نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس:

معدن بوكسیت هیچ خدماتی به شاهرود عرضه نكرده است

معدن بوكسیت هیچ خدماتی به شاهرود عرضه نكرده است

لوازم حیوان خانگی: شاهرود- نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، با طرح این سؤال كه معدن بوكسیت شاهوار چه خدمات و اشتغالی برای شاهرود داشته است، اظهار داشت: معدن ابتدا باید مسایل قانونی را درست می كرد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، سید حسن حسینی شاهرودی عصر شنبه در نشست شورای اداری شهرستان شاهرود كه با حضور آیت الله سید محمد شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان سمنان به میزبانی فرمانداری برگزار شد، بابیان اینكه معدن بوكسیت هفت سال در حال كار كردن است اما كوچك ترین خدماتی به شهرستان شاهرود نداده است، تاكید كرد: در این معدن طی هفت سال اخیر فقط خام فروشی بوكسیت صورت می گیرد به نحوی كه بوكسیت شاهرود بار كامیون شده و به جاجرم منتقل می گردد.
وی اضافه كرد: امروز باید پرسید چه اشتغال و خدماتی به شهرستان از بابت این معدن داده شده است؟ باید از مسئولان آن پرسید چرا مسائل قانونی آن را حل نكرده اید؟ ما نمی گوییم معدن نباید باشد، معدن هم نیاز است اما درست، صحیح و اصولی باید كارها پیگیری شود.
نباید مردم را دیگر مباحث اجتماعی كرد
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس خطاب به مسئولان معدن بوكسیت شاهوار و بابیان اینكه نباید مردم را درگیر برخی مباحث نماییم، تاكید كرد: اگر مردم درگیر این مباحث شوند، اثرات اجتماعی هم خواهد داشت و در آینده هم اگر سرمایه گذاری بخواهد در حوزه معدن ورود پیدا كند معادن شاهرود مانند پتاس و... را مثال خواهد زد.
حسینی شاهرودی بیان كرد: امروز مبحث دیگر درباره بوكسیت این است كه بعد از ده سال كم كاری برخی ادارات كل را باید مسئولان شاهرودی پاسخ بدهند و ما از آن ها می پرسیم كه در این ده سال منابع طبیعی، محیط زیست، صنعت و معدن و... چه می كردند كه امروز تبعات این معدن باید بر دوش ما باشد.
وی در دیگر بخش سخنان خود، اضافه كرد: جلسات كمیسیون اقتصادی مجلس بعضاً در بعضی استان ها برگزار می گردد و اگر قرار باشد روزی این كمیسیون در استان سمنان و طبعاً به علت حضور بنده در آن، در شاهرود میزبانی شود به واقع باید گفت از این امر خجالت زده خواهم بود چراكه چیزی برای عرضه كردن در آن نشست وجود ندارد، روزی به معاون اول رئیس جمهور در آستانه سفر هیئت دولت به استان سمنان كه درنهایت به حضور روحانی در شاهرود نینجامید هم عرض كردم كه ما در شرق استان سمنان هیچ چیز برای افتتاح نداریم و هیچ چیز هم برای كلنگ زنی وجود ندارد.
شاهرود مبدع راه آهن شمال-جنوب
عضو خانه ملت با طرح این پرسش كه مگر می گردد در منطقه ای هیچ كاری را نتوان صورت داد، تاكید كرد: در یك سال اخیر اتفاقات خوبی در استان سمنان رخ داده اما چرا باید چنین نگاهی وجود داشته باشد. وقتی ما سفرهایی به كرمان، خوزستان، آذربایجان شرقی و... داریم شاهد می باشیم كه اتفاقات عظیم و عجیب توسعه ای در آن ها رخ داده و بنابراین باید پرسید چطور ۱۶ سال دو رئیس جمهور از این استان بلند شده اند اما در آن هیچ اتفاقی رخ نداده است؟ با تولید چند كارخانه كه نمی توان مشكلات را حل كرد، ما باید بپذیریم كه نتوانسته ایم زیرساخت های واقعی را در این استان تولید نماییم و جای صنایع قطبی اینجا خالی است.
حسینی شاهرودی بابیان اینكه هنوز استان سمنان نتوانسته صادرات محوری و جذب سرمایه گذاری را به نحو احسن انجام دهد، تاكید كرد: ماه گذشته در استان كرمان ۷۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را شاهد بودیم، حال آنكه در سال قبل همایش توسعه بین المللی سمنان را داشتیم اما سهم استان فقط تنظیم ۲۵ میلیارد تومان تفاهم نامه بود كه هیچ چیز را تابحال ندیده ایم.
وی اضافه كرد: مبدع طرح راه آهن شمال-جنوب نماینده ۲۵سال گذشته شهرستان شاهرود به حساب می آید كه اسناد آن هم موجود است اما پس از ربع قرن هنوز هیچ مسئولی از استان به ما رجوع نكرده كه حداقل اطلاعات این پروژه را بگیرد تا پروپوزالی برای تفاهم نامه های مرتبط تهیه شود درحالی كه شاهد امضای یك تفاهم نامه دیگر در حوزه راه آهن شمال-جنوب در استان هستیم دقیقاً همان چیزی كه ۲۵ سال پیش خودمان در استان سمنان داشته ایم، بنابراین با این رفتارها نمی توان مشكلات را حل كرد.
دویدن روی تردمیل توسعه در شاهرود
