اروپا، در شوک گرمای تاریخی و بحران آب

اروپا، در شوک گرمای تاریخی و بحران آب

لوازم حیوان خانگی: لوازم حیوان خانگی: درست زمانی که دنیا به خروج تدریجی از بحران همه گیری کووید 19 و مشکلات و نتایج ناخوشایند ناشی از آن امیدوار بود، اروپا با فاجعه دیگری در تابستان امسال روبرو شد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اروپا اکنون درحال سپری کردن تابستان فاجعه باری از نظر ذخایر آبی است بطوریکه بگفته کارشناسان، بنظر می رسد که این قاره درحال تجربه کردن بدترین پدیده خشکسالی خود در طول تاریخ باشد.
بنابر گزارش شبکه خبری سی ان ان از داده های رسمی، طی هفته های اخیر برای حدود ۶۳ درصد از اراضی در سراسر اتحادیه اروپا و بریتانیا هشدار خشکسالی صادر گردیده است. همین طور هشدارهای جدید نیز دراین زمینه هر روزه درحال افزایش هستند.
سطح آب در مخازن، رودخانه ها و دریاچه ها در این قاره درحال کاهش است که این امر علاوه بر اثرات مخربی که بر تجارت و صنعت می گذارد، بخش گردشگری که قبل از این نیز با شیوع بیماری کووید۱۹ لطمه دیده بود را تحت تاثیر قرار می دهد.
همین طور بنابر گزارش آسوشیتدپرس، خیلی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، آلمان، پرتغال، فرانسه، هلند، انگلیس و مجارستان در تابستان فعلی از خشکسالی رنج می برند، به کشاورزان و صاحبان مشاغل وابسته به آب رودخانه و دریا، لطمه رسیده و مقام ها ملزم به محدود کردن مصرف آب شهروندان شده اند.
عکس: AP محقق کمیسیون اروپا هشدار داد که خشکسالی در اروپا در راه بدترین خشکسالی ۵۰۰ سال اخیر قرار دارد.
یک محقق ارشد سرویس خشکسالی کمیسیون اروپا (EC) هشدار داد: خشکسالی که بخش زیادی از اتحادیه اروپا را فرا گرفته است، بدترین خشکسالی از قرن شانزدهم تا حالا خواهد بود.
همین طور شبکه خبری یورونیوز در گزارشی تشریح کرد: پس از زمستان کم بارش و متعاقب آن افزایش دمای بی سابقه هوا در بعضی از کشورهای اروپایی، میلیونها نفر در این قاره تبعات خشکسالی را تجربه می کنند.
به علاوه تاثیر خشکسالی در زندگی روزمره تعدادی از ساکنان این قاره بسیار شدید بوده است.
اسپانیا
در بعضی از کشورهای اروپایی همچون اسپانیا از فروشگاه ها خواسته شده برای حفظ انرژی، درهای مغازه های خودرا ببندند. همین طور تا اختتام ماه ژوئیه، تنها ۴۰ درصد از مخازن آبی این کشور پُرآب بود و برمبنای مقاله ای که بتازگی در مجله "نیچرژئوساینس" انتشار یافته اسپانیا با خشک ترین آب وهوای خود دستکم در ۱۲۰۰ سال قبل مواجه می باشد.
عکس: AP همین طور در یک روستا در جنوب بارسلونا، خشکسالی موجب خشک شدن ذخایر محلی و قطعی آب لوله کشی شده است.
وزارت بهداشت اسپانیا نیز اعلام نموده که بیش از ۱۰۰۰ نفر از مردم در گرمای بی سابقه ژوئیه گذشته در این کشور جان خودرا از دست داده اند.
ایتالیا
اما این روزها خشکسالی فقط معضل اسپانیا نیست. در مناطق شمالی ایتالیا نیز ساکنان این مناطق با وخیم ترین بحران آب در ۷۰ سال قبل مواجهند و تعدادی از ایالت های این کشور به بحران کمبود آب، حتی برای تولید غذا نزدیک شده اند.
سخت ترین خشکسالی در ایتالیا، سطح آب رودخانه "لیک گاردا" را که بزرگ ترین دریاچه این کشور اروپایی بشمار می رود به پائین ترین حد ثبت شده رسانده و بخش های زیادی از صخره هایی که تا حالا زیر سطح آب قرار داشته اند، پدیدار شده و دمای آب آن تا نزدیک میانگین دریای کارائیب بالا رفته است.
