معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

نابودی بخش زیادی از تنوع زیستی ایران

نابودی بخش زیادی از تنوع زیستی ایران

به گزارش لوازم حیوان خانگی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بخش زیادی از ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی ایران طی 70 سال قبل از بین رفته و ادامه این روند هم غیرقابل جبران است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا حسن اکبری در نشست نشست مشورتی – تخصصی معاونان محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی که با حضوراحمدرضا لاهیجان زاده - سرپرست اداره کل محیط زیست استان اصفهان، برخی اعضای هیئت علمی دانشگاه های یزد، شیراز، شهرکرد و مراکز پژوهشی، صاحبنظران و معاونان محیط زیست طبیعی ادارات کل محیط زیست استانها در اصفهان برگزار شد، به موضوع اکوتوریسم در مناطق حفاظت شده و جذب سرمایه گذار مناسب بر طبق برنامه جامع مدیریت با محوریت مشاهده حیات وحش اشاره نمود.

وی اضافه کرد: باید به سمت جلب مشارکت مردم برای حفاظت برویم و هم اکنون با مشارکت مردم در چند نقطه از مناطق کشور شاهد تحول خوبی در وضعیت زیستگاه و حیات وحش آن هستیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان ایشان سپس اظهار داشت: این جلسه های مشورتی موجب می شود تا مسائل و مشکلات استانها در این اتاق فکر مطرح و راهکار مناسبی برای آن در نظر گرفته شود تا با کار تیمی بتوان برای حفاظت بهتر راهکارهایی کاربردی در نظر بگیریم.

سرهنگ جمشید محبت خانی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست - هم در این جلسه بر هم افزایی و تعامل بیشتر یگان حفاظت و معاونت محیط زیست طبیعی برای حفاظت بیش از مناطق اصرار کرد.

احمد رضا لاهیجان زاده - سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان - نیز کمبود محیط بان، کمبود اعتبار در تجهیزات قرنطینه، تهدیدهای تنوع زیستی استان شامل چرای بی رویه دام و تعیین تکلیف خروج دام از مناطق، بررسی و تعیین تکلیف فعالیت معادن در مناطق، بررسی و تعیین تکلیف طرح هادی روستایی در مناطق چهارگانه، بررسی و تعیین تکلیف وضعیت قرق های اختصاصی، تعیین تکلیف رده استقرار داده های تولیدی در مستثنیات مناطق، شفاف سازی ایجاد پایگاه داده های مهره داران، جبران خسارات وارده ناشی از اجرای پروژه های عمرانی به مناطق، پشتیبانی از طرح های تکثیر گونه های درخطر انقراض و بررسی پادگان های موجود در مناطق حفاظت شده از مهم ترین چالش های مناطق حفاظت شده استان اصفهان دانست.

حسن مقیمی - نماینده سمن های محیط زیست - به عدم آموزش سمن ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست درباره ی مطالبی مانند طرح قرق های اختصاصی اشاره نمود و اظهار داشت: اغلب سمن ها بجای اینکه در اجرای برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست همراه باشند جزو منتقدان اصلی سازمان محسوب می شوند و دلیل آنرا عدم آموزش سمن ها است.

درحاشیه این همایش، کارگاه های آموزشی با عناوین حفاظت مشارکتی، مدیریت جمعیت های کوچک حیات وحش، نقش قانونی و الزامات کارشناسی سازمان در موضوعات تصرفات زمین، منابع آبی و چرای دام، تولید و ثبت داده های حیات وحش و تکمیل سامانه جامع، بازبینی مناطق حفاظت شده و طرح های مدیریت با همکاری معاونان محیط زیست طبیعی استانها برگزار و درباره ی چالش ها، کمبودها و پیشنهادات بحث و گفت و گو شد.

روز دوم همایش با موضوعات برنامه ها و سیاست های سازمان در مدیریت پدیده گردوغبار، وظایف و اختیارات سازمان در مورد حفاظت زیستگاه ها، اجرای برنامه عمل مدیریت گونه های شاخص حیات وحش در مناطق و حفاظت وبهره برداری ذخایر ژنتیکی برگزار و بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست و در نهایت قرار شد معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی نسبت به جمع بندی چالش ها و پیشنهادهای مطرح شده در کارگاه ها و تدوین مصوبات با ابلاغ به استانها اقدام نماید.

منبع:

1401/11/10
09:20:11
5.0 / 5
231
تگهای خبر: آب , آموزش , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است