گزارش لوازم حیوان خانگی؛

دورهمی پرندگان مهاجر در میانکاله

دورهمی پرندگان مهاجر در میانکاله

لوازم حیوان خانگی: میانکاله باردیگر برای مهمانانی که از فرسنگ های دور برای پاییز و زمستان گذرانی آمده اند، آغوش گشوده و بر زیبایی های طبیعی مازندران افزوده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: با آنکه چند روزی از پاییز برگ ریزان و هزاررنگ مازندران می گذرد، نخستین گروه مسافران تالاب های استان بعد از سفری دور و دراز به مقصد رسیدند و آوای آنان در پهنه تالاب طنین انداز شده است.
هرسال پرندگان مهاجر طی رسمی نانوشته اوایل پاییز به تالاب و زیستگاه های مازندران سفر می کنند و ماه پایانی سال نیز به سرزمین های دور برمی گردند و تعدادی از آنان نیز در مدت اقامت در مازندران، طعمه صیادان و شکارچیانی می شوند که برایشان نقشه کشیدند.
گذر گله ها و دسته های پرنده از آسمان مناطق مختلف مازندران، حس خوبی را دست می دهد و نوای این پرندگان، زندگی و طراوت را به پرنده نگران هدیه می دهد.
پیشتازها رسیدند
تالاب میانکاله چند روزی است که برای پرندگان مهاجر آغوش گشوده و پیش تر از دیگر گونه ها، حواصیل ها، خودتکا چنگرها از راه رسیدند. طی سالهای اخیر تخریب زیستگاه ها و شکار بی رویه سبب شده تا پرندگان مهاجر مازندران، فقط میانکاله و قسمتی از تالاب از باران در سرخ رود را برای پاییز و زمستان گذرانی برگزینند و در دیگر مناطق، آوای این پرندگان شنیده نمی گردد.
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه هر ساله بیش از ۱۰۰ گونه پرنده مهاجر زمستان گذران به استان سفر می کنند، اضافه کرد: زیستگاه خیلی از اینگونه های نادر تالاب میانکاله است.

کوروس ربیعی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار این که پرندگان مهاجر زیستگاهی جز میانکاله ندارند، خواهان تلاش و عزم همگانی برای صیانت از اینگونه های حیات وحش شد و اضافه کرد: شاهد مهاجرت کنار آبزی ها، خوتکاها، حواصیل ها، اگرت ها، فلامینگو و غیره به میانکاله هستیم.
وی با اظهار این که فصل مهاجرت پرندگان تا آخر سال ادامه دارد، گفت: هر سال حدود یک میلیون بال پرونده زمستان گذر به استان سفر می کنند و عمده آنها در میانکاله زیست می کنند.
لایروبی انهار برای انتقال آب به میانکاله
ربیعی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای میزبانی مطلوب از مسافران مهاجر، لایروبی انهار برای انتقال آب به تالاب را همچون اقدامات بیان کرد.
پاییزگذرانی پرندگان در میانکاله در حالی آغاز شد که طی دو سال قبل حدود ۱۰۰ هزار پرنده براثر بیماری موسوم به بوتولیسم جان خودرا از دست دادند و شمار زیادی نیز از مطبخ خانه های رستوران ها و خانه ها سر درآوردند و شکار تیشه به ریشه اینگونه ها زده است.
هر روز دسته های زیادی از پرندگان مهاجر به مازندران سفر می کنند و مهمانی اینگونه های حیات وحش با سفر درنای سپید سیبری که اواسط آبان ماه به تالاب های استان کوچ می کند، گرم تر می شود.
درنای سفید سیبری تنها بازمانده از گله درناها است که ۱۳ سال قبل را به تنهایی و بدون جفتش آرزو از اواسط آبان ماه به مازندران سفر کرده است و تا نیمه اسفند در تالاب ازباران سرخ رود زیست می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینک که کوچ گله های متراکم پرندگان مهاجر از آبان ماه آغاز می شود، اضافه کرد: پاییز و زمستان گذرانی پرندگان در تالاب های استان همچون میانکاله و سرخ رود انجام می شود.
شکار گونه های مهاجر ممنوع است حسینعلی ابراهیمی با تاکید بر پرهیز از شکار و صید پرندگان گفت: ساماندهی شکار و صید و محدودیت و ممنوعیت صید برخی گونه ها و برچیدن دامگاه ها همچون تلاش هایی است که هر ساله انجام می شود.
ساماندهی شکار و صید و محدودیت و ممنوعیت صید برخی گونه ها و برچیدن دامگاه ها همچون تلاش هایی است که هر ساله انجام می شود
وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از تکرار تلفات پروندگان که در دو سال قبل رخ داد، تالاب میانکله پایش می شود، به پایش تصویری میانکاله اشاره نمود و اظهار داشت: پایش تصویری این تالاب با نصب دوربین های تله ای در مناطق حساس انجام می شود.
ابراهیمی هدف پایش را جلوگیری از تکرار تلفات احتمالی پرندگان بیان کرد و از مردم خواست تا از صید و شکار گونه های حیات وحش پرهیز کنند.
زمستان دو سال گذشته، تلخ ترین روزها برای تالاب میانکاله رقم خورد و هر روز شاهد تلفات دسته جمعی صدها بال پرنده بودیم که با هزار امید و آرزو خودرا از سرزمین های سرد سیبری به شمال ایران رسانده بودند.
اگرچه عامل اصلی مرگ و میر پرندگان بوتولیسم تشخیص داده شد اما عدم احیای تالاب در بروز این حادثه متهم اصلی است و برای پیش گیری از بروز چنین حادثه ای، آب باید در رگ های تالاب جریان یابد.
دو سال قبل ۳۲ گونه پرنده زمستان گذران در میانکاله جانشان را از دست دادند که چنگرها، مرغانی، فلامینگو و باکلان و کاکایی ها بیشترین شمار آن بوده است.
به تاکید کارشناسان و صاحبنظران، احیای تالاب میانکاله نیازمند تامین و انتقال آب مورد نیاز است طبق اعلام آب منطقه ای مازندران ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب برای احیای تالاب نیاز داریم درحالی که حالا فقط ۱۷۰ مترمکعب آب در شبانه روز به این تالاب وارد می شود و این به مفهوم مرگ تدریجی و احتمال تکرار بوتولیسم و تلفات پرندگان در میانکاله خواهد بود.
هر روز آوای خوتکاها و چنگرها که خودرا از سرزمین های دور به میانکاله و دشت های مازندران می رسانند شنیده می شود، پرندگانی که تعدادی از آنها فرصت بازگشت به سرزمین های دیگر را پیدا نمی کنند.


منبع:

1400/07/15
20:24:58
5.0 / 5
402
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است