف شد.

از آنجایی که صادرات و واردات گونه های حیات وحش مستلزم گرفتن مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور است، محمد کرمی - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران اعلام نمود که محموله خزندگان توقیف شده از طرف گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، بعد از بررسی های لازم از طرف محیط زیست در صورت نداشتن مجوزهای مربوطه به کشور مبدا باز خواهد گشت.

در این رابطه نیز سیدروح الله لطیفی - سخنگوی گمرک ایران- توضیحات بیشتری ارائه کرد و اظهار داشت که با پیگیری های گمرک، قرنطینه حیوانی مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره) ورود این خزندگان غیرقانونی را به دلیلهای فنی و احتمال شیوع بیماری مجاز ندانست و مقام قضایی نیز اعلام نمود تا از صاحب کالا تعهدی در خصوص بازگرداندن فوری کالا به کشور مبدا در نخستین فرصت گرفتن شود همین طور با هماهنگی های صورت گرفته با مقام قضایی، محموله غیرقانونی خزندگان با مسئولیت و تعهد خود مسافر و تا بازگرداندن به مبدأ در انبارهای گمرک نگهداری می شوند و حق ورود به کشور را نخواهند داشت تا در نخستین فرصت باردیگر به تایلند برگردانده شوند.

محمد کرمی در تازه ترین گفت و گو به ایسنا می گوید که طبق قوانین و ضوابط گمرک، از آنجایی که این محموله از محل مورد نظر در داخل فرودگاه امام خمینی عبور نکرده و در نتیجه بصورت رسمی وارد کشور نشده است به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری تحویل داده نشد.

او ضمن بیان این که اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری در دو تا سه مرحله با مراجعه به گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) تلاش کردند تا در صورتیکه خزندگان وارد شده دارای مجوزهای قانونی نبوده اند آنها را ضبط کنند، می گوید: گمرک اعلام نمود این خزندگان بر طبق ضوابط گمرکی هنوز بصورت رسمی وارد کشور نشده اند و اجازه ورود آنها را به کشور نخواهد داد. برهمین اساس به کشور مبدا بازگردانده خواهند شد.

گرچه گمرک هنوز بصورت رسمی اعلام نکرده است که این خزندگان به کشور مبدا بازگردانده شده اند یا خیر یا این که از چه طریقی بازگردانده شدند اما طبق گفته اولیه سخنگوی گمرک ایران بنا بود این خزندگان توسط همان مسافر به کشور مبدا بازگردانده شوند. این اظهارات در حالیست که در بخش مقرراتی گمرک حیوانات سایت شهر فرودگاهی امام خمینی آمده است: "ورود و خروج حیواناتی از قبیل خزندگان و آبزیان و...، خوراک ومکمل، داروها و... مربوط به حیوان و همین طور فرآورده های خام با منشا دامی بصورت همراه مسافر ممنوع می باشد. "

گفتنی است که در بازار تجارت سیاه قاچاق حیات وحش بعد از قاچاق مواد مخدر، اسلحه و انسان چهارمین تجارت پرسود دنیا است. به همین دلیل پروتکل و ضوابط بین المللی در حوزه نقل و انتقال حیات وحش تعریف شده که هرگونه تصمیم و اقدام گمرک ایران نیز باید مطابق این دستورالعمل ها باشد.
1400/04/31
14:28:22
5.0 / 5
457
تگهای خبر: آب , پزشك , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است