نخستین بارش باران بر فراز قله گرینلند

نخستین بارش باران بر فراز قله گرینلند

لوازم حیوان خانگی: کارشناسان بنیاد ملی علوم ایالات متحده، از نخستین بارش باران بر فراز قله یخی گرینلند که 14 اوت (شش روز قبل) رخ داد، خبر دادند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، این نخستین باری است که بارش باران بجای برف در قله یخی بزرگ گرینلند به ثبت رسیده است.
به طور معمول دمای هوا در قله ۳۲۱۶ متری گرینلند زیر صفر است و بارش باران در این ناحیه از نشانه های بارز بحران تغییرات آب و هوایی در سطح جهان است.
باران در حالی در این ارتفاع بارید که گرینلند سه روز فوق العاده گرم را گذرانده بود و دمای هوا در بعضی نواحی ۱۸ درجه سانتیگراد بیش از اندازه میانگین آن در این منطقه ​​گزارش شد و این موجب ذوب شدن یخ ها در بیشتر مناطق این قله یخی شد.
بنابر گزارش اخیر هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوای ایالات متحده، تردیدی نیست که انتشار بیش از حد گاز کربن که ناشی از کارهای انسانی است، موجب گرم شدن کره زمین و ایجاد تأثیرات مخربی همچون ذوب یخ ها و افزایش سطح دریاها می شود.
تد اسکامبوس، محقق مرکز ملی اطلاعات برف و یخ در دانشگاه کلرادو که بارش باران در قله گرینلند را گزارش کرد اظهار داشت: آنچه صورت گرفت بی سابقه است و در طول هزاران سال دیده نشده است و صادقانه بگویم تا زمانی که کارهای انسانی موجب لطمه به آب و هوا شود، این وضعیت تغییر نخواهد کرد.
به گفته دانشمندان علوم زیست محیطی، این رویدادهای "غیر منتظره" غیر معمول نیستند اما بنظر می رسد در آینده تشدید می شوند.
اگر تمام یخ های گرینلند ذوب شود، سطح آب های زمین حدود شش متر افزایش می یابد. بااینکه وقوع این امر قرن ها یا هزاره ها طول می کشد اما تریلیون ها تن یخ از دست رفته گرینلند از سال ۱۹۹۴ میلادی، موجب افزایش سطح دریاها شده و شهرهای ساحلی جهان را به خطر انداخته است.
بنابر گزارشات، سطح دریاها هم اکنون ۲۰ سانتی متر بالا رفته است.
به گزارش گاردین، برمبنای تخمین دانشمندان، یخ های گرینلند سریعتر از هر زمان دیگری به نسبت ۱۲ هزار سال قبل درحال ذوب شدن هستند. برای مثال در سال ۲۰۱۹ سرعت ذوب یخ ها حدود یک میلیون تن در دقیقه ثبت گردید.
منبع:

1400/05/31
12:45:16
5.0 / 5
444
تگهای خبر: آب , بارش , زیست محیطی , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است