موجودی زنده از زمان سقوط امپراتوری روم!

موجودی زنده از زمان سقوط امپراتوری روم!

به گزارش لوازم حیوان خانگی، درختان زیبایی و ثباتی دارند که دست کم گرفته شده است. طول عمر آنها به این مفهوم است که این موجودات زنده تماشاگر مردم، فصول و حتی رویدادهای تاریخی در گذر زمان بوده اند. این میان بعضی از درختان بیشتر از سایرین عمر می کنند و درخت زیتون «وو وِس» یکی از این موجودات زنده‌ی کهنسال است.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، یک درخت زیتون پیچ خورده و باشکوه در دهکده «آنو وو وس» (Ano Vouves) در جزیره «کرت» یونان، مشهور است که هزاران سال از تاریخ، یعنی از سقوط امپراتوری روم تا بازگشت المپیک به آتن در سال ۲۰۰۴ را شاهد بوده است. گمان می رود درخت زیتون «وو وس» (Vouves) چند هزار سال قدمت داشته باشد. علیرغم این ادعا، این درخت زنده با وجود چنین قدمتی، همچنان بار زیتون می دهد.
زیتون دست کم از ۳۰۰۰ سال پیش در «کرت» کشت می شد. تعیین قدمت دقیق این درخت قدیمی از چند نظر دشوار است؛ تاریخ گذاری ایزوتوپی امکان پذیر نیست، چونکه مغز چوپ درخت در تنه پیچ خورده ۴.۵ متری آن پوسیده شده است. با این وجود، حلقه های آن نشان داده است که این درخت دست کم دو هزار سال سن دارد. با این وجود برخی تخمین های دیگر قدمت این درخت را تا ۴۰۰۰ سال می رسانند.
پس از این همه سال، میتوان انتظار داشت که درخت خشک شود. با این وجود پیوند، این درخت را قادر به ادامه تولید زیتون کرده است. شاخه های این درخت در بازگشتی نمادین به سنت ها، بر سر برندگان بازی های المپیک ۲۰۰۴ آتن قرار گرفته است.
در حالیکه درخت زیتون «Vouves» حالا محافظت می شود اما تنها درخت باستانی جهان نیست. یک درخت کاج بزرگ زبرمیوه غربی (Pinus longaeva) در کالیفرنیا وجود دارد که ۴۸۵۴ ساله است. این یعنی که بذر آن در سال ۲۸۳۲ پیش از میلاد جوانه زده است، درحالی که تمدن های اولیه بین النهرین درحال ساخت شهرها و تجارت بودند و مصر درحال آغاز سلسله دوم بود.
درخت زیتون دیگری که به نام «خواهران» یا «درختان زیتون خواهران نوح» در لبنان شناخته می شود که قدمت آن ۶۰۰۰ سال تخمین زده شده است. این درختان از جنگ ها، بیماری های همه گیر، خشکسالی و آتشسوزی جان سالم به در برده اند که نمایشی تمام عیار از سرسختی است.
منبع:

1402/01/02
13:23:53
5.0 / 5
188
تگهای خبر: درختان , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است