مدیر كل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش عنوان كرد؛

معضل ورود سگ های ولگرد به زیستگاه های کشور

معضل ورود سگ های ولگرد به زیستگاه های کشور

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست ضمن اشاره به ورود سگ های ولگرد به زیستگاه ها بعنوان معضل اصلی حیات وحش کشور، اظهار داشت: این حیوانات یک آفت برای محیط زیست هستند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، شهاب الدین منتظمی، در نشست خبری روز شنبه معاونت محیط طبیعی ضمن اشاره به این که سالیانه در دو نیمه سال سرشماری حیات وحش انجام می گیرد داریم اظهار داشت: اما با توجه با انتشار کرونا در سال ۹۹ در نیمه دوم سال ۹۹ و نیمه نخست ۱۴۰۰ سرشماری انجام نشد و ازاین رو در تصمیم گیری برای شکار گرفتار مشکل شده ایم.
وی درباره وضعیت قرق های اختصاصی اظهار داشت: ما درحال حرکت به سمت حفاظت با مشارکت مردم هستیم، چون در مناطقی از نظر حفاظتی چالش هایی داریم که تحت نظارت ما نیست.
منتظمی سگ های ولگرد را معضل اصلی حیات وحش دانست و اظهار داشت: سگ های بلاصاحب و ولگرد برای تأمین غذا به مناطق مسکونی و زیست حیات وحش وارد می شوند و با مساله تولید جمعیت گرگاس و جا به جایی بیماری های مشترک می شوند و این مسئله باعث نگرانی های ماست و به شدت نگران افزایش هاری هستیم در حالیکه در سطح جامعه با برخورد احساسی و غذادهی به سگ های ولگرد مواجهیم که جامعه حیات وحش و انسانی را تهدید می کند.
وی اضافه کرد: وظیفه سازمان محیط زیست جمع آوری سگ های بلاصاحب نیست و این حیوانات یک آفت برای محیط زیست هستند. و شاهد این بودیم که وقتی سگ های ولگرد از زیستگاه یوز دور شد یوزپلنگ ها باردیگر به عرصه برگشتند.
مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست اظهار داشت: وزارت کشور باید تعیین تکلیف کند که این سگ ها از کجا به مناطق تحا حفاظت محیط زیست سرریز می شود.
وی با تکیه بر این که مدیریت سگ ها ولگرد و بلاصاحب وظیفه شهرداری هاست اظهار داشت: شهرداری ها باید به وظیفه خود عمل کنند و ما تحت هر شرایطی خارج از حوزه شهری با زنده گیری و رهاسازی حتی با عقیم سازی سگ ها مخالفیم.
منتظمی همینطور غذادهی سگ ها را یک معضل دانست و رسانه ها خواست برای روشن شدن افکار عمومی و مقابله با این پدیده خطرناک ورود پیدا کنند.
وی در پاسخ به سوال مهر درباره صدور پروانه شکار و شکار غیر مجاز پرندگان مهاجر در فریدونکنار هم اظهار داشت: سال ۹۹ و ۱۴۰۰ هیچ پروانه ای صادر نشده و استان ها تمام تلاش خودشان را به کار می بندد و اما مبحث بحث معیشت است. استان تمام تلاشش را انجام می دهد اما متأسفانه همچنان لکه شکار غیرمجاز در فریدونکنار پابرجا می باشد و در تلاشیم مدیریت صورت گیرد.
منتظمی درباره وضعیت بیمه خسارت کشاورزان ناشی از حمله حیات وحش هم ضمن اشاره به این که آمار تعارض بالاست اظهار داشت: برای شرکتهای بیمه، پوشش این مسئله مقرون به صرفه نیست و پیشنهاد امکان استفاده از صندوق بیمه محصولات کشاورزی را داده ایم تا دام ها بیمه شوند.


منبع:

1400/08/23
10:01:49
5.0 / 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است