عکس: AP همین طور منطقه ای در "امیلیا روماگنا" که به سبب شبکه ای از کانال ها، زمینهای کشاورزی این منطقه را تامین می کند و بطور معمول تحت تاثیر شرایط گرم تابستان قرار نمی گیرد، امسال نیازمند بکار بستن اقدامات فوق العاده ای شده برای اینکه سطح رودخانه "پو" به پایین ترین حد خود رسیده است.
فرانسه
با اینحال خشکسالی و کم آبی در اروپا فقط به اسپانیا و ایتالیا محدود نمی گردد. بتازگی گزارش های فراوانی درباره ی بحران آب در بعضی دیگر از کشورهای این قاره انتشار یافته است.
یورونیوز به نقل از "کریستوف بچو"، وزیر محیط زیست فرانسه گزارش داد که آب شرب بیش از ۱۰۰ شهر در این کشور قطع شده است و باید با کامیون به هزاران نفر آب تحویل شود.
"کریستوف بچو" که چند روز قبل از مناطق جنوب شرقی فرانسه دیدار کرده، گفته است: شرایط خشکسالی، دولت فرانسه را بر آن داشته تا یک تیم بحران بوجود آورد. این تیم وضعیت را در مناطقی که به سبب خشکسالی بیشترین تاثیر را گرفته اند بررسی نموده و برای انتقال آب به آنها اقدام می کند.
ماه جولای خشک ترین ماه در فرانسه از مارس ۱۹۶۱ تا حالا است و این کشور شاهد تنها ۹.۷ میلی متر بارندگی بوده است.
مجارستان
در مجارستان نیز سطح آب رود "دانوب" در نزدیکی بوداپست در سه هفته گذشته ۱.۵ متر کم شده است و انتظار نمی رود که به این زودی نیز باران ببارد.
عکس: AP همین طور افزایش دمای آب در دومین رودخانه طولانی اروپا کارشناسان را نگران کرده است. دمای آن به مدت هفت روز در منطقه "پفالتس علیا"ی بایرن به بالای ۲۵ درجه سانتیگراد رسید. افزایش دمای آب این رود می تواند منجر به کاهش اکسیژن آب و به خطر افتادن زندگی ماهی ها شود.
آلمان
از طرف دیگر پایین آمدن بی سابقه سطح آب در رود "راینِ" آلمان نیز سبب شده تا مقام ها و صاحبان صنایع در این کشور هشدار دهند که رود راین به عنوان یکی از اصلی ترین مسیل ها در اروپا، تنها چند روز تا بسته شدن به روی ترافیک تجاری فاصله دارد که دلیل آن سطح بسیار پایین آب به خاطر خشکسالی است.
سطح خطرناک پایین آب در این رودخانه، یادآور دوره خشکسالی است که موجب توقف استفاده از آن برای حمل بار به مدت شش ماه در سال ۲۰۱۸ شد.
انگلیس
همزمان در انگلیس نیز روز پنج شنبه گزارش شد که منبع رودخانه "تیمز" برای نخستین بار از زمان شروع رکوردها به سبب کمبود بارندگی خشک شده است.
عکس: AFP همزمان با گرمای شدید هوا در اروپا و اعلام وضعیت خشکسالی در بخش هایی از انگلیس، منابع خبری داخلی از هجوم سراسیمه مردم این کشور به فروشگاه ها برای خرید آب شرب خبر دادند که در پی آن، برخی فروشگاه ها خرید آب را محدود کردند.
به گزارش نشریه سان، در پی هشدار اعلام خشکسالی در انگلیس، هجوم مردم وحشت زده این کشور به فروشگاه ها برای خرید آب شرب، یکی از فروشگاهای زنجیره ای در انگلیس را ناچار به جیره بندی آب کرد.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، کارشناسان و دانشمندان مطالعات زیست محیطی پیش بینی می کنند خشکسالی که در تابستان سال جاری پدیدار شده، احتمالاً در غرب اروپا به حالت عادی تبدیل خواهد شد.
منبع:

1401/05/25
20:38:11
5.0 / 5
177
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است