2میلیارد تن فرسایش خاک در سال

2میلیارد تن فرسایش خاک در سال

سالانه بالغ بر ۲میلیارد تن هکتار فرسایش خاک در کشور رخ می دهد این در حالیست که با آبخیزداری میتوان میزان خسارت بر آب و خاک کشور را کم کرد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا حفظ پوشش خاک، کنترل فرایندها و اشکال مختلف فرسایش و انتقال رسوب، مهار و کنترل سیلاب های ویرانگر، مواجهه با بحران های خشکسالی و کم آبی، کنترل و مهار رانش زمین، تغذیه سفره های آب زیرزمینی و آبخوان ها از اهداف نهایی کارهای آبخیزداری است. در ادامه به ۱۵ نکته بر مبنای اطلاعات سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری درباره فرسایش خاک و آبخیزداری و تاثیرات آن بر حفظ آب و خاک اشاره خواهیم کرد:

*آبخیزداری علم طراحی و مدیریت حوزه بمنظور حفاظت و استفاده صحیح و پایدار از منابع طبیعی با توجه ویژه به منابع آب و خاک است.

* تغذیه سفره آب های زیرزمینی و افزایش تولید محصول، پیشگیری و مهار فرسایش خاک و سیلاب های مخرب، حفظ و احیای آبخیزهای بحرانی و تقویت پوشش گیاهی بخش مهمی از اهداف عملیات آبخیزداری به شمار می روند.

*حوزه آبخیز عرصه ای است که روان آب ناشی از بارش روی آن توسط آبراهه ها جمع آوری و به یک خروجی نظیر رودخانه، آب انباشت، تالاب، دریاچه و دریا هدایت می شود.

* حوزه آبخیز تمامی سطحی را در بر می گیرد که آب های سطحی در آن منطقه به سمت نقطه یا محل مشخصی جریان می یابد.

*عرصه حوزه های آبخیز کشور شامل شش ابر حوزه است که هر یک از این حوزه ها به حوزه های کوچک و تا چندین رده هم کوچکتر تقسیم می شود.

*این ابرحوزه ها مربوط به حوزه آبخیز دریای خزر با هفت حوزه کوچکتر، حوزه آبخیز خلیج فارس و دریای عمان با ۹ حوزه کوچکتر، حوزه آبخیز دریاچه ارومیه، حوزه آبخیز فلات مرکزی با ۹ حوزه کوچکتر، حوزه آبخیز مرزی شرق با سه حوزه کوچکتر و حوزه آبخیز قره قوم می شود.

*بر اساس تقسیمات آبخیزداری، عرصه حوزه های آبخیز حدود ۱۲۵ میلیون هکتار معادل ۹۳ درصد از مساحت کشور را در بر می گیرد و حدود ۳۹ میلیون هکتار باقیمانده از سطح کشور را مناطق بیابانی، کویری، باطلاق ها، دریاچه ها، شهرها و... تشکیل داده است.

*فشار انسان بر جنگل، مرتع، خاک و زمین، روند بیش از پیش شهرنشینی و توسعه سطوح غیر قابل نفوذ هر روز احتمال سیل خیزی را در مناطق مسکونی می افزاید.

* بنا بر پیش بینی سازمان ملل، تا سال ۲۰۲۵ ایران در لیست کشورهایی قرار می گیرد که با کمبود آب مواجه خواهد شد. بدین جهت اجرای پروژه های آبخیزداری از مهم ترین اقداماتی است که می تواند با کاهش خسارات سیل و فرسایش خاک باعث تغذیه آبخوان ها و تولید مواد غذایی شده و ما را از این نگرانی رهایی بخشد.

*حدود ۹۰ تا ۹۵ میلیون هکتار از مساحت کشور را مناطق کوهستانی و شیبدار و حدود ۶۹ تا ۷۴ میلیون هکتار را مناطق کم شیب و دشت ها می سازند.

*حدود ۵۵.۵ درصد مساحت کشور معادل ۹۱ میلیون هکتار از عرصه حوزه های آبخیز کشور سیل خیز است. این عرصه ها در تولید هرزآب های سطحی که به سرعت از دسترس خارج می شوند، نقش دارند و در تشدید فرسایش و ایجاد سیلاب های مخرب مؤثرند.

*میزان فرسایش خاک در ایران حدود ۲ میلیارد تن در سال برآورد شده است (حدود۱۶.۷ تن در هکتار) که با شاخص جهانی ۵ تا ۶ تن در هکتار، فاصله بسیار زیادی دارد.

* اثرات ۲میلیارد تن هکتار فرسایش خاک درسال، بالغ بر ۲۳۶ میلیون متر مکعب رسوبگذاری در مخازن پشت سدها و به میزان حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب رسوبگذاری در شبکه های آبیاری و زهکشی مدرن و سنتی و از دسترس خارج شدن هزاران هکتار اراضی مزروعی است.

* اهمیت اقدامات آبخیزداری زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که بدانیم در وضعیت فعلی حدود ۲۵۵ شهر معادل۴۱.۵ درصد کل شهرهای کشور، ۸۶۵۰ پارچه آبادی معادل۱۲.۷ درصد آبادی های کشور و حدود یک میلیون هکتار از اراضی زراعی شامل باغات، اراضی آبی و دیم واقع در دشت ها و حاشیه رودخانه ها، ۲۰ هزار رشته قنات و بخش چشمگیری از جاده ها و راه های ارتباطی در معرض خطر سیل قرار دارد.

* هر ۱۵۰ هزار هکتار فعالیت آبخیزداری می تواند به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد خطر سیل گیری یک شهر، ۲۰ روستا و ۲۰۰۰ هکتار اراضی زراعی و بخش قابل توجهی از جاده ها و راه های ارتباطی و سایر تأسیسات زیر بنایی را کم کند.

منبع:

1401/02/15
16:27:18
5.0 / 5
169
تگهای خبر: آب , بارش , تالاب , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است