رئیس اداره حیات وحش محیط زیست استان عنوان كرد

کاهش زاد و ولد حیات وحش خوزستان در خشکسالی سال جاری

کاهش زاد و ولد حیات وحش خوزستان در خشکسالی سال جاری

به گزارش لوازم حیوان خانگی خوزستان رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: خشکسالی، زاد و ولد حیات وحش را در استان خوزستان کاهش داده و باعث مهاجرت حیات وحش به نقاط دارای آب و هوای بهتر شده است.رحیم الوندی ضمن اشاره به تأثیر خشکسالی بر حیات وحش خوزستان، اظهار نمود: آثار خشکسالی بر حیات وحش بخصوص در مناطق کوهستانی و چشمه ها و آبشخورهای گرفتار خشکی خیلی بیشتر از نقاط دیگر است.

وی اضافه کرد: سال جاری کاهش پوشش گیاهی زیاد بوده است ازاین رو خشکسالی در این نقاط بر حیات وحش بخصوص شرایط زیست علف خواران اثر بسیار مخربی بر جای گذاشته است.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان نمود: خشکسالی، زاد و ولد حیات وحش را در استان خوزستان کاهش داده و باعث مهاجرت حیات وحش به نقاط دارای آب و هوای بهتر شده است.

وی ضمن اشاره به فقر غذایی حیات وحش، اظهار داشت: پوشش گیاهی، بستر اصلی زنجیره غذایی اکوسیستم است که با عنایت به این شرایط اقلیمی، سال به سال گونه های گیاهی و جانوری درحال ضعیف تر شدن هستند.

الوندی بیان نمود: خشکی تالاب ها منجر به تغییر مسیر پرندگان مهاجر می شود. در این شرایط امکان تغذیه و زادآوری پرندگان مهاجر کمتر می شود. پستانداران هم برای دسترسی به آب از مناطق امن جابه جا می شوند و امکان دارد به سمت مناطق مسکونی و روستاها بروند و به خطر بیفتند.

وی اضافه کرد: به جهت اینکه دریابیم خشکسالی در چه مناطقی صدمه بیشتری وارد کرده است باید مطالعه صورت گیرد اما عمدتا تأثیر خشکسالی در مناطق خشک مانند میشداغ بسیار بیشتر است.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: در این شرایط اگر تالاب ها گرفتار تنش آبی شوند، شرایط شکننده می شود و شکنندگی تالاب ها، بیشترین اثر را بر حیات وحش می گذارد.

وی اضافه کرد: هر چند تلفات حیات وحش بر اثر خشکسالی دیده نشده اما باید توجه کرد که تلفات خشکسالی نامحسوس است و بر زاد و ولد اثرگذار است. در سالی که آب و غذا به اندازه کافی نباشد، حیوان به صورت سیستماتیک تشخیص می دهد و زاد و ولد نمی کند.

الوندی خاطرنشان کرد: برای کاهش خسارت خشکسالی بر حیات وحش، باید یک سری اقدامات همچون تغذیه دستی حیات وحش بخصوص علف خواران، لایروبی چشمه ها و آبشخورها و ایجاد آبشخور و مخازن ذخیره آب صورت گیرد که حالا این کارها در حال انجام می باشد.

منبع:

1400/05/09
21:34:31
5.0 / 5
536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است