معاون استاندار اردبیل:

تغییر نگرش در صیانت از محیط زیست باید اتفاق بیفتد

تغییر نگرش در صیانت از محیط زیست باید اتفاق بیفتد

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار اردبیل اظهار داشت: محیط زیست و منابع طبیعی در معرض لطمه های گوناگون است که لازم است با تغییر نگرش در امتداد صیانت از آنها تلاش شود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، رضا قاسمیان بامداد چهارشنبه در جلسه هماهنگی برنامه های اجتماعی و فرهنگی در زمینه های محیط زیست و منابع طبیعی اظهار نمود: نخستین نکته در حوزه صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی، تغییر نگاه کل ساکنان استان اردبیل است.
وی اشاره کرد: از آنجا که ۶۰ درصد مردم مخاطبان ثابت صدا و سیما هستند، ضرورت دارد تا با تهیه برنامه های اقناعی مردم را نسبت به مسائل زیست محیطی حساس کنند.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار اردبیل اظهار داشت: برای ادامه حیات یک انسان بیش از ۷۵ هزار موجود زنده جان خودرا از دست می دهند که این جای تأمل و تفکر عمیق دارد که در مقابل این میزان موجود زنده چقدر توانسته ایم وظیفه خودرا در قبال محیط زیست ادا نماییم.
قاسمیان اضافه کرد: مردم جهت استفاده از محیط زیست و منابع طبیعی نیازمند نگرش عمیق هستند که باید تفکر صیانت از منابع طبیعی، محیط زیست و تغییر نگرش در مردم اتفاق بیفتد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: در سالهای اخیر با فرهنگ سازی هایی که صورت گرفته ۹۰ درصد رفع معضلات زیست محیطی با تغییر نگاه مردم ممکن شده و ۱۰ درصد قانون گریزی دراین زمینه وجود دارد.
قاسمیان افزود: باید برای کسانی که نسبت به زخمی کردن منابع طبیعی و محیط زیست اقدام می کنند، قوانین سفت و سخت تعیین شود تا روز به روز شاهد به تحلیل رفتن این منابع طبیعی و خدادادی در منطقه نباشیم.
وی بیان کرد: عشایر وقتی برای چرای دام های خود منابعی پیدا نمی کنند به کشت مناطق ممنوعه روی آورده اند که ضرورت دارد برای جلوگیری از این اقدام عشایر قوانین متقنی اعمال شود.
قاسمیان در ادامه سخنان خود اظهار نمود: در راه فندقلو گرچه جاده کشی و راهسازی انجام شده اما هنوز هم مردم با عبور از روی منابع طبیعی صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می آورند که در بلندمدت جبران این خسارات نا ممکن است.
وی به هم ریختگی اکوسیستم طبیعی و محیط زیست را ناشی از رفتارهای غلط تعدادی از انسان ها اعلام نمود و اظهار داشت: گرچه وضعیت ما در بحث فرهنگ سازی نسبت به ۲ دهه اخیر متفاوت می باشد اما انتظار می رود با اعمال قوانین مترقی نسبت به کاهش لطمه های اعمال شده به محیط زیست، فضای سبز شهری خصوصاً در شورابیل و پارک های شهری و منابع طبیعی اقدام گردد.
قاسمیان اشاره کرد: البته تفاوت دیدگاه های انسان ها نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی نیز نباید دست کم گرفته شود و با حساس کردن مردم نسبت به مسائل زیست محیطی و تولید محتوا دراین زمینه جامعه را به سمت حفاظت و مراقبت مسئولانه از محیط زیست دعوت نماییم.
وی همراهی دانشگاه با دانش بومی کشاورزان و زارعان را در نجات محیط زیست و منابع طبیعی مهم ارزیابی کرد و اضافه کرد: در کنار اعمال قوانین بازدارنده در صیانت از محیط زیست، باید از میزان کارخانه هایی که در جوار جاده ها تولید شده اند نیز کاسته شود.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار اردبیل اشاره کرد: معین نیست تا کی باید مجوز ساخت چنین کارخانه هایی در جوار شهرها و حاشیه جاده ها داده شود که کنترل آنها نیز از نظر به کارگیری نیروهای غیربومی و تعدادی از موارد افغانی خیلی مشکل شده است.
قاسمیان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ایجاد شهرک های صنعتی برای همین منظور است تا بصورت منسجم و منظم فعالیت واحدهای تولیدی و کارخانه ها رصد شود که لازم است با ایجاد شهرک های صنعتی جدید دیگر مجوز راه اندازی کارخانه ها در حاشیه جاده صادر نشود.
وی بیان کرد: اگر در شهرک های صنعتی مکان برای راه اندازی واحدهای تولیدی وجود ندارد حتما باید شهرک های جدید راه اندازی شود و در کنار آن با احصای واحدهای آلاینده صنعتی، جلوی مجوز آنها نیز گرفته شود.
قاسمیان اظهار نمود: دیگر زمان راه اندازی کارخانه های قرن ۱۹ در کشورها گذشته و لازم است تا ما نیز به تناسب زمان به سمت ایجاد واحدهای دانش بنیان با پایه انرژی های پاک و تجدیدپذیر حرکت نماییم.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار اردبیل اشاره کرد: مدیریت بومی و سنتی دراین زمینه پاسخگو نیست و باید محیط زیست و منابع طبیعی بصورت علمی و تکنولوژی مدیریت شوند و با بهره گیری از برنامه های ابتکاری، ابداعی و استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته به سمت روش های نوین در نگهداری منابع طبیعی حرکت نماییم.

1401/02/21
20:13:13
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است