11 نکته درباره ی زیستگاهی به قدمت کره زمین

11 نکته درباره ی زیستگاهی به قدمت کره زمین

لوازم حیوان خانگی: در اقلیم غالبا خشک و نیمه خشک کشور که میزان تبخیر بطور متوسط بیش از 10 برابر بارش است، انتظار می رود که تالاب های بسیار کمی شکل بگیرد اما پرشیب بودن ایران که یکی از کوهستانی ترین کشورهای جهان به حساب می آید، برخورداری از هزاران کیلومتر سواحل دریایی آب های گرم در جنوب و معتدل در شمال، وجود پهنه های وسیع بیابانی با خاک های شور و بالاخره موقعیت عرض جغرافیایی سبب شده که ایران جزو کشورهای دارای بیشترین تنوع تالاب ها در جهان باشد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، حیات روی زمین وابسته به آب است. تالاب ها موجودات زنده طبیعی و حیاتی هستند که باید برای ادامه حیات بشر و تنوع عظیمی از جانوران و گیاهانی که در این زیستگاه منحصربه فرد زیست می کنند از آنها حفاظت شود. تالاب ها محل اتصال خشکی و آب هستند و قدمت آنها نزدیک به قدمت کره زمین است و ماوای قسمتی از غنی ترین تنوع زیستی روی زمین هستند. به جهت اهمیت تالاب ها به ۱۱ نکته از صحبت های ریحانه پرهیزگار - رئیس گروه اکولوژی تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست - اشاره می کنیم:

* تالاب ها در فصل مشترک اکوسیستم های خشکی و آبی شکل می گیرند و می توانند خاصیت های هر دو اکوسیستم را داشته و در عین حال از خاصیت های منحصر به فرد خود نیز برخوردار باشند.

* چنین محیط های انتقالی بین خشکی و آب، حاوی خیلی از بیوتوپ های مختلف ( سطحی با شرایط یکنواخت زیست محیطی است که جایگاهی را برای محل زندگی مجموعه ی ویژه ای از گیاهان و حیوانات فراهم می کند) است که در آن جمعیت های مهم موجودات زنده نقش های کلیدی را در شبکه های غذایی ایفا می کنند.

* بدین جهت تالاب ها از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشند و زیستگاه خیلی از گونه های شاخص اکولوژیک و اقتصادی محسوب می شوند.

* انواع مختلفی از تالاب ها از مناطق ساحلی شور، مصب ها و حتی صخره های مرجانی گرفته تا مناطق داخلی سرزمین نظیر رودخانه ها، مرداب ها و دریاچه ها وجود دارند.

* تالاب ها همیشه نقش مهمی در زندگی انسان ها ایفا کرده اند. این اکوسیستم ها همچون مولدترین اکوسیستم های جهان به شمار می آیند که با جنگل های بارانی قابل مقایسه هستند.

* تالاب ها نقش های حیاتی دیگری دارند که کمتر مشهود است. به عنوان مثال اکسیژن تولید، کربن ذخیره و چرخه نیتروژن را کامل می کنند بدین سبب در صورتیکه تنها شش درصد از سطح زمین را پوشش می دهند، خدمات اکوسیستمی نسبتاً زیادی را نیز ارائه می دهند که برای رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم سودمند هستند و محیط زیست آنها را حفاظت می کنند.

بیشتر بخوانید: پوشش ۶ درصد از سطح زمین با مولدترین اکوسیستم های جهان

* همانطور که در طول زمان آگاهی از خدمات و ارزش های اکوسیستم تالاب ها بالا رفته، تحقیقات اکولوژیک (بوم شناسی) تالاب نیز توسعه یافته است. بوم شناسی مطالعه موجودات زنده در رابطه با محیطی است که در آن زندگی می کنند.

* این محیط از اجزای متفاوتی شامل موجودات زنده و عوامل غیرزنده تشکیل شده است. محیط برای یک موجود زنده از اهمیت بالایی برخوردارست و توانایی موجود زنده برای حضور در محیطی که در آن زندگی می کند، در حقیقت موفقیت یا شکست آنرا به عنوان یک فرد تعیین می کند.

* بوم شناسی تالاب نیز تعاملات بین گونه ها و محیط زیست شان را مورد توجه قرار می دهد و نقش مهمی را که هیدرولوژی تالاب در شکل دادن به محیط فیزیکوشیمیایی و جوامع بیولوژیکی در تالاب ها ایفا می کند، بررسی می کند.

* تنوع زیستی که تالاب ها از آن پشتیبانی می کنند و عملکردهای مختلفی که تالاب ها ارائه می دهند، آنها را به عرصه ای پر ارزش تبدیل می کند و این علم بوم شناسی است که دانش لازم برای مدیریت و صیانت از تالاب های جهان را در اختیار ما قرار می دهد.

* حفظ تنوع زیستی تالاب ها از اهمیت ویژه ای برخوردارست و بنا بر این از وظایف مهم و اولویت های سازمان محیط زیست به عنوان متولی صیانت از تنوع زیستی کشور به شمار می آید.

منبع:

1402/01/10
21:59:24
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , تالاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است