عضو كمیسیون اقتصادی مجلس دهم بابیان اینكه ما در استان سمنان درجا و در شاهرود بر روی تردمیل می دویم، اظهار داشت: مردم نجیبی در استان و شرق آن وجود دارد كه نجابت، دین داری، ولایت مداری و سابقه تاریخی آن ها مشخص است اما باید به این مردم كمك كرد بنابراین امیدواریم در شرایط فعلی قسمی از آلام مردم را كاهش دهیم.
حسینی شاهرودی با تاكید بر اینكه شاهد گره های كوری در استان سمنان هستیم، تاكید كرد: بعضاً توسط مدیران گزارش هایی هم عرضه می گردد كه ممكن است خلاف واقع باشند، برخی گلایه ها به شكلی بیان می گردد كه با وحدت و انسجام استان همخوانی ندارد و همه این ها ناشی از فشار روانی است كه به مردم و مسئولان، رسانه ها، خانواده شهدا و... به صورت روانی وارد می گردد و این در یك نقطه سرباز می كند و سبب می گردد كلامی، سخنی و حرفی بیان شود كه از امثال آن می توان به تغییر نام استان و... اشاره نمود بنابراین باید این امر را به مثابه مشكل داشتن بین شرق و غرب استان ندانیم.
وی اضافه كرد: امروز مشكل اصلی استان سمنان این است كه برخی مسئولان به جای وحدت آفرینی و مسائلی كه می تواند به احصاء پتانسیل های هر منطقه و توسعه منجر شود، مسائلی را مطرح می كنند كه اختلاف بوجود می آورد اما ما فكر می نماییم امروز فضا عوض شده و می توانیم در این فرصت باقی مانده ریاست جمهوری، اتفاقات خاصی در استان سمنان بیفتد كه بعد از ۱۶ سال بگوییم بالاخره استان ما هم به حساب آمد.
شاهرود محروم از صنعت
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس اظهار داشت: شاهرود قطب كشاورزی استان سمنان به حساب می آید كه البته ما معتقد هستیم این گونه نیست و این تنها بیان مسئولان است چراكه ما هیچ چیز نداریم و تنها اسم قطب كشاورزی به ما اطلاق می گردد در شرق استان تنها ۴۰ هزار تن گندم تولید می گردد كه در برابر تولید ۲۷۰ هزار تنی یك شهرستان كوچك در استان گلستان هیچی نیست اما به بهانه همین قطب كشاورزی بودن، شهرستان شاهرود از خیلی چیزها مانند صنعت، گردشگری، معدن، توسعه و... محروم مانده ایم امروز ما حتی شاهد بحران آب كشاورزی و شرب هستیم بنابراین مشكل اصلی مردم امروز آب است.
حسینی شاهرودی تاكید كرد: امروز بجای تأمین آب برای شاهرود شاهد اقداماتی هستیم كه پروژه آب قطری را به سرنوشت تعطیلی كشاند و حتی پروژه آب رسانی كالپوش هم با تصمیم شورای عالی آب هم دچار مشكلات اجتماعی شد و هم درنهایت نه به روستاهای منطقه آب رسانی كرد و نه نفعی برای شهرستان داشت و این طرح معطل باقی مانده است و مجموع این عوامل سبب شده تا این به اصطلاح قطب كشاورزی، از كشت و زرع هم بازبماند و هیچ روش نوینی برای استحصال آب مانند شهرها و كشورهای دیگر در شاهرود دیده نمی گردد.
وی اضافه كرد: شاهرود به بهانه قطب كشاورزی بودن حتی در خشك سالی هم محروم از صنایع و حتی صنایع تبدیلی شده و تنها صنعت تبدیلی ما كه كنسترانتره بود سال ها تعطیل ماند هرچند سال قبل تلاش های خوبی صورت گرفت و حتی شاهد بازگشایی آن هم بودیم كه سبب شد تا قیمت انگور شاهرود از ۳۰۰ تومان به یك هزار و ۳۰۰ تومان افزایش یابد و تأثیرات بزرگی بر روی توسعه شهرستان گذاشت تا نشان دهد اگر به این منطقه بهاداده شود اساساً شاهد رخدادهای خوبی هستیم اما در سایر حوزه ها چه موضوعی رخ داد؟
سرمازدگی بلای جان محصولات كشاورزی
این عضو خانه ملت اظهار داشت: امسال بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد محصولات كشاورزی شاهرود به خصوص در منطقه بسطام از سرمازدگی نابودشده است، اظهار داشت: این اتفاق در سال قبل هم رخ داد و هیچ كس به داد كشاورزان نرسید حتی یك ریال به آن ها كمك بلاعوض و یا حوادثی نشد و همان مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان مدیریت بحران هم در سازمان مدیریت باقی ماند.
حسینی شاهرودی بیان كرد: دیگر مشكل كشاورزان شاهرودی نبود بازار برای فروش است ما از ۲۵ سال قبل تابحال به دنبال بازگشایی باب صادرات محصولات تولیدی شهرستان بوده ایم و مردم استارت فرودگاهی را زدند كه تا امروز ۱۰۰ درصد هزینه هایش را خودشان تأمین كرده اند تا با مرز هوایی بتوانیم محصولاتمان را صادر نماییم اما تا امروز هیچ اتفاقی رخ نداده است و ما فقط امیدواریم كه این امر صورت گیرد.
وی اضافه كرد: امروز یك پروژه ملی و حتی فراملی دیگر در شاهرود به نام راه آهن اینچه برون-شاهرود-بندرعباس كه شمال را به جنوب و كشورهای آسیای میانه را به خلیج فارس متصل می كند، هم وجود دارد كه شاهد مصوب شدن آن در مجلس هستیم.

1397/02/23
15:27:52
5.0 / 5
5073
تگهای خبر: آب , خدمات , محصولات , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است