مدیركل حفاظت محیط زیست اردبیل خبر داد؛

پذیرایی از 30 هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب میل مغان

پذیرایی از 30 هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب میل مغان

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار داشت: با شروع فصل سرما، تالاب میل مغان در اصلاندوز میزبان ۳۰ هزار قطعه پرنده مهاجر است.سعید شهند در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: تالاب میل مغان همه ساله میزبان پرندگان مهاجری است که از نیم کره شمالی به علت سرمای بیش از اندازه به مناطق معتدل و گرمسیری شمال و شمالغرب کشور کوچ می کنند تا زمستان گذرانی خویش را انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: تالاب میل مغان ۱۵۰ هزار هکتار مساحت دارد که همه ساله در این ایام پذیرای ۷۲ گونه پرنده مهاجری است که از مناطق مختلف سیبری و سردسیر نیم کره شمالی به این منطقه مهاجرت می کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار داشت: عمده این پرندگان وحشی و از نوع کمیاب هستند که با زمستان گذرانی در تالاب میل مغان تلاش می کنند تا بهترین شرایط را برای رشد و نمو خود فراهم نمایند.
شهند اضافه کرد: ما هم در تالاب میل مغان با اقداماتی که انجام دادیم زمینه را برای پذیرایی از پرندگان مهاجر مهیا کردیم و همکاران محیط بان ما تلاش می کنند تا با حفاظت و حراست از این پرندگان کمیاب جلوی شکار غیرقانونی آنها را بگیرند.
وی به لغو همه مجوزهای شکار در فصل پاییز و زمستان اشاره نمود و افزود: برای پنجمین سال متوالی تمامی مجوزهای شکار لغو شده و هیچ شکارچی حق ندارد در این مناطق مبادرت به شکار بکند.
شهند پایش مستمر تالاب ها را با همکاری دامپزشکی در ارتقا سلامت پرندگان خاطرنشان کرد و تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا از شیوع بیماری های خطرناک نظیر آنفلوانزای حاد پرندگان جلوگیری نماییم که تابحال گزارشی از علایم این بیماری نداشتیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: با پایش آنلاین سنجش سلامت تالاب و پیشگیری از آلودگی های احتمالی تلاش بر این است تا تالاب میل مغان محیطی امن و راحت برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر باشد.
شهند لزوم ثبت تالاب میل مغان را در کنوانسیون رامسر خاطرنشان کرد و بیان نمود: از راه سازمان حفاظت محیط زیست تلاش بر این است تا این تالاب هم به کنوانسیون رامسر بپیوندد تا امکان بهره مندی این تالاب از حمایت های ملی و بین المللی را در چارچوب شبکه تالاب های کشور شاهد باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: عمده پرندگان مهاجر به این تالاب از نوع قوی فریادکش، بالکان کوچک و بزرگ و حواصیل است که تلاش بر این است تا این گونه های نادر مورد حفاظت و صیانت قرار گیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل زیبایی های این تالاب را در کنار ایجاد جذابیت برای گردشگران و دوست داران طبیعت خاطرنشان کرد و خاطرنشان کرد: امیدواریم علاقه مندان از زیبایی های این منطقه که در ایام اخیر میزبان پرندگان مهاجر است، دیدن کرده و از آن لذت ببرند.


منبع:

1400/09/08
11:17:17
5.0 / 5
323
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است