معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی اصفهان خبرداد؛

ذخیره ۳ میلیون مترمکعب سیلاب در بندهای آبخیزداری اصفهان

ذخیره ۳ میلیون مترمکعب سیلاب در بندهای آبخیزداری اصفهان

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار داشت: در بارندگی های اخیر حدود ۳ میلیون مترمکعب سیلاب در بندهای آبخیزداری این استان ذخیره شد.ابوطالب امینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه سازه پخش سیلاب روستای ابیازن در شهرستان نطنز در بارندگی های اخیر حدود ۲۰۰ هزار مترمکعب آبگیری کرد، عنوان کرد: برغم بارش های خوب در این شهرستان، خیلی از سازه های آبخیزداری همچون در روستاهای اریسمان و خالدآباد آبگیری نشد چونکه به دلیل خشکی زمین جریان سیلابی به بندها نرسید.
وی ضمن اشاره به این که وقوع سیلاب بیشتر در کمشچه شهرستان برخوار و جاده حسن آباد- رامشه در شرق اصفهان بود، اضافه کرد: سیلاب در رامشه خسارت جزئی برجا گذاشت اما بندها در این منطقه هم آبگیری شد در کمشچه هم در حوضه ای که بارندگی بود طرح آبخیزداری نداشتیم اما سیلاب در سازه محدوده برخوار به سمت شاهین شهر مهار گشت.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اینکه سازه های آبخیزداری در مناطق غربی استان همچون خوانسار، گلپایگان، فریدن و فریدونشهر در بارندگی های اخیر بسیار کم آبگیری شد، افزود: سایر مناطق استان همچون شهرستان کاشان با وجود بارش های بیشتر از ۳۰ میلیمتر به علت خشک بودن زمین سیلاب رخ نداد و بندهای آبخیزداری آبگیری نشد.
امینی همینطور به ۱۱ پروژه آبخیزداری در دست اجرا امسال اشاره نمود و اظهار داشت: این پروژه های ملی در ۱۱ شهرستان برنامه ریزی شده اما با عنایت به این که سال جاری اعتبارات نقدی نبوده و به صورت اسنادی است، عملیات اجرایی برخی از این پروژه ها شروع شده است.
وی تصریح کرد: اگر اعتبارات ابلاغ گردیده که بالغ بر ۶۷ میلیارد تومان است، ۱۰۰ درصد تخصیص یابد این پروژه ها را در فریدونشهر سمیرم، کاشان، لنجان، شهرستان اصفهان و روستای محمدآباد تکمیل خواهیم کرد.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، افزون بر یک هزار بند سنگی ملاتی با ارتفاع کمتر از سه متر و حدود ۱۷۰ بند خاکی در استان اصفهان در دو دهه گذشته اجرایی شده است. اجرای طرح آبخیزداری با هدف حفاظت از آب، خاک و پیشگیری از بیابانزایی و سیلاب از نیازهای اساسی عرصه های طبیعی با عنایت به ادامه خشکسالی ها، تهدید و تخریب عرصه ها است.
طرح های آبخیزداری با کاهش میزان فرسایش خاک، زمینه را برای نفوذ آب در خاک فراهم نموده و آنرا تبدیل به منبع آبی برای پایین دست حوضه خود می کند. از مجموع ۶۰ میلیون هکتار از عرصه های بیابانی و مرتعی کشور حدود ۲۵ میلیون هکتار مستعد عملیات آبخیزداری است که ازاین رو تابحال ۳.۵ میلیون هکتار از اراضی و حوضه های آبخیز استان اصفهان مورد مطالعات توجیهی قرار گرفته و در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی استان طرح های آبخیزداری انجام شده است.


منبع:

1400/08/18
11:29:47
5.0 / 5
339
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است