دبیر كمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام :

تشكیل وزارتخانه محیط زیست اولویت ندارد

تشكیل وزارتخانه محیط زیست اولویت ندارد

لوازم حیوان خانگی: دبیر كمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد تشكیل وزارت محیط زیست اظهار نمود: با اینكه برای مدیریت محیط زیست كشور نیاز به عزم ملی داریم، اما بحث ساختار اداره محیط زیست، مبحث اولویت داری نیست.تشكیل وزارت محیط زیست موضوعی است كه به هیچ وجه تازگی ندارد و طی سال های گذشته بارها این پیشنهاد از جانب نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده است. در ایام گذشته هم تعدادی از نمایندگان مجلس مجددا طرح تشكیل وزارت محیط زیست را عرضه دادند و اعلام وصول این طرح در مجلس انجام شد.

محمد مجابی - دبیر كمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون پارلمانی سابق سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با ایسنا، در مورد این طرح اظهار نمود: در بحث اصلاح ساختار دولت، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قالب «طرح» خواهان تشكیل وزارت انرژی، آب و محیط زیست شدند.

وی ضمن اشاره به لزوم شكل گیری عزم ملی برای پیگیری مسائل محیط زیست كشور، نظر خویش را در مورد طرح تشكیل وزارت محیط زیست عرضه داد و اظهار داشت: اینكه محیط زیست كشور به چه صورتی اداره شود؛ بحث اصلی و اولویت داری نیست. اعتقاد من بر این است كه بحث محیط زیست یك بحث اهمیت دارد و به عزم ملی نیاز دارد و در شرایطی كنونی بحث ساختار آن بحث ثانویه است.

وی با اشاره به اینكه در شرایط كنونی، باید بحث محیط زیست بعنوان یك اولویت در همه حوزه های كشور مطرح شود و آحاد جامعه نسبت به آن حساس باشند، ادامه داد: محیط زیست یك امر فرابخشی و حاكمیتی است و در همه حوزه ها وجود دارد، ازاین رو برای پیگیری مسائل این حوزه، عزم ملی تولید شود و همگی باید به دنبال تولید این عزم باشیم.

رئیس كمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد دلیل اصرار برخی نماینده ها برای تولید وزارتخانه محیط زیست، اظهار داشت: نماینده ها بیشتر دنبال ورود جدی تر به عملكردها در محیط زیست هستند. چون وزیر باید پاسخگوی نماینده ها باشد.

مجابی با اشاره به اینكه در ساختار فعلی، محیط زیست زیر نظر ریاست جمهوری هدایت می شود، اظهار داشت: رتبه معاونت ریاست جمهوری نسبت به وزارتخانه بالاتر است و معاون رئیس جمهور در شرایطی بالاتر از وزیر می تواند مسائل را پیگیری كند و در ساختار فعلی، بحث فرابخشی بودن محیط زیست مطرح است.

وی با تاكید بر اینكه مدیریت محیط زیست كشور در قالب وزارتخانه، جنبه فرابخشی بودن محیط زیست را كمرنگ می كند، خاطرنشان كرد: در صورت تشكیل وزارت محیط زیست، این وزاتخانه هم مثل بقیه وزارتخانه ها خواهد بود و دیگر زیر نظر ریاست جمهوری نخواهد بود و در موارد مختلف كه مجلس ورود می كند؛ محیط زیست باید پاسخگو باشد و بیشترعلاقه نماینده ها هم به همین مبحث است.

رئیس كمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام افرود: البته در شرایط كنونی هم همه مسائل كشور همچون محیط زیست قابلیت نظارت نماینده ها را دارد، اما در این شرایط بهتر است به جای تمركز بر مسائل وقت گیر و هزینه بردار مثل تشكیل وزاتخانه محیط زیست، به دنبال تولید عزم و تفكری همگانی برای بهبود وضعیت محیط زیست كشور باشیم.

مجابی همینطور با تاكید بر لزوم تمركز همه دستگاه ها بر اجرای سیاست های كلی نظام در حوزه محیط زیست اظهار نمود: در این سیاست های ۱۵ گانه، به مسائل مختلف اعم از اقتصاد سبز، مالیات سبز، دیپلماسی محیط زیست، فرهنگسازی در حوزه محیط زیست و عناصر حیاتی شامل آب، خاك و هوا پرداخته شده است.

وی در انتها اظهار داشت: بطور قطع باید در تحقق مواد سیاست های كلی نظام، جدی تر عمل نماییم و بطور قطع این مسیر ما را در حفاظت از محیط زیست موفق تر خواهد نمود. از جانب دیگر اگر دولت محیط زیستی و مجلس روی این مورد تمركز كنند؛ می توانیم وضعیت محیط زیست را بهبود بخشیم.
1397/04/01
13:22:08
5.0 / 5
5135
تگهای خبر: آب , حفاظت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است