گزارش مهر؛

لکه های نفتی در ساحل کنگان

لکه های نفتی در ساحل کنگان

لوازم حیوان خانگی: هر چند منشأ ورود آلودگی های نفتی به ساحل کنگان هنوز دقیق مشخص نشده ولی ارزیابی های اولیه بیان کننده ورود آلودگی از شناورها و نفتکش ها است.


خبرگزاری مهر- گروه استان ها: استان بوشهر از شمال تا جنوب در احاطه شرکتها و تأسیسات نفت و گاز و پتروشیمی قرار گرفته و این شرکتها بیش از آنکه سودی برای مردم داشته باشند، ضررهایشان به استان و مردمش می رسد. آلودگی های نفتی موضوع جدیدی در استان بوشهر نیست و آلودگی های مختلفی که راهی دریا می شوند در ایام مختلف سال مشکلاتی را برای محیط زیست دریایی استان ایجاد می کنند. علاوه بر تأسیسات نفتی و گازی که در سواحل استان و همین طور در آب های خلیج فارس قرار دارند، شناورها و نفتکش ها نیز نقش اساسی در ورود آلودگی ها دارند. در ایام اخیر ورود آلودگی های نفتی به سواحل کنگان خبرساز شده و هر چند منشأ آلودگی بصورت دقیق هنوز اعلام نشده است ولی گفته می شود که شناورها و نفت کش ها با اهمیت ترین متهم دراین زمینه هستند. تخلیه مواد نفتی از شناور و نفتکش ها مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: آلودگی های نفتی به عنوان یکی از با اهمیت ترین تهدیدها در خلیج فارس شمرده می شود که هر ساله شاهد ورود اینطور آلودگی ها هستیم. فرهاد قلی نژاد برخورد قانونی و قاطع با ورود این آلودگی ها را یک ضرورت دانست و اشاره کرد: هر گونه تخلیه مواد آلاینده به اکوسیستم دریایی ممنوعست و با متخلفین طبق قانون برخورد می شود. وی با اشاره به ورود لکه های نفتی به ساحل کنگان سبب ایجاد آلودگی محیط زیست در دریا و ساحل افزود: لکه های نفتی سبب ایجاد آلودگی در ساحل کنگان شده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: بررسی اولیه نشان دهنده تخلیه مواد نفتی از شناور و کشتی های نفتکش است که اقدامات لازم برای شناسایی منشأ و کشتی متخلف با همکاری ارگان های متولی شروع شده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از عموم شهروندان درخواست نمود تا پاکسازی کامل محدوده آلوده به لکه های نفتی در حدفاصل بندر تمبک تا شهر کنگان از ورود به ساحل خودداری و از شنا در محدوده آلوده به لکه های نفتی اجتناب کنند.
استقرار تیم پاکسازی در کنگان مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز دراین زمینه گفت: آلودگی های نفتی به شکل گلوله های نفتی همانند قیر در طول ده ها کیلومتر ساحل کنگان سبب آلودگی این مناطق شده است. محمد شکیبی نسب از پایش تصویر هوایی در بررسی محدوده آلوده در سواحل کنگان آگاهی داد و افزود: در ارزیابی اولیه انتقال نفت خام از کشتی به کشتی منشأ این آلودگی ارزیابی شده است. وی با اشاره به اعزام تیم مقابله با آلودگی به سواحل کنگان اشاره کرد: نیاز به مشارکت و همکاری مردم ساحل نشین بندر کنگان، سایر دستگاهها و صنایع در پاکسازی آلودگی نفتی در ساحل داریم. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اشاره کرد: تیم پاکسازی این اداره کل توجه ویژه ای به جلوگیری از آلودگی، پاکسازی و حفاظت دریایی و سواحل دارد. افزایش امکانات پاکسازی وی بیان کرد: امکانات و تجهیزات پاکسازی و مقابله با آلودگی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر بالا رفته و در این جهت در طول سال تمرین های مختلف تخصصی برای مقابله با آلودگی خلیج فارس در محدوده استان بوشهر انجام می شود. شکیبی نسب بی توجهی به آلودگی ساحل کنگان را سبب صدمات به محیط زیست دانست و اظهار نمود: سازمان بنادر و دریانوردی ایران در سنوات اخیر بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تجهیزات، امکانات و شناور برای پاکسازی سواحل خریداری نموده است تا محیط زیست کمتر گرفتار لطمه شود. وی با تاکید بر ضرورت احساس مسئولیت تمام دستگاه های متولی برای مقابله با آلودگی دریایی افزود: در زمینه محیط زیست دریایی باید همکاری گروهی و گسترده در امتداد حفظ محیط زیست دریایی افزایش یابد.


منبع:

1401/05/20
12:39:19
5.0 / 5
182
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , ارزیابی